Po odňatí štátneho súhlasu sa živil ako kurič i ako upratovač toaliet. Dnes si užíva slobodu a nemlčí, keď treba hovoriť. Tvrdí, že aj dnes sa dejú zázraky. Pomocný pražský biskup VÁCLAV MALÝ (69).

V roku 1977 ste podpísal Chartu 77. Uvedomovali ste si riziká, do ktorých ste išli?

Riziká som si práveže veľmi dobre uvedomoval...

V tom čase bolo aktívnych len málo kňazov. Kto vás nahovoril Chartu 77 podpísať a čo vás viedlo k založeniu Výboru na obranu nespravodlivo stíhaných (VONS)?

Podpísal som Chartu 77 zo svojho slobodného rozhodnutia, nikto ma nenahováral ani mi neponúkal na podpis. VONS som spoluzaložil, pretože išlo o konkrétnu pomoc prenasledovaným – aby sa na nich nezabudlo.

Dôsledky vašich činností a rozhodnutí na seba nenechali dlho čakať. V januári 1979 vám komunisti zobrali štátny súhlas. Napriek tomu, že ste nikdy neboli odsúdený, obvinili vás z rozvracania republiky a vo väzbe ste strávili 7 mesiacov. Ako sa k vám správali vyšetrovatelia?

Vyšetrovateľ sa správal naoko korektne, nekričal, ale bol veľmi nepríjemný. Tí, čo skutočne rozhodovali o mojej väzbe, boli v pozadí.

Spestrovali mi to tým, že som sa o malú a strohú celu musel postupne deliť s tromi brutálnymi vrahmi.
Václav Malý

Medzi odobratím štátneho súhlasu na verejný výkon kňazskej služby a novembrom ´89 prešlo dlhých jedenásť rokov.

Čo ste v tom čase robili?

Pracoval som ako pomocník geodeta pri vymeriavaní pražského metra, ako kurič v niekoľkých hoteloch, lampár (pracovník, ktorý nabíja lampy, ktoré majú baníci na prilbách pri fáraní do podzemia) a upratovač toaliet v Metrostave.

Aký vzťah mali vtedajší biskupi k zakázaným kňazom? A k vám osobne?

Vtedajší pražský kardinál Tomášek ma pre podpis Charty 77 označil za neposlušného kňaza. Postupom času sa však jeho postoj voči mne pomaly menil. Ani kapitulárni vikári v ostatných diecézach v tom čase nemali o mne príliš dobrú mienku.

Dnes prevláda názor, že netreba chodiť do prehratých bitiek. Že treba robiť len veci, z ktorých máme zisk, ktoré nás posunú a niečo nám prinesú. Niekto je však ochotný trpieť aj za niečo, čo neprináša zisk. Prečo?

Pretože je to úplne v duchu Ježišovho postoja. Jeho slová a činy sú pre mňa inšpirujúce.

Istý čas ste boli hovorcom Charty 77 a členom Československého helsinského výboru. Mali ste vtedy nádej, že režim padne a veci sa zmenia?

Dlhý čas som neveril, že by režim mohol padnúť. Bol som nastavený na to, že sa slobody nedožijem. Ale to vôbec nepodlamovalo moju cestu hájiť ľudské práva.

Za bývalého režimu ste boli neustále sledovaný, vypočúvali vás dvestopäťdesiatkrát. Často vás na niekoľko dní preventívne zadržali. Čoho sa báli?

Aby som príliš neovplyvňoval iných a nevytváral s nimi „ostrovčeky slobody“.

Počas Nežnej revolúcie ste niekoľkokrát vystúpili na tribúne pred zaplneným Václavským námestím. Moderovali ste tiež veľké ľudové zhromaždenia, na Letenskej pláni v Prahe ste sa postavili pred takmer milión ľudí. Prečo ste ich moderovali vy a aký to bol pocit?

Priatelia okolo Václava Havla ma vyzvali, že keď som kňaz a viem hovoriť, aby som tie stretnutia moderoval. Je to zábavné, pretože ako kňaza ma nikdy dovtedy hovoriť (kázať) nepočuli. (Smiech.) A to z jedného dôvodu. V tom čase som už dlhé roky nemal možnosť verejne pôsobiť. Ale vidieť tie státisíce disciplinovaných a ústretových ľudí, to bolo úžasné. Na to sa nezabúda.

Ilustračná snímka

Bývanie budúcnosti? Podobnosť týchto stavieb s logami známych spoločností nie je náhodná

Populárne články
V minulosti sa rád otužoval v ľadovej vode. Po rokoch však zistil, že ochladzovanie organizmu mu nerobí dobre.

Už 25 rokov nebol chorý: Jozef Vajda sa vyhýba lekárom. Ako si udržiava pevné zdravie?

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Aký bude tento týždeň?

Z Česka odišiel zo sveta luxusu. ŠTEFAN FARKAŠ dnes pomáha ľuďom v núdzi úplne zadarmo.

Nechceme peniaze: Združenie HAKA hľadá zmiznuté vozidlá i stratených ľudí úplne zadarmo

IVAN GÁLIK sa do nočných vlakov zamiloval.

Cestu mu skrížili koľaje a železnica sa mu stala osudom: Zažívame renesanciu nočných vlakov

Ak nechcete byť sami, Diana odporúča, aby ste boli aktívni a nebáli sa.

Známa poradkyňa zo Svadby na prvý pohľad: Toto sú najčastejšie vzťahové problémy jej klientov

Ilustračná snímka

Vylučujú metán všetky bylinožravce?

Zobraziť viac
Diskusia