Rozhovory

Odmalička mala veľmi málo priateľov: Priznania Belousovovej o politike i súkromí

redakcia
redakcia
26.10. 2021 8:00
Diskusia ()
Anna Belousovová
Anna Belousovová
Zdroj: Archív NMH
Rozhovory

Odmalička mala veľmi málo priateľov: Priznania Belousovovej o politike i súkromí

redakcia
redakcia
26.10. 2021 8:00
Diskusia ()
Anna Belousovová
Anna Belousovová
Zdroj: Archív NMH

Pri príležitosti nášho sedemdesiateho výročia vám otvárame svoj bohatý archív. Vráťte sa s nami do roku 2007, kedy sme vyspovedali aj ANNU BELOUSOVOVÚ. Začítajte sa do rozhovoru, ktorý pôvodne vyšiel pod názvom: "Môj život nie je reality šou".

„Ak máte niečo cenné, nepotrebujete sa o to deliť. Pred nikým nebudem robiť ani telesný, ani duševný striptíz,“ zaryto mlčí podpredsedníčka Národnej rady SR ANNA BELOUSOVOVÁ (47) o strate milovaného manžela. Priznala však, že odmalička má veľmi málo priateľov.

Ako jedna z mála žien sa v slovenskej politike držíte už pätnásť rokov. V čom ste iná od svojich bývalých kolegýň, ktoré to vzdali?

Keď počujem spojenie ženy v politike, chce sa mi smiať. Ženy v politike nemajú žiadne výsadné postavenie. Svet politiky je tvrdý a nejde o džentlmenské správanie k ženám. Ak budete ako pekná „načančaná“ bábika sedieť a čakať, že vám páni uvoľnia miesto, neprežijete. Rozdupú vás. Nechcem hodnotiť, či to máme ľahšie alebo ťažšie. Veď nikto nám nesľuboval, že to bude jednoduchšie len preto, že sme ženy. Keď je ťažko, poviem si: Neplač, nerozčuľuj sa. Kto ti sľuboval, že to budeš mať ľahšie len preto, že si žena? Nikto ťa sem ako ženu neťahal. V politike od mužov nečakám žiadne ústupky. Na druhej strane nie som len žena, ale aj živý človek. Niekedy mi je však ľúto, keď takzvaní úvodzovkoví muži už nemajú argumenty, vedia, že prehrávajú, a začnú na mňa podpásovo útočiť ako na ženu. Stalo sa mi to aj nedávno v televíznej relácii.

Máte na mysli slovnú prestrelku s pánom Hrušovským?

Nemuseli sme ho menovať, aby sme mu nerobili reklamu. On do mňa búši ako do chlapa, ale keď dostane poriadne po nose, je prekvapený a zmôže sa len na reakciu: Vy ste žena, správajte sa ako dáma. Zrejme čakal, že poviem len – oj, oj, oj. No určite. Keď ma berie za partnera, do ktorého môže mlátiť, tak sa k nemu tak aj správam. Aby som však nebola ako feministka frfloška, sú aj muži, ktorí sa k ženám správajú slušne. Skutočný muž vycíti, že žena je vždy slabšia, hoci sa správa ako tvrdá a železná, často v sebaobrane.

Od pána Bugára sa vám prednedávnom ušla kritika a nazval vás dedinskou učiteľkou...

Urazili ma súvislosti, v akých to povedal. Keď mi niekto povie, že som vidiecka učiteľka, neuráža ma to. Takmer všetci, čo sedíme v slovenskej národnej rade, sme tam vďaka vidieckym učiteľkám. Veď aj z neho urobili to, čo urobili, naučili ho čítať a písať. A keby nebolo ich, nesedel by tam, kde sedí, a nerozprával by také hlúposti. Nadávať niekomu na Slovensku do vidiečanov je smiešne, lebo je nás len päť a pol milióna. Všetci sme vidiečania. Šamorín nie je metropola, ako sa o to pán Bugár snaží.

Dnes to navonok vyzerá, že vzťahy s Jánom Slotom sú bezproblémové. Kedysi ste si však nevedeli prísť na meno, vzájomne ste na seba útočili. Mnohí sa však pýtajú, či zmierenie nebolo len z núdze cnosť.

Minule sme sa na tom smiali, ako pred novinármi máme deklarovať svoje vzťahy. Niekomu sa to možno zdá zvláštne, ale naše vzťahy sú v súčasnosti veľmi dobré, dovolím si povedať, že priateľské. A to práve preto, že obidvaja sme normálni ľudia. Aj v bežnom živote sa dostanete s ľuďmi do sporu. Nikto však nespomína na to, že naše vzťahy na začiatku boli dobré. Verejnosť je poznačená len tým, že je zábavné, keď sa ľudia hádajú. Život, to nie sú len dobré etapy, sú i obdobia, keď sa život napriek snahe osudovo vyvíja ináč. Náš vzťah je dnes z môjho pohľadu oveľa kvalitnejší než kedysi. Ako ľudia sme prešli určitými vecami, dozreli sme. Bolo v tom normálne ľudské zmierenie, ale i kus pragmatizmu.

Neprimerané vystupovanie a zlosť sa občas nepodarilo na verejnosti potlačiť ani vám. Čo vás dokáže vyviesť z rovnováhy natoľko, že prestanete ovládať svoje emócie a vychrlíte zo seba hnev?

Arogancia a nespravodlivosť, ktorá sa mnoho ráz mňa osobne netýka. Často sa na mňa obracajú ľudia s prosbou o pomoc. Priznávam, že niekedy vyprsknem viac, než je želateľné, ale dokážem sa ospravedlniť. Za obsahom si však stojím, len forma mohla byť možno iná. Dokonca zmením názor, ak je to postavené na dobrých argumentoch. Mám poradcu, s ktorým sa veľmi radi a často hádame, ale nie so zlosťou. Práve pri tom sa formujú naše názory. Mám rada ľudí, ktorí si obhajujú svoje, a je výborné, ak vedia objektívne zvážiť aj názor iných. Naopak, nemám rada také typy, ktoré mi príliš ustupujú, boja sa povedať svoj názor.

Rodičia nedajú na svoje ratolesti dopustiť. Je mama vašou skalnou fanúšičkou alebo sa ani od nej nevyhnete kritike?

Sleduje moje vystúpenia v televízii, samozrejme, stane sa, že ma aj kritizuje. Ju však skôr zaujíma, čo som mala oblečené a či nie som veľmi chudá alebo bledá. Ale keď sa jej opýtam, čo som povedala, presne to nevie. (Smiech.) Známych má človek viac ako dosť, ale priateľov často spočíta na prstoch jednej ruky.

Dajú sa nadviazať dobré kamarátstva aj v politike?

Je ich málo. Ale aj ja mám medzi politikmi takých ľudí, ktorých by som vedela osloviť aj so sú­kromnými problémami. Priznám sa, že odmalička mám veľmi málo priateľov. Taká je doba alebo možno som taký človek. Neviem sa pred každým otvoriť, vysypať zo seba všetko. O svojich problémoch nehovorím, nepotrebujem to a myslím si – ako sa spieva v známej slovenskej piesni –, že „svet nemá slzy rád, ešte ma vysmeje“. Mám niekoľko ľudí, s ktorými sa môžem poradiť aj o súkromí, dokážem sa im zdôveriť, pomôžu mi.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia