Nie nadarmo sa hovorí, že nie je nič zložitejšie ako ľudské vzťahy. Sú ako skladačka zdanlivo nepodstatných detailov, ktoré však môžu mať vo finále zásadný vplyv. Klinický psychológ a párový psychoterapeut Ján Záskalan hovorí, že s rodinami na Slovensku sa v tejto oblasti stále pracuje málo.
Kadiaľ viedla vaša cesta k profesii, v ktorej pomáhate uboleným ľudským dušiam?
Práve deň pred naším stretnutím, keď sme pochovávali moju 43-ročnú sestru a zostala po nej deväťročná dcéra, som sa počas pohrebného príhovoru vracal do čias, keď som sa rozhodoval o tejto práci. Pôvodne som mal byť prvý lekár v rodine, ale napokon som nastúpil na priemyslovku so zameraním na elektrotechniku a automatizáciu. Zhodou okolností sme tam mali sociálnu psychologičku zo Spojených štátov a táto sféra ma začala zaujímať. Tam sa to začalo kryštalizovať a v určitej fáze som nadobudol pocit, že programovať čipy alebo robiť rampy na železnici je pre mňa malou výzvou a ak už niečo opravovať, tak ľudské duše a vzťahy. Vyštudoval som psychológiu na Trnavskej univerzite a prvý rok praxe strávil na psychiatrii v Trstenej. Potom prišla ponuka zo psychiatrického oddelenia v Banskej Bystrici. Ukončil som rôzne výcviky, absolvoval povinnú individuálnu psychoterapiu, ukončil výcvik v supervízii. Ešte na oddelení pri práci s rodinami závislých klientov som založil webstránku www.nehraj.sk pre gamblerov a ich príbuzných. Po štrajkoch v súvislosti s rušením lôžok a prepúšťaním, ktoré napokon postihlo aj mňa, som pred desiatimi rokmi otvoril vlastnú súkromnú prax v Banskej Bystrici.
ĎALŠIE FOTOGRAFIE K TÉME PROBLÉMOV V PARTNERSKÝCH VZŤAHOCH NÁJDETE V GALÉRIIV rámci psychoterapie sa venujete pomerne širokej škále klientov. Ak prejdeme k problémom v partnerských vzťahoch, ktorým sa v tomto rozhovore chceme prioritne venovať, aké percento vašich prípadov tvoria?
Veľkú väčšinu, asi osemdesiat percent. V princípe sa v nich riešia tie isté témy ako pred mnohými rokmi. Jedna v rovine, ako vyžiť, druhá, ako vychovávať a viesť deti, ako vzťah zvládnuť, ako sa nerozhádať. Svoju úlohu zohrávajú, samozrejme, rôzne svetonázory, k čomu prispela aj koronakríza. Neľahká doba spojená s neistotou, so zdražovaním, s vojnou a obavami z budúcnosti do vzťahov, samozrejme, zasahuje tiež. Minulé traumy a nazbierané konflikty často spôsobia „zaseknutie“ komunikácie a následne aj tok citov. Vyhľadávajú ma najmä ľudia, ktorí sa rozhodli urobiť vo vzťahu generálnu opravu a našli odvahu pozvať k rekonštrukcii vzťahu odborníka. Mojou filozofiou je poskytnúť kvalitu s maximálnou efektivitou práve v čase, keď to ľudia najviac potrebujú.
Sú z vášho pohľadu partnerské krízy na vzostupe?
Áno, klientela mi pribúda. Snažím sa však zariadiť si harmonogram tak, aby sa ku mne ľudia dostali do týždňa a nie o niekoľko mesiacov, ako keď čakajú na výmenu kĺbu.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.