Rád o sebe hovorí, že je lenivý, napriek tomu sa jeho činorodosť stala pre mnohých príkladom a veľkou motiváciou. Majster humoru a satiry Milan Lasica (80).

Aké ste mali leto?

Mal som pracovné leto, v júli aj v auguste sme hrali v divadle, lebo sa snažíme nahradiť stratu z marca, apríla, mája a júna, keď sme nehrali. Čiže celé leto sme hrali a hráme, aj keď za zvláštnych okolností, na ktoré nie sme zvyknutí, lebo obecenstvo má rúška.

To znamená, že neviete, či sa diváci usmievajú alebo nie.

Nevieme, či sa diváci usmievajú, ale keď sa začnú smiať nahlas, tak ten zvuk už našťastie počuť.
Stretli sme sa pred premietaním filmu Sladké hry minulého leta, ktorý mal premiéru v roku 1970, teda presne pred päťdesiatimi rokmi. Vraj vás museli prehovárať, aby ste prijali úlohu v tejto snímke.
Prehovárali nás aj so Satinským, ale nakoniec sme súhlasili. Boli sme radi a ja to dodnes neľutujem, lebo si myslím, že to je najlepší film, v akom som vo svojom živote hral.

Aj vďaka režisérovi Jurajovi Herzovi, kameramanovi Dodovi Šimončičovi a, samozrejme, aj vďaka scenáru Alty Vášovej. Zaujímavé na tom filme je, že pred päťdesiatimi rokmi vzbudil veľké rozhorčenie. Nielen u divákov, ale predovšetkým u rôznych štátnych predstaviteľov, pretože sa im zdal nemiestne erotický. Podľa mňa by sa po päťdesiatich rokoch mohol pokojne premietať aj v jasliach. (Úsmev.)

Je pravda, že v čase jeho vzniku išlo o dosť kontroverzný film.

Nie dosť, on bol taký kontroverzný, že ho potom ani nepremietali. V televízii ho raz pustili a bol z toho taký škandál, že viac ho Slovenská televízia nepustila na obraz. Zaujímavé však je, že v Česku ho normálne premietali v kinách.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEHO HUMORISTU NÁJDETE V GALÉRII

Myslela som si, že skôr budete narážať na rôzne teórie, ktoré okolo tohto filmu vznikli. Dej sa točí okolo práčky Mušky, ktorú sa pokúšajú získať piati kamaráti. Keďže sa film nakrúcal v roku 1969, šírili sa fámy, že akoby sa odvolávala na to, čo sa odohralo 21. augusta 1968.

Je to pravda. Aj ja som to počul. Vznikla totiž teória, ktorú vymyslel pravdepodobne nejaký funkcionár, a týkala sa toho, že tí piati muži, ktorí sa točia okolo Mušky, hlavnej hrdinky, že to je vlastne päť armád Varšavskej zmluvy a Muška je v prenesenom význame bývalé Československo. (Smiech.) Skrátka v tom čase sa núkala takáto interpretácia. Možno aj to prispelo k tomu, že tento film sa už nikdy v Slovenskej televízii neodvysielal.

Ale zato vyhral Grand Prix na Medzinárodnom televíznom festivale v Monte Carle.

Vtedy tento film vyhral, ale režiséra Herza nepustili do Monte Carla, aby si cenu prevzal, a nikdy mu ju ani fyzicky neodovzdali.

Súčasťou ceny bola finančná odmena v hodnote 10-tisíc švajčiarskych frankov, ani k tým sa nikdy nedostal.

No tak tú sme si podelili. (Smiech.)

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia