V ostatných rokoch maďarské pohraničie v okolí Rajky vyhľadávajú slovenskí záujemcovia o reality, ktorí pracujú v Bratislave. Ceny sú tam stále nižšie než v hlavnom meste. Lenže pre pandémiu sa títo ľudia stali pendlermi, mali problémy s mobilitou. Očakávalo sa, že ceny domov preto pôjdu dole.

Išlo iba o krátkodobý problém. Všetky členské štáty Európskej únie hľadajú a vylepšujú riešenia práve pre obyvateľov pohraničných oblastí, aby sa udržala mobilita práce. Hranice sú otvorené, veď práve na tom stojí idea Európskej únie. Je pravda, že pendleri prežívali veľmi náročnú situáciu, ale je to daň za to, že si kúpili vcelku atraktívne bývanie za nižšiu cenu. Museli rátať s určitým diskomfortom typu iné zákony, iné dane, zhoršené cestovanie... Situácia v maďarskom pohraničí v rámci realít sa pre pandémiu dramaticky nezmenila. V blízkej budúcnosti po upokojení situácie môžeme rátať skôr s nárastom cien. Realitný trh v Bratislave stále rastie, nožnice sa otvárajú a zasahujú aj do najbližšieho pohraničia.

Slovákom žijúcim v maďarskom pohraničí pandémia poriadne skomplikovala cestovanie.
Slovákom žijúcim v maďarskom pohraničí pandémia poriadne skomplikovala cestovanie.
Zdroj: Tibor SOMOGYI

Naše banky ešte stále odmietajú financovať kúpu nehnuteľností v zahraničí. Napríklad mladí, ktorí žijú v Rajke, si tam kúpia dom, pretože ich rodičia založia svoju nehnuteľnosť na Slovensku. Ani táto situácia neovplyvňuje miestny trh?

Áno, je to zvykom – takýto postup, aký opisujete. Prípadne tí, ktorí túžia po rodinnom dome, založia byt v Bratislave, dajú ho do prenájmu, čerpajú americkú hypotéku a presťahujú sa do Maďarska. Sú aj takí, ktorí svoj bratislavský byt rovno predajú a kúpia si dom v Rajke či okolí. To, ako sa správajú naše banky, nie je extrémny problém. Maďarské banky vedia, že Rajka a okolie sú pre Slovákov atraktívna oblasť, ktorú chcú osídľovať, preto sú pripravené poskytovať im hypotekárne úvery.

V ostatnom období stúpa záujem o kúpu chalúp a chát. Nakoľko súvisí toto nákupné správanie s pandémiou?

Je pravda, že prežiť karanténu v jednoizbovom byte alebo v dome so záhradou je veľký rozdiel. Záujem o chalupy a chaty evidujeme od roku 2017 a z roka na rok sa zvyšuje. Napríklad ak porovnáme štatistiky zobrazení rekreačných nehnuteľností na portáli Nehnuteľnosti.sk, v prvom kvartáli v roku v 2017 to bolo 480-tisíc zobrazení ponúk chát, v tom istom období v tomto roku je to už vyše milióna zobrazení takýchto nehnuteľností. Pandémia tento dopyt umocnila. Chalupársky trend u nás vládol v socializme, v deväťdesiatych rokoch prišiel útlm. Lenže turistický ruch u nás začal byť atraktívnejší, pribúdajú wellness centrá, akvaparky či iné atraktívne aktivity na vidieku, celkovo sa slovenské dediny v niektorých regiónoch rozvíjajú. Práve s tým súvisí naša túžba opustiť počas víkendu mesto a odísť na vidiek.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane.

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Speváčka VIKTÓRIA VARGOVÁ je v kapele už štyri roky.

Peter Bič Project: Čo sa skrýva za úspechom kapely z východu?

Kurátorka MARTINA ĎURICOVÁ a generálna riaditeľka Slovenského technického múzea ZUZANA ŠULLOVÁ.

V odore dentálnej chémie: Expozícia, pri ktorej starší spomínajú a mladším odľahne

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia