Podľa údajov zdravotných poisťovní na Slovensku chodí na preventívne prehliadky len 27 percent obyvateľov. Prieskum medzi všeobecnými lekármi ukázal, že počas koronavírusu záujem o prevenciu významne poklesol. Niektorí ľudia, naopak, namietajú, že sa na prehliadku nemôžu dostať.

Znížil sa podľa vás počas pandémie koronavírusu záujem ľudí o preventívne prehliadky?

Táto situácia „násilne“ znížila záujem ľudí o preventívne prehliadky, myslím, že dôvodom bol strach z nákazy. Spočiatku mali všeobecní lekári aj v usmerneniach, že sa preventívne prehliadky nevykonávajú. Bolo to v období od začiatku marca do polovice apríla. Potom, so zmenou epidemickej situácie, aj minister vyzval všeobecných lekárov, aby začali preventívne prehliadky robiť.

Bude mať výpadok preventívnych prehliadok počas koronavírusu vplyv na zdravie a život ľudí? Pozorujete to už vo svojej praxi?

Pracujem aj v programe pre národný skríning rakoviny hrubého čreva a podľa údajov jednej zo súkromných poisťovní klesol počet testov na okultné krvácanie v jarnom období v porovnaní s uplynulým rokom až o 25 percent. Mnohé odložené prehliadky z jari sa robia teraz. Dá sa povedať, že si ich tlačíme pred sebou. Vzhľadom na všetky činnosti, ktoré musí všeobecný lekár robiť, v ambulancii by v tomto období každý z nás mohol byť aj dvanásť hodín denne. Mnohí lekári sú v karanténe a dá sa povedať, že keby sa zvýšil dopyt po preventívnych prehliadkach, asi by sme ich ani nezvládali vykonať.

Je podľa vás reálna pravdepodobnosť, že sa človek nakazí koronavírusom pri preventívnej prehliadke?

Na prevenciu by mal ísť zdravý človek bez akútneho ochorenia dýchacích ciest či iných infekcií. Samozrejme, sú aj asymptomatickí nositelia koronavírusu, keď sa však dodržia všetky epidemiologické opatrenia a pacient sa objedná na presný čas, riziko sa minimalizuje. Pre koronavírus nemôžeme zastaviť prevenciu. Musíme pacientov vyšetrovať ďalej. Inak nám budú pribúdať nielen úmrtia na koronavírus, ale aj na iné, možno početnejšie chronické ochorenia, ako sú srdcovocievne choroby, diabetes či onkologické ochorenia.

Práve tie sa dajú odhaliť na preventívnej prehliadke.

Určite. Mnohí ľudia majú pocit, že počas preventívnej prehliadky im lekár odoberá len krv. Väčšinu zaujíma len to, aký majú krvný cukor či cholesterol. My ich však potrebujeme dostať do ambulancií kvôli iným vyšetreniam, ktoré nemôžeme zrealizovať bez prítomnosti pacienta. Napríklad EKG, prehmatanie štítnej žľazy, vyšetrenie znamienok na koži. Fyzikálne vyšetrenia pacienta musia vždy dopĺňať laboratórne údaje.

Niektorí lekári, najmä starší a s chronickými ochoreniami, sa však vyhýbajú osobnému kontaktu s pacientmi, snažia sa ordinovať cez telefón a prevenciu radšej nerobia. Dalo by sa to podľa vás riešiť? Ako?

V takomto prípade mi napadá len jedno riešenie: preventívnu prehliadku môže všeobecný lekár robiť len svojmu kapitovanému pacientovi. Ak je však lekár rizikový a ordinuje väčšinou cez telefón, jeho pacient, ktorý potrebuje prevenciu, by sa mohol odoslať k inému lekárovi, ku ktorému síce nepatrí, ale ten má ešte kapacitu, aby preventívnu prehliadku urobil. Problém je však s úhradou zo zdravotnej poisťovne.

Aj za normálnych okolností sa na preventívnych prehliadkach zúčastňuje asi len 27 percent ľudí. Prečo je to podľa odborníčky tak? Čítajte na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Cibulková strávila po očkovacom škandále 5 hodín v prvej línii. Ako pomohli zahraničné hviezdy?

Populárne články
Hana Maciuchová a Rudolf Hrušínský

Česká umelecká obec v slzách: Za HANOU MACIUCHOVOU (†75) smúti Bohdalová i Hrušínský

Ilustračná snímka

Problémy s nákupom cez internet: Na firmy mimo Európskej únie nemá páky ani inšpekcia

Piateho decembra roku 7 pred Kristom o 16.38 hodine miestneho času v Betleheme stáli planéty Jupiter a Saturn v znamení Rýb v najtesnejšej blízkosti.

Zázrak alebo astronomický jav? Vedci pravdepodobne odhalili tajomstvo BETLEHEMSKEJ HVIEZDY

Donald Trump

Pomsta je sladká: GRETA THUNBERGOVÁ to Trumpovi vrátila v plnej sile!

Bok po boku muž a žena obrábajú široké kolchozné polia. Sovietske ženy sú v budovaní komunizmu na prvom mieste.

Hrdinky v boji i v práci: Óda na SOVIETSKE ŽENY z roku 1951

Fajčiari sa ožarujú sami. Je to pravda?

Fajčiari sa ožarujú sami. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia