Dozrela. A myslíme to v tom najlepšom zmysle slova. Ako hovorí, nepodstatné veci stratili význam a najdôležitejšie je pre ňu šťastie šesťročného syna Romanka. Moderátorka Marianna Ďurianová (42).

Toto je síce obligátna otázka na súťažiach miss, ale predsa len – majú to podľa vás krásne ženy v živote ľahšie?

Beriem to ako kompliment a ďakujem. Myslím, že všetko pekné je v živote príjemnejšie: keď je pekné počasie, máme lepšiu náladu, keď vidíme pekný obrázok, usmejeme sa, a tak určite aj pohľad na peknú ženu posúva hranice a človek je zhovievavejší. Ale každá žena je svojím spôsobom krásna a najmä krása je relatívna. Každému sa predsa páči niečo iné a to je skvelé, vďaka tomu život nie je nuda.

Vašu pracovnú kariéru poznačil odchod z Markízy do Jojky, ktorý celkom nevyšiel. Ostalo tam hluché obdobie a následne ste nastúpili ako hlásateľka internetového spravodajstva bulvárneho denníka, čo bol paradox, keď si vezmeme, že práve bulvár o vás veľmi často písal a nie vždy to bolo príjemné.

Mám pocit, že médiá ten môj nevydarený prestup prežívali omnoho intenzívnejšie ako ja (smiech). V tom čase som bola na materskej dovolenke, takže sa ma to nejako zásadne nedotýkalo. Nebola som zrútená z toho, že nevyšiel zámer zmeniť pracovný vzduch, bola som však veľmi nemilo prekvapená – a poviem to na rovinu – aj sklamaná z toho, ako sa ľudia zachovali. Akí dokážu byť povrchní a zlomyseľní. To ma ranilo omnoho hlbšie.

Ako som spomenula, bola som na rodičovskej dovolenke, takže žiadne hluché pracovné obdobie nenastalo. Robila som to, čo ma najviac napĺňalo: bola som mamou na plný úväzok.

No a potom prišla tá bizarná ponuka z Nového času. Bola som zaskočená a v prvom momente aj pobúrená presne preto, že Nový čas ma mnohokrát nelichotivo vykresľoval a písal o mne mnohé vymyslené senzácie. Každopádne, nebolo to jediné printové médium, ktoré to robilo.

Tak som sa zamyslela a povedala som si, že je čas zúčtovania! Zarobili na mne veľké peniaze, narobili veľa škody v mojom živote, veľa smútku a hnevu priniesli do života mojej rodiny, tak prišiel čas, aby som profitovala ja. Ponúkli mi veľmi slušné peniaze, vedela som, že do „svojich“ kopať nebudú, časovo ma to zaťažovalo minimálne.

Moderátorka so synom Romankom.
Moderátorka so synom Romankom.
Zdroj: Profimedia

Kým bol Romanko v škôlke, urobila som si svoju prácu a mohla som sa mu naplno venovať, keďže ešte stále bol vo veku, keď je každá spoločne strávená chvíľa dôležitá. Tak som do toho šla. A neľutujem to.

Myslím, že veľa ľudí, s ktorými som sa v redakcii stretávala, pochopilo, že som úplne iná ako chiméra, ktorú o mne vytvoril bulvár, a teda aj oni. A myslím, že niektorí sa za to aj hanbili. Ale sú aj takí, ktorých sa naša spolupráca a osobné stretnutia nijako nedotkli, čo je teda vidieť na tom, že po mojom odchode veselo pokračujú vo vedomom ubližovaní.

Spomenuli ste, že pri zmene zamestnania vás niektorí ľudia ranili. Na základe toho asi prišlo aj k selekcii kamarátov...

Áno, bohužiaľ. Ľudia, ktorí sa dovtedy chválili naším kamarátstvom, zrazu stratili pamäť. A napriek tomu, že mali obrovské možnosti pomôcť, nemali na to gule! A viete, čo je na tom najtragickejšie? Že dnes sa už zase tvária, že sa nič nestalo (smiech). Ale keď si raz u mňa niekto zavrie dvere, už sa neotvoria. Konkrétnejšia nebudem, ale som si istá, že nemenovaní sa v týchto riadkoch nájdu.

Našťastie mám okolo seba priateľov, ktorým je úplne jedno, kde robím či nerobím, sú to priateľstvá, ktoré trvajú dlhé roky. A to si veľmi vážim, za to som neskutočne vďačná osudu, že sú takíto vzácni ľudia v mojom živote.

Ste po týchto skúsenostiach v nadväzovaní kontaktov a vzťahov opatrnejšia?

Snažím sa byť opatrnejšia. Som však otvorený a spontánny človek, takže sa musím veľakrát vedome kontrolovať. Ale je pre mňa únavné neustále dávať pozor na to, čo poviem alebo o čom sa bavíme s kamarátkami niekde v kaviarni, potom ich napomínam, aby boli tichšie, aby nevzbudzovali pozornosť a podobne.

Preto si väčšinou idem oddýchnuť do zahraničia, no ako som mala možnosť zistiť, ani to už nie je istota anonymity. Pretože sa nájdu hlúpi ľudia, ktorí vás odfotia v lietadle a pošlú to do bulváru.

Tu sa moje hranice chápania končia. Neviem si ani len predstaviť, aká zúfala by som musela byť, aby som niečo podobné urobila. Neodpustím si však poznámku, že daný denník to, samozrejme, zverejniť nemusel...

Energiu čerpá pri mori, hoci sa už stalo, že jej fotky z dovolenky skončili na titulných stránkach novín.
Energiu čerpá pri mori, hoci sa už stalo, že jej fotky z dovolenky skončili na titulných stránkach novín.
Zdroj: Instagram

Chvíľu bolo aj obdobie, keď „humbug“ okolo vás ustal. Vtedy vám muselo odľahnúť...

Áno, bolo to príjemné obdobie, keď som o sebe nečítala bludy alebo aj pravdu, ktorá však mala ostať výsostne v súkromí. Aj ľudia verejne známi majú svoje súkromné záležitosti, ktoré ich trápia, s ktorými sa ťažko vyrovnávajú, ktoré sa hlboko dotýkajú aj ich rodiny.

A okrem toho, že sa s tým musia vyrovnať vnútorne, rieši to celé Slovensko vinou bulváru, ktorý väčšinou všetko nafúkne, prifarbí, otitulkuje tak, aby to pritiahlo čo najväčšiu pozornosť, a vôbec nemyslí na to, že to tým ľuďom neuveriteľne ubližuje. Pre nich je to len ďalší článok a zajtra zas ublížia niekomu inému.

A úplne najhoršie, ba až trestuhodné je, že nedbajú ani na deti. Viem, že by sa teraz obhajovali tým, že vždy dajú dotknutým príležitosť vyjadriť sa, ale nechápu, že oni sa väčšinou vyjadriť nechcú, lebo potrebujú byť sami so sebou, nechcú, aby ich súkromný problém „riešili“ cudzí ľudia.

Ako si vysvetľujete, že ste boli pre niektoré noviny, týždenníky témou číslo jeden?

Neviem. Už veľa rokov si kladiem túto otázku, ale neprišla som na to prečo. Jediné, čo mi napadá, je, že ich irituje moja nespolupráca.

Momentálne pôsobíte v RTVS, niekde ste povedali, že kruh sa akoby uzavrel, keďže ste vo verejnoprávnej televízii začínali.

V roku 2000 som začala pracovať v STV ako programová hlásateľka. Bolo to síce dávno a trvalo to len krátko, ale dodnes, keď chodím po chodbách televízie, sa mi vybavujú konkrétne momenty z toho obdobia (úsmev). V tom čase som dokonca našla v jednej z mojich vtedajších kolegýň skvelú kamarátku, ktorá je dodnes, dá sa povedať, súčasťou mojej rodiny.

Dnes už neočakávam, že by som tu našla kamarátstvo na život a na smrť, predsa len v tomto veku je to nepravdepodobné, ale medzi kolegami sa cítim veľmi príjemne, veľa sa pri práci spolu nasmejeme a dúfam, že to nie je len môj pocit (smiech).

Na to, že som prišla do zabehnutého kolektívu, som celkom dobre zapadla. Som veľmi rada, že som dostala príležitosť rozšíriť si obzory aj v športových témach. Je príjemné oznamovať divákom športové informácie, je tam omnoho viac príležitostí na úsmev než pri správach.

Ako moderátorku športového spravodajstva si diváci Mariannu okamžite obľúbili. Po roku na obrazovkách RTVS sa prebojovala na popredné priečky v ankete OTO.
Ako moderátorku športového spravodajstva si diváci Mariannu okamžite obľúbili. Po roku na obrazovkách RTVS sa prebojovala na popredné priečky v ankete OTO.
Zdroj: RTVS

Čo vy a šport? Ste športová fanúšička aj v súkromí?

Už som viackrát spomínala, že u nás doma bol šport vždy vysoko postavený. Môj otec hrával v mladosti futbal a dokonca bol juniorským reprezentantom v bežkovaní, a keď sa z neho stal už len pasívny športovec, nikdy nevynechal žiaden športový prenos.

No a vzhľadom na to, že v detstve sme mali doma len jeden televízor, tak sme pozerali všetci (smiech). A bol to vždy príjemne strávený rodinný čas. Ja som síce žiaden šport nerobila do hĺbky, ale nikdy som nebola športové drevo.

Chodila som chvíľu na balet, neskôr na gymnastiku, rada som behala, školu som svojho času reprezentovala v skoku do výšky, viem plávať, korčuľovať, hrať tenis, bedminton, bicyklujem sa... Nič, čo je dynamické, mi nie je cudzie. Rovnako k športu vediem aj svojho syna a on je z toho nadšený.

S akými reakciami od divákov sa stretávate? Nie všetky moderátorky športu boli v minulosti prijaté pozitívne.

Musím povedať, že zatiaľ som sa stretla len s pozitívnymi reakciami a som za ne nesmierne vďačná. Teší ma, že ma diváci akceptujú aj v tejto moderátorskej polohe. O to viac sa vždy teším do práce, keď viem, že to diváci ocenia. Zastavujú ma v obchode, na ulici alebo sa prihovoria v reštaurácii, aby vyjadrili svoju spokojnosť. Čo viac si ako odmenu môžem želať?

Ako moderátorka športu ste postúpili do užšieho výberu ankety OTO, čo je veľký úspech.

Je to pre mňa veľké a zároveň príjemné prekvapenie. Keďže som v športe v podstate len rok, vôbec som sa nezaoberala touto myšlienkou. Chcem sa aj prostredníctvom tohto rozhovoru poďakovať všetkým, ktorí si našli čas a poslali mi hlas, viem, že dnes je pre všetkých vzácna každá voľná chvíľa, o to viac si to cením.

V televízii s vami bežali upútavky na projekt Šťastie pre Slovensko. O čo išlo?

Išlo o projekt, kde spoločnosť Tipos venovala nádejným talentovaným športovcom peniaze na ďalší rozvoj ich športovej kariéry. Potešila som sa, že môžem byť jeho súčasťou, dnes je totiž veľmi vzácne, keď vám niekto dá peniaze „len tak“. Vybrali sme Paulínku, šikovnú krasokorčuliarku, ktorá má neuveriteľnú radosť z toho, čo robí, a verím, že aspoň trošku sa nám podarilo pomôcť jej a jej rodičom v ďalšom rozvoji.

Veľkou oporou pre ňu sú staršia sestra Darina, rodičia a brat.
Veľkou oporou pre ňu sú staršia sestra Darina, rodičia a brat.
Zdroj: Archív NMH

Z vášho Romanka bude čoskoro školák. Tešíte sa?

Od septembra sa nám začne školský režim. Tešíme sa, ale zároveň si uvedomujem, že to už bude náročnejšie. Ale keďže v škôlke, do ktorej tento rok chodí, majú už teraz také ľahšie domáce úlohy, je trošku pripravený na to, že bude mať povinnosti. Priznám sa, že mi je ľúto, že sa mu končí bezstarostné obdobie. Ten najkrajší čas v živote detí je najkratší...

Máte už vybratú školu?

Vybrali sme školu, ktorej systém učenia a prístupu k deťom sa mi páči. Učia žiakov nielen memorovať, ale aj učivo aplikovať do života, rozprávajú sa s nimi na každodenných komunitách a hodnotenie majú tiež skvelo prispôsobené veku žiakov. Aj jazyková úroveň absolventov je vysoká a tiež dosť dbajú na dostatočný pohyb detí.

Keď sme pri pohybe, na vašom Instagrame som si všimla, že Romanko je slušný golfista.

Skúša všetko. Každý šport ho baví, hrá sa ako každé dieťa. Všetko nové je príťažlivé a tak to bolo aj s golfom. Chcela som mu dať základ všetkého a časom sa uvidí, k čomu bude najviac inklinovať. Zatiaľ ho baví najmä tenis. A túži byť parkúristom, to je teraz „cool“ (smiech).

Vníma už vašu profesiu, zaujíma sa o to, prečo sa s vami chcú ľudia napríklad fotografovať?

Myslím, že mu to tak prirodzene vyplynulo z toho, čo robím. Odmalička je takmer absolútnou súčasťou všetkých mojich aktivít, takže mu to nepripadá divné. Bol so mnou v práci aj na rôznych nakrúcaniach a spoločenských akciách, pozná ľudí z televíznej brandže.

Po pôrode ste sa „odstrihli“ od šoubiznisu a zamerali sa výhradne na syna.

Áno. Vedela som od malička, že chcem byť mamou. Ale vedela som aj to, že ňou chcem byť v ten pravý čas pre mňa. Nechcela som mať pocit, že ma dieťa o niečo ukracuje alebo ja jeho. Chcela som mu dať všetko bez výčitiek a obmedzovaní. Preto som si život bez záväzkov užívala do sýtosti, študovala som, veľa som pracovala aj sa zabávala, cestovala, spala.

A keďže som pracovala v televízii, tak s tým bola spojená medializácia, ktorá sa však v tom čase dotýkala viac-menej len mňa, čo však, samozrejme, prežívala so mnou moja primárna rodina, no všetci boli v tom čase už dospelí.

Len čo sa mi narodil syn, objavil sa u mňa silný ochranársky inštinkt, a preto som sa snažila minimalizovať situácie, ktoré by boli rizikové. Ale hlavne som bola naplnená z každej stránky a nepotrebovala som ani širokú spoločnosť, ani bujarú zábavu. A už vôbec nie záujem médií. Všetko, čo mi robilo radosť, som mala doma.

Prestup do Jojky jej nevyšiel a navyše preveril jej priateľské zväzky. Niektoré pretrvali, niektoré stroskotali.
Prestup do Jojky jej nevyšiel a navyše preveril jej priateľské zväzky. Niektoré pretrvali, niektoré stroskotali.
Zdroj: Archív NMH

Ako vás úloha mamy zmenila?

V mnohom som pochopila svojich rodičov. Ten ich strach o nás deti ma dovtedy viac otravoval, ako tešil. Dnes viem, že sa o mňa budú báť navždy, a hoci aj predtým som vedela, že je to z lásky, teraz tomu absolútne rozumiem a som šťastná, že im na nás deťoch tak záleží a že sa o nás strachujú. Nie každý má to šťastie.

Tiež si omnoho viac vážim zdravie, ktoré sa mi dovtedy zdalo samozrejmé. Nepodstatné veci pre mňa stratili význam a najdôležitejšie je pre mňa šťastie môjho syna. Veľa ma učí, napríklad trpezlivosti, sebakontrole, rozvíjať fantáziu a kopu ďalších zaujímavých vecí.

Na jeho výchovu ste boli posledné roky v podstate sama. Na koho ste sa v týchto chvíľach mohli najviac spoľahnúť?

Bez rodičov, súrodencov a fantastických kamarátok by som mnohé situácie zvládla oveľa ťažšie.

V médiách sa objavila informácia, že máte nového partnera. Ako ste so synovým otcom vyriešili výchovu a starostlivosť o svoje dieťa?

To sú otázky, ktoré si riešime doma, za zatvorenými dverami. A tam aj ostanú.

Máte psychologické vzdelanie, aplikujete ho občas pri výchove syna?

Psychológia je veda, ktorá sa dá naozaj využiť v každodennom živote, nepochybne aj pri výchove. Ja však vychovávam veľmi intuitívne. Zatiaľ mi to celkom vychádza, ale občas sa pristihnem, že kladiem synovi zvláštne otázky a jeho odpovede potom v hlave rozoberám z odborného hľadiska (smiech).

Určite využívam aj to, čo som sa počas štúdia naučila, ale skôr podvedome ako vedome. Som ešte len na začiatku cesty, takže nevylučujem, že sa ocitnem v situácii, keď siahnem po knihe alebo rade psychológa.

A čo v bežnom živote? Viete človeka možno aj na základe toho, že ste psychológiu študovali, odhadnúť na prvý pohľad?

Dlhé roky som nepočúvala svoju intuíciu, jednoducho som ju ignorovala. A keď som si spätne nejaké situácie vyhodnocovala, spomenula som si, že som vlastne od začiatku vedela, ako to dopadne. Tak som si povedala, že to začnem rešpektovať, a vypláca sa mi to. Ale určite mi niektoré vedomosti z univerzity pomáhajú vyhodnocovať konkrétne záležitosti.

Má rada výbušné športy, ale keď potrebuje skutočne vypnúť a upokojiť myseľ, dopraje si jogu.
Má rada výbušné športy, ale keď potrebuje skutočne vypnúť a upokojiť myseľ, dopraje si jogu.
Zdroj: Instagram

Ste jednou z tvárí estetickej kliniky. Téma skrášľovania je u žien doslova nevyčerpateľná, keďže sa všetky chceme udržiavať krásne a mladé. Ktoré zákroky, procedúry máte za sebou a môžete odporúčať?

Ja som presvedčená, že žena vždy vyzerá tak, ako sa cíti. Takže odporúčam, aby sa každá z nás snažila byť šťastná, ale zároveň nie som naivná a viem, že nie vždy je to z objektívnych príčin možné. Vtedy prichádzajú na rad vymoženosti dnešnej doby. Vďakabohu za ne. Už len ten pocit, že je možnosť vyzerať skvelo, hoci sa tak necítime, pomáha.

Nielen ženy, ale aj muži dnes využívajú výdobytky modernej medicíny a dobre robia. Pretože keď je človek so sebou spokojný, šíri okolo seba pozitívnu energiu a tej nikdy nie je dosť. Mne naposledy fantasticky pomohli infúzie s vitamínom C. Zvýšili mi imunitu, osviežili pleť a dodali mi fyzickú silu.

Ste aj za invazívne zákroky?

Ja som zatiaľ žiaden invazívny zákrok nepodstúpila, a čo bude v budúcnosti, si netrúfam teraz predpovedať. V každom prípade verím, že kým budem mať potrebu radikálne na sebe niečo zmeniť, vymyslia aj na to niečo neinvazívne (smiech).

Vrátim sa teda k prvej otázke nášho rozhovoru týkajúcej sa krásy. Veľa sa píše o tom, ako by sa mali ženy udržiavať, no málo sa zaoberáme svojím vnútrom a vecami, ktoré nám pomáhajú byť krásnymi aj z opačnej strany. Čo pomáha vám?

Vnútorná pohoda sa odzrkadlí aj na vonkajšku. Som našťastie optimistka, pozitívne mysliaca a viem skvele „vytesňovať“ (smiech). A milujem jogu, slnko, more a letné večery pri dobrom víne s kamarátkami. To je pre mňa silná psychohygiena.

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Populárne články
Herečka Sarah Hyland

Vo filme romantika, v realite dráma. Herečka Sarah Hyland už prekonala 16 operácií!

Turecký lietajúci automobil Cezeri.

Turecko šokovalo na technologickom festivale: Predstavujeme vám náš lietajúci automobil!

Založila konferenciu SUPERfeel, ktorá prináša ženám priestor na vzdelávanie a ďalšiu motiváciu.

Ivana Kičikoleva našla počas liečby vážnej choroby zmysel života: Som rada, že sa mi to stalo

Farmár z okresu Krupina nám ukazuje, ako mu diviaky zničili úrodu. Ak štát nezačne konať, úplne skončí s pestovaním poľnohospodárskych plodín.

Desať ton zdravých zemiakov musel vyviezť na hnojisko. Farmár čakal pomoc od štátu, tá neprišla

Karolína Chomisteková

Chomisteková končí na poste riaditeľky Miss Slovensko: Vystrieda ju tento mladík!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac