MUDr. ADRIANA ŠIMKOVÁ je hlavná odborníčka MZ SR pre všeobecné lekárstvo a pracuje v ambulancii v Pezinku. Tvrdí, že mnohí ľudia s príznakmi onkologického ochorenia sa počas druhej vlny báli ísť k lekárovi, aby sa nenakazili. Aj preto lekári zavádzajú žltý čas. 

Aká bola prevencia onkologických ochorení počas druhej vlnypandémie?

Často úplne chýbala. V istom období sa preventívne prehliadky pre opatrenia dokonca vôbec nemohli vykonávať, a keď už to potom bolo možné, ľudia neprišli, pretože sa báli vôbec vkročiť do ambulancie. Nechodili, žiaľ, dokonca ani ľudia, ktorí už mali príznaky. Mnohé ženy, ktoré si napríklad nahmatali hrčku v prsníku, radšej zostali doma. Neprišli ani takí ľudia, ktorí si našli krv v stolici. A už vôbec nie tí, ktorí sa cítili zdraví a potrebovali „len“ preventívne vyšetrenia. Prichádzajú teraz, po polroku, a to už môže byť neskoro.

Vidíte to aj vo svojej praxi?

Žiaľ, áno. Počas obdobia pred pandémiou bol záchyt onkologických ochorení vyšší už len preto,  lebo ľudia navštevovali všeobecných lekárov častejšie a častejšie chodili aj na prevenciu. Pri onkologických ochoreniach niekoľko mesiacov predstavuje rozhodujúci čas. Ak sa premešká, už sa to nedá napraviť.

Čo to znamená, že je neskoro?

Že sme zmeškali ten čas, keď bolo onkologické ochorenie v začiatkoch a dalo sa vyriešiť jednoduchým operačným výkonom, napríklad odstránením polypu, ktorý by sa neskôr zmenil na nádor. Ak tento čas nevyužijeme, ochorenie pokročí a liečba musí byť komplexnejšia. Nasleduje operácia, často chemoterapia, rádioterapia. A ak sa rakovina stihne rozšíriť a napadne pečeň, pľúca či iné orgány, už je, žiaľ, často naozaj neskoro.

Ktoré preventívne vyšetrenia rakoviny môžete absolvovať bezplatne?

Skríning kolorektálneho karcinómu

  •  Test na okultné krvácanie do stolice raz za dva roky od 40 rokov veku. Ak je výsledok pozitívny, nasleduje kolonoskopia. Tento postup je účinný nielen na odhalenie nádorov hrubého čreva, ale aj predrakovinových lézií – polypov.
  • Približne ôsmim percentám ľudí pri kolonoskopii po pozitívnom výsledku testu na okultné krvácanie zistia polypy.
  • Pri histológii sa ukáže, že tri percentá z týchto polypov sú rakovinového charakteru. Včasné štádiá sa až v 90 percentách dajú riešiť bez ďalšej liečby. Prípadov rakoviny hrubého čreva je ročne okolo 3 800.

Skríning karcinómu krčka maternice

  • Gynekologické vyšetrenie s cytologickým vyšetrením steru z krčka maternice raz za dva roky. Je možné urobiť aj genetický test HPV, ktorý veľmi presne odhalí zmeny v bunkách.
  • Každá tretia žena s týmto typom rakoviny zomiera vinou neskorej diagnostiky, ročne je to až tristo žien.
  • Na preventívne prehliadky chodí, bohužiaľ, menej než 30 percent žien.
  • Od septembra 2021 sa začal pozývací skríning – môžete dostať pozvánku na vyšetrenie poštou.

Skríning karcinómu prsníka

  •  Mamografické vyšetrenie ženy od 40 do 69 rokov každé dva roky.
  • Na Slovensku ročne pribudne až takmer tritisíc prípadov, väčšina z nich je invazívna.
  • Až tretina nádorov prsníka sa zistí v pokročilom štádiu.
  • Mamografia odhalí nádor tri až päť rokov predtým, ako sa dá nahmatať.
  • Riziko vzniku nádoru rastie s vekom, výrazne okolo 50 rokov a potom len narastá.
  • Pozvánku na mamografiu môžete dostať poštou, ak patríte do rizikovej skupiny 50 až 69 rokov.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia