Pandémia zasiahla takmer všetky oblasti nášho života. Realitný trh však obišla. Rozprávame sa o tom s analytikom Národnej asociácie realitných kancelárií Slovenska MARTINOM LAZÍKOM (42).

Ako to teda naozaj je?

Na začiatku to vyzeralo vážne, netajím, že my odborníci pracujúci v oblasti realít sme mali obavy, aké budú nálady na trhu. V marci sa, obrazne povedané, vypínala ekonomika, všetko sa zatváralo – aj realitné kancelárie. Banky sa zrazu zľakli a odmietali financovať veľké developerské projekty či poskytovať hypotéky. Lenže na druhej strane sme na internete zaznamenali zvýšenú aktivitu, čo sa týka nehnuteľností. Ľudia využívali možnosť virtuálnych prehliadok, stúpla návštevnosť na jednotlivých webových inzertných portáloch. V máji sa situácia vrátila do normálu. Dnes máme na Slovensku druhú vlnu, je výraznejšia, ale stres a panika sú miernejšie.

Banky majú vysokú motiváciu poskytovať úvery na bývanie s úrokom nižším než jedno percento, impulz ide z Európskej centrálnej banky. Cena peňazí bude aj preto postupne mierne klesať, ľudia čoraz častejšie rozmýšľajú o investícii napríklad aj v podobe nehnuteľnosti. V žiadnom prípade nechcem zľahčovať nový vírus a okolnosti súvisiace s ním, ale povedzme si reálne – život nezastaví. Konajú sa svadby, rodia sa deti, bohužiaľ, niektorí sa rozvádzajú, iní zase zomierajú. Všetky tieto javy súvisia s nehnuteľnosťami, ich predajom či kúpou.

Bolo by naivné a hlavne nereálne domnievať sa, že dosiahneme ideálny stav nula chorých ľudí. Neostáva nám nič iné, iba si zakoreniť v hlave na veľmi dlhý čas pravidlá, ako sa máme správať, aby sme neohrozili ľudí okolo seba a hlavne seniorov či iné rizikové skupiny. Napríklad sami od seba by sme mali uplatňovať dobrovoľnú karanténu či podstúpiť testovanie, ak sa cítime choro. Ja sám som ochorel na tento nový vírus, dva a pol týždňa som bol doma, pričom posledné dni som už pracoval systémom home officeu. Po uzdravení som sa vrátil do normálneho života.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Je zaujímavé vypočuť si skúsenosti človeka, ktorý tento vírus prekonal.

Nakazil som sa na pracovnom stretnutí. Mal som teplotu vyššiu ako 38 stupňov Celzia, zimnicu, bolelo ma celé telo vrátane hlavy, cítil som únavu ako hádam nikdy v živote. Mnohí sa obávajú, že nový vírus nerozpoznajú od chrípky. V mojom prípade to bolo rozpoznateľné. Pre mňa je dôležité, že som nenakazil manželku a deti. Ihneď ako som mal prvé príznaky, izolovali sa, hoci bývame v byte.

Podľa údajov Národnej banky Slovenska ceny nehnuteľností napriek pandémii a hroziacej kríze kvartálne stúpli o 4,8 percenta.

Je to aj tým, že bytov je málo, dopyt je teda oveľa vyšší než ponuka. Ide hlavne o Bratislavu, krajské sídla či väčšie okresné mestá. Na druhej strane treba zdôrazniť, že pandémia prehlbuje už aj tak veľké regionálne ekonomické rozdiely, dotkne sa to, samozrejme, aj ceny realít. Máme lokality, kde ceny domov a bytov celé roky stagnujú, záujem o kúpu je nízky, pretože v regióne nepôsobí strategický investor, nie sú tam pracovné príležitosti, obyvateľstva ubúda. Je to napríklad juhovýchod a severovýchod Slovenska a juh stredného Slovenska.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane.

V luxusnej vile nakrúcali bondovku Nikdy nehovor nikdy so Seanom Connerym.

Waaau! Bondova vila je na predaj. Ten výhľad vás chytí za srdce

Populárne články
Dušan Grúň si zaspomínal na Karla Gotta (†80).

Dušan Grúň spomína na slávnych kolegov: Ženy mu závideli spoločnú posteľ s Gottom

Ilustračná snímka

Lockdownu sa vyhli: Rytmus s Jasminou vycestovali do exotiky

Do vianočného sídla cestuje kráľovná každý rok vlakom aj so svojím sprievodom.

Ohrozené Vianoce: Kráľovná ALŽBETA II. je v izolácii, zamestnanci sa búria

Hornádska ulica v Krompachoch niekoľko hodín po povodni.

Strach z veľkej vody: Ľudia vybiehali z chatrčí na poslednú chvíľu

Jeff Bridges

Smutné správy z Hollywoodu: Oscarový JEFF BRIDGES oznámil rakovinu

Sigmund Freud sa mýlil. Je to pravda?

Sigmund Freud sa mýlil. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia