Na účte peniaze len do výplaty, na krku hypotéka a k tomu hrozba výpovede či krachu. Takáto je súčasná realita mnohých Slovákov. Projektovej riaditeľky zo sprostredkovateľskej spoločnosti Fingo.sk Kataríny Kostkovej sme sa pýtali, ako si pomôcť.

Ako sa koronakríza podpísala na súčasnej finančnej situácii Slovákov?

Na niekom sa podpísala značne a na niekom takmer vôbec. Niektorí ľudia mohli pracovať z domu, iným to ich typ práce nedovoľoval, no home office sa stal novým fenoménom. Doma však ostali aj deti, preto mnohí museli zostať s nimi a čerpať dlhodobo príspevok za ošetrovanie člena rodiny. Niektorým sa naozaj významne znížil príjem, pretože sa dohodli so zamestnávateľom na znížení platu a boli radi, že sa to nekončilo výpoveďou. V horších prípadoch tie výpovede padali pomerne rýchlo a hneď na začiatku koronakrízy. Niektoré domácnosti tak zostali len s jedným príjmom a niektorí ľudia zostávali dokonca na nule hneď od ďalšieho mesiaca.

Zle boli na tom aj drobní podnikatelia, mnohí sa sťažovali, že nemajú z čoho žiť a krachujú.

Presne tak, mnohí boli okamžite nútení zavrieť prevádzky bez akejkoľvek možnosti podnikať ďalej. Vlastníci reštaurácií mohli robiť aspoň výdaj cez okienko či donáškovú službu, to im však pomohlo len čiastočne. Veľkou položkou v nákladoch podnikateľov je aj nájom či odvody. Tu však štát čiastočne pomohol formou preplatenia časti nájmu až do 50 percent a tiež odkladom úhrady odvodov.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Čo podľa vás prinesú ďalšie mesiace?

Niektorí ekonómovia si myslia, že kríza netrvala veľmi dlho a ekonomika sa pomerne rýchlo naštartuje, iní tvrdia, že dosahy krízy na nás ešte len doľahnú. Závisí to od mnohých faktorov, napríklad aj od toho, ako rýchlo sa naštartuje obchodný styk so zahraničím, kedy začnú vyrábať veľké výrobné podniky v Číne či v Indii. Od ich výrobkov sú subdodávateľsky závislé mnohé výrobné podniky vo svete, a teda aj na Slovensku. Dlhší výpadok dodávok by mohol byť fatálny a v takom prípade by sa zrejme hovorilo aj o masovom prepúšťaní a výraznom zvýšení nezamestnanosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

"Tichí blázni" z celebritného rybníka: Toto sú naši najznámejší rybári

Populárne články
Lucia Ďuriš Nicholsonová je slovenská liberálna politička a bývalá novinárka, v súčasnosti poslankyňa Európskeho parlamentu zvolená za stranu Sloboda a Solidarita, členka frakcie Európskych konzervatívcov a reformistov.

TOTO by sme nečakali: LUCIA ĎURIŠ NICHOLSONOVÁ radikálne zmenila účes! (FOTO)

Vynikal vo viacerých oblastiach, no napokon vyhralo divadlo.

Džentlmen FRANTIŠEK KOVÁR: Kolegyne o ňom tvrdia, že patrí k najúctivejším mužom v súbore

Ilustračná snímka

Hnev voči bratovi mi nedovolil sa sním rozlúčiť. On však nezavrel oči, kým som mu neodpustil...

Dcéra Cindy Crawford, modelka Kaia Gerber.

Radšej veselé ozdoby: Dcéra CINDY CRAWFORD zvolila na nechty poriadny gýč!

VOJTĚCH (VOJTA) KOTEK, herec

Prišiel o skvelú pracovnú príležitosť: Herec VOJTA KOTEK skončil v nemocnici

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Svätená voda je nebezpečná. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia