Onkológ MUDr. Radovan Barila (50) sa každý deň stretáva v ambulancii s ľuďmi, ktorým nedávno zistili nádorové ochorenie. Tvrdí, že prísť s rakovinou k lekárovi včas sa oplatí.

Ktoré onkologické diagnózy sú na Slovensku najčastejšie? S akými sa najviac stretávate vo vašej praxi?

Na Slovensku, podobne ako v krajinách západnej Európy a v USA, teda v industrializovaných krajinách, sú najčastejšími nádormi karcinóm hrubého čreva a konečníka u oboch pohlaví, rakovina pľúc a rakovina prostaty u mužov a karcinóm prsníka u žien.

Darí sa u nás zachytávať tieto ochorenia v skorých štádiách? Ako sme na tom s prevenciou?

Čo sa týka prevencie onkologických ochorení, Slováci sa nesprávajú veľmi zodpovedne. Nedá sa povedať, že by veľmi dbali o svoje zdravie a navštevovali preventívne prehliadky.

Našťastie sa konečne začína rozbiehať celoštátny onkologický program iniciovaný ministerstvom zdravotníctva, v ktorom sa bude pamätať aj na túto problematiku. Mal by zahŕňať viacero skríningových programov na preventabilné nádory hradené zo zdravotného poistenia. Bude už teda naozaj len na ľuďoch, aby túto možnosť využili.

Platí, že rakovina spočiatku nebolí a že na preventívne prehliadky treba chodiť aj preto, lebo človek nemá šancu si všimnúť, že niečo nie je v poriadku?

Samozrejme, každá nádorová choroba sa začína v ranom štádiu, keď si ju človek jednoducho nevšimne. Nemá ako zistiť, že má rakovinu a nemá ani dôvod, prečo by si to všimnúť mal. Sú to najmä zákerné druhy zhubných nádorov ako rakovina pankreasu alebo rakovina vaječníkov u žien.

Spočiatku nijakým spôsobom neovplyvňujú život človeka. Nebolia, nespôsobujú mu žiadne ťažkosti. Ľudia majú bežne pri takýchto ochoreniach rôzne nešpecifické príznaky, ale kto ich nemá? Napríklad nafukovanie po jedle, pocit zlého trávenia, neurčité pobolievanie brucha...

Pripisujú to svojmu uponáhľanému životnému štýlu, zlej životospráve. Hovoria si – veď to prejde samo, nič sa nedeje. A keď svoj stav zanedba­jú, veľmi často môže byť neskoro. Radšej treba ísť k lekárovi aj s takýmito ťažkosťami. Najmä ak sa opakujú.

Kde na tele si príznaky rakoviny môžeme všimnúť?

Existujú aj nádory, ktoré si určite môžeme všimnúť. Do tela si nikto z nás nevidí, nevieme posúdiť, čo máme napríklad na pankrease. Veľmi dobre však vieme posúdiť, čo máme na koži. Práve v tomto období po lete je čas dať si prehliadnuť znamienka.

Poznáme predsa svoje telo a môžeme sami zistiť, že nie sú v poriadku. Že znamienko napríklad očervenelo či sčernelo, narástlo, že nie je symetrické, svrbí, krváca... Vtedy je dôležité neignorovať takéto počiatočné varovné signály svojej kože a ísť za špecialistom.

Mnohí ľudia tvrdia, že nechodia na preventívne prehliadky, lebo sa boja, že im „niečo“ zistia.

Malo by to byť úplne naopak, mali by sa báť, že im na rakovinu v počiatočnom štádiu neprídu. Mnohé nádorové ochorenia sú v prvom štádiu úplne vyliečiteľné. Ak sa podchytia včas a včas sa začnú liečiť, liečba nemusí byť ani taká agresívna.

Môže stačiť len operácia bez ďalšej protinádorovej liečby, ako je chemoterapia, ožarovanie či biologická liečba. Teda ich čaká iba chirurgické odstránenie nádoru a následné pravidelné kontroly. No opakujem – musí sa na to prísť včas. Treba sa zbaviť strachu a prísť k lekárovi. Oplatí sa to.

Odborní lekári spolupracujú na preventívnych kampaniach s novinármi (vľavo onkológ MUDr. Štefan Pörsök).
Odborní lekári spolupracujú na preventívnych kampaniach s novinármi (vľavo onkológ MUDr. Štefan Pörsök).
Zdroj: Archív R. B.

Ak ľuďom zistia nádorové ochorenie a dajú im termín operácie, povedzme, až o tri týždne či mesiac, je to v poriadku? Mnohí sa obávajú, že sa za ten čas ich stav zhorší.

Každé zistené zhubné nádorové ochorenie, ktoré si vyžaduje chirurgické odstránenie tela nádoru, je potrebné operovať čo najskôr. Na druhej strane kapacita zdravotníckych zariadení a platby zdravotných poisťovní určujú isté limity a sú potrebné čakacie lehoty.

Ja však hovorím svojim pacientom, keď sa ma na toto pýtajú, že človek so zhubným nádorom nemá ani infarkt, aby potreboval urgentnú liečbu do pár hodín, ani zápal pľúc, že by musel okamžite dostať antibiotiká. Nemá ani cievnu mozgovú príhodu, jeho život teda nie je akútne ohrozený, netreba sa obávať.

Chirurgické riešenie nádorov však neznesie extrémne dlhý odklad. Je teda potrebné, aby sa dostupnosť zdravotníckej starostlivosti pre ľudí s nádormi čakajúcimi na operáciu zlepšovala a aby mohli podstúpiť operačný zákrok čím skôr. Nemusia to byť hodiny ani dni od určenia diagnózy, avšak ten čas by, samozrejme, nemal byť dlhší ako týždeň či dva.

Nie je na Slovensku priveľa pacientov na jedného onkológa?

Je. O pacientov sa starajú veľké špecializované onkologické ústavy, krajské nemocnice aj jednotlivé onkologické ambulancie s jedným lekárom. Onkológov však nie je na Slovensku dosť. Zrejme preto, lebo to nie je veľmi atraktívny medicínsky odbor, do ktorého by sa lekári hrnuli. Je to práca spojená s neustálym celoživotným vzdelávaním a obrovskou psychickou záťažou.

Ako je na Slovensku rozvinutá starostlivosť o pacientov v terminálnom štádiu onkologických ochorení?

Rozhodne nie je dostatočná. Nemáme dostatok hospicov ani oddelení paliatívnej starostlivosti. Aj toto je, samozrejme, veľkou výzvou pre zdravotný systém v budúcnosti.

Sú pacienti o svojom ochorení dostatočne informovaní? Chcú vedieť, čo presne im je?

Našťastie po viacerých veľkých mediálnych kampaniach, na ktorých lekári spolupracujú s novinármi, sú ľudia informovaní lepšie než v minulosti. A cielene sa pýtajú lekárov na to, čo chcú v súvislosti s ochorením vedieť.

Okrem samotných pacientov sa pýtajú aj ich deti či vnuci, ktorí si problematiku naštudujú. A kladú naozaj rozumné otázky, k veci. Vzťah medzi onkológom, pacientom a príbuznými je dnes v rovine rovnocenného partnerského rozhovoru.

Má to však aj svoje negatíva – mnohí si „naštudujú“ ničím nepodložené informácie z internetu a tie potom považujú za správne a nadradené nad medicínske informácie. Veľmi ťažko sa im to vyvracia.

Pýtajú sa aj na rôzne preparáty alternatívnej liečby?

Samozrejme, chcú vedieť, čo si myslím o rôznych výživových doplnkoch a podobných veciach. Vždy im odpoviem, že všetko, čo im moderná onkológia môže pri ich ochorení poskytnúť, im v ambulancii alebo v nemocnici poskytneme.

Výživové doplnky nie sú liečivá, ale potraviny. Voľne sa predávajú v lekárni a neexistujú relevantné medicínske dôkazy, že by mohli liečiť či k liečbe prispievať.

Pacientom ich vyslovene nezakazujeme, horšie je, ak užívanie podobných preparátov zataja. Nemô­žeme totiž vedieť, či medzi oficiálnou protinádorovou liečbou a nejakými alternatívnymi liekmi nevznikajú liekové in­terakcie, teda sa môžu navzájom ovplyvňovať.

Stáva sa vám aj to, že pacienti odídu a namiesto liečby skúšajú na sebe prípravky z bielidla, alebo sa neliečia, ale napríklad hladujú a pijú šťavy?

Stáva sa to. Všetci sme potenciálni pacienti, vieme, čo je to byť chorý. Liečba nádorového ochorenia je psychicky veľmi náročná. Nemožno sa pacientom v podstate čudovať, že skúšajú alternatívne spôsoby liečby, ktorým veria, samozrejme, ak to nie je bielidlo.

Problém nastáva, ak zanechajú protinádorovú liečbu a liečia sa napríklad len zeleninovými šťavami. Žena s agresívnym nádorom prsníka odíde a vráti sa o dva-tri mesiace s nálezom, ktorý zaberá polovicu hrudnej steny. To sú tie najhoršie prípady. Neliečená rakovina totiž druhú šancu nedáva.

Čo by ste poradili človeku, ktorému zistia nádorové ochorenie?

Mal by s dôverou vyhľadať onkologické pracovisko, ktoré má dobré referencie a v ktoré bude mať dôveru. Onkológ mu vysvetlí podstatu jeho ochorenia, liečebné možnosti. Pacient má právo dozvedieť sa o svojej prognóze, môže aj odmietnuť informácie.

Sú ľudia, ktorí povedia – pán doktor, ja to nechám na vás, dôverujem vám, ste odborník. Urobte, prosím, to najlepšie, čo si myslíte. Mnohí chcú vedieť, či sa vyliečia, či sa vyliečia na celý život. Pýtajú sa, aké je riziko, že sa ochorenie vráti.

Ak sa diagnostikuje ochorenie s početnými metastázami, zaujímajú sa o možnosti liečby, chcú dokonca vedieť, o koľko sa ich prežívanie predĺži. A dať do poriadku svoje veci, vyriešiť vzťahy s blízkymi, ktoré možno zanedbali.

Je dnes opodstatnený celkový strach z rakoviny? Mnohí pokročilé nádorové ochorenia vnímajú ako rozsudok smrti, nevedia, ako sa majú k takto chorým pacientom správať.

Samozrejme, že to tak nie je a od čias, keď to tak bolo, uplynulo už veľmi dlhé obdobie. V protinádorovej liečbe viacerých závažných ochorení zaznamenávame významné pokroky. Je to neporovnateľné s minulosťou.

Môžem to ilustrovať na príklade rakoviny hrubého čreva a konečníka. Niekedy pred rokmi tí pacienti, ktorí mali ochorenie v konečnom štádiu s metastázami, sa dožívali sotva rok. Dnes vieme oveľa viacej o molekulárnej biológii toho nádoru, o jeho genetike, o jeho klinickom správaní.

Medicína pokročila, máme lepšie lieky a dnes dokážeme život aj takéhoto pacienta v poslednom štádiu s metastázami predĺžiť pri dobrých prognostických okolnostiach aj o viac ako tri roky.

Podobné je to pri krvných nádoroch a aj pri ďalších. Napríklad pri niektorých nádoroch pľúc, nádoroch prsníka. Dnes sa už naozaj nedá povedať, že rakovina je rozsudok smrti.

No takíto pacienti s rozvinutým ochorením sa už úplne nevyliečia.

So zhubnými nádormi v pokro­čilých štádiách je to tak, že onkológovia sa z nich snažia urobiť chronické ochorenie. Aj cukrovka je choroba, ktorá sa nedá vyliečiť a pacienti prežívajú, pretože berú inzulín. Ani chronické zlyhanie obličiek sa nedá vyliečiť a ľudia žijú, lebo chodia trikrát do týždňa na dialýzu.

Pacienti s pokročilou nádorovou chorobou sa síce musia podrobovať liečbe, čo je však prísť raz za dva týždne na dávku protinádorovej liečby napríklad v porovnaní s tou spomínanou zdĺhavou a častou dialýzou?

Ako sme na tom s úmrtnosťou na onkologické ochorenia oproti iným krajinám? Darí sa to, aby sa pacienti s pokročilým ochorením stávali chronickými?

Na Slovensku máme dve diagnózy, pri ktorých je úmrtnosť veľmi vysoká. Bohužiaľ, sme na prvých miestach vo svete aj v ich výskyte. Je to rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina pankreasu. Celkové prežívanie pacientov nie je pri týchto diagnózach dobré. A je to aj preto, lebo ľudia ignorujú prevenciu a prichádzajú k lekárom neskoro.

Na trh prichádzajú stále nové a nové molekuly, nové lieky. Sú však aj také onkologické ochorenia, ktoré liečbe odolávajú?

Existujú nádory, ktoré na onkologickú protinádorovú liečbu reagujú vynikajúco – napríklad nádory semenníkov u mladých mužov a nádor lymfatických uzlín, tzv. Hodgkinov lymfóm.

Na druhej strane sú však veľmi zákerné nádory žalúdka, pažeráka, žlčových ciest a podobne, na ktoré dobre fungujúcu liečbu nemáme. Stále však prichádzajú nové lieky, vznikajú ďalšie liečebné možnosti.

MUDr. Barila upozorňuje, že vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka sme na prvých priečkach vo svete.
MUDr. Barila upozorňuje, že vo výskyte rakoviny hrubého čreva a konečníka sme na prvých priečkach vo svete.
Zdroj: Archív R. B.

Napríklad?

Inovatívnou terapiou je imunoterapia, ktorá si vo svete našla rozsiahle uplatnenie. Na Slovensku sa práve zavádza do praxe a rokuje sa o jej uhrádzaní zdravotnými poisťovňami. Je to veľmi účinná liečba, nelieči priamo nádor, lieči chorý imunitný systém.

Veľmi sa snažíme, aby sa táto terapia dostala na Slovensko do štandardného používania. Je to úplne nový typ protinádorovej liečby. Doteraz sme poznali chemoterapiu a biologickú liečbu. Imunoterapia dokáže zničiť aj nádory, na ktoré doteraz účinná liečba nebola, napríklad agresívny melanóm.

Kam sa protinádorová liečba posunie v budúcnosti?

Určite to bude individualizovaná liečba, teda liečba šitá na mieru pacientovi. To znamená, že budeme v budúcnosti veľmi dobre poznať molekulárny profil každého pacienta a jeho nádorovej choroby.

Inak povedané – rovnaký typ nádoru u rôznych pacientov má rôznu molekulárnu biológiu, rôzne sa správa. Podľa toho, akým spôsobom sú mutované gény nádoru, podľa toho, ako reaguje, ho budeme môcť ovplyvňovať liečbou. Na to však potre­bujeme ešte niekoľko rokov vedeckého výskumu.

Liečba chronických ochorení je však drahá. Ako to zvládnu zdravotné poisťovne financovať?

Onkológia je odbor medicíny, kde sa objavujú stále nové, veľmi drahé lieky. Preparáty, ktoré boli predtým veľmi finančne náročné, však postupne strácajú patent. Na trh vzápätí prichádzajú generiká, čo sú identické lieky ako originály, a tiež biosimilárne lieky, čo sú veľmi podobné kópie originálov.

Majú rovnakú účinnosť ako originálne lieky, schválenú relevantnými medicínskymi agentúrami, no výrazne nižšiu cenu. Tým, že sa práve na týchto liekoch ušetrí, zostanú financie na to, aby sa do praxe dostávali ďalšie inovatívne, no drahšie lieky a aby sa protinádorová liečba ďalej vyvíjala.

Keď sa rozprávate s onkológmi z iných krajín, s akými problémami sa stretávajú v praxi oni?

Kolegovia z okolitých krajín – Česka, Maďarska, Poľska – sú na tom podobne ako my. V západnej Európe je situácia o niečo lepšia. Je tam lepšia dostupnosť liekov, onkológia je organizovaná trochu inak. Všade sú však problémy týkajúce sa liečby a onkológovia ich musia riešiť.


Onkológ MUDr. RADOVAN BARILA pracuje v Európskej komisii pre vzdelávanie v onkológii. Je držiteľom európskeho certifikátu pre podávanie chemoterapie platného v EÚ a tiež členom Americkej onkologickej spoločnosti. Radovan Barila je aj hlavný onkológ pre sieť nemocníc Svet zdravia. Pracuje v Nemocnici s poliklinikou Štefana Kukuru v Michalovciach.

Ilustračná snímka

Máte doma problém s mravcami? Vďaka tomuto sa vašej domácnosti vyhnú širokým oblúkom!

Populárne články
Americká raperka Cardi B.

Výnimočný cit pre módu, alebo nevie, čo so sebou? Americká raperka predvádza šialené outfity!

Fotografka cestuje s bábikami.

Záľuba tejto ženy vás očarí: Fotografie z dovolenky, aké má málokto!

Mestečko Vidin dostane aj vďaka eurofondom nový šat. Miestni však krútia hlavou, že to nebude zasa až taká sláva. V Bulharsku sa vraj kradne viac ako na Slovensku.

Majú 38 eur na mesiac. Navštívili sme najchudobnejší región v Európe

Obec Kanianka sa nachádza na konci Hornonitrianskej kotliny, na rozhraní pohoria Malá Magura.

Kedysi zabudnutá obec dnes láka okolie. Práce miestnych remeselníkov nájdete po celom svete

Diváci sa predstavenia Morena, v ktorom hrá aj Dominika Kavaschová, nedočkali.

Škandál v divadle: Pre hlučný konflikt skupiny mužov herečka nezostala ticho!

Vedeli ste

Vo vode sa scvrkáva koža.

Zobraziť viac
Diskusia