Na účte peniaze len do výplaty, na krku hypotéka a k tomu hrozba výpovede či krachu. Takáto je súčasná realita mnohých Slovákov. Projektovej riaditeľky zo sprostredkovateľskej spoločnosti Fingo.sk Kataríny Kostkovej sme sa pýtali, ako si pomôcť.

Mnohí ľudia nemajú žiadnu finančnú rezervu, žijú z ruky do úst a náhly výpadok príjmu je pre nich likvidačný. Ako si ju vytvoriť?

Slováci majú problém, že nie sú naučení sporiť. Je to pre nás veľká neznáma. Pozeráme iba na to, čo potrebujeme práve vyriešiť, a na budúcnosť veľmi nemyslíme. Koronakríza nás trochu prebrala, hoci to bolo zobudenie šokom. Mnohých veľmi prekvapilo, že zrazu finančnú rezervu potrebovali. Dosť veľkú, navyše ju potrebovali zo dňa na deň. Určite by som odporúčala urobiť prvý krok a spísať si mesačné výdavky domácnosti. Mnohí ľudia netušia, koľko míňajú. Nevedia to ani povedať, nieto ešte vyčísliť.

Výdavky treba rozdeliť na nutné, potrebné na bežný život a na tie, bez ktorých by sme prežili úplne alebo aspoň nejaký čas. Tu vzniká priestor na sporenie. Či už dlhodobé, alebo aspoň na vytvorenie menšej rezervy, ak sa vzdáme nepotrebnej spotreby na pár najbližších mesiacov. Netreba sa báť začať sporiť ani to odkladať len preto, že nemáme päťdesiat či sto eur mesačne. Začať sa dá aj od malých súm, napríklad dvadsať eur, ktoré nájde v peňaženke takmer každý. Lepšie je odkladať menej a postupne sumu zvyšovať, ak sa dá, než nezačať sporiť vôbec.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII

Mnoho ľudí prišlo o prácu, ďalší o ňu prídu v krátkom čase. Je rozumné brať si napríklad preklenovací úver, prípadne vyplatiť úver ďalším úverom?

Je to veľmi individuálne. Určite by som odporúčala v takejto situácii poradiť sa s finančným sprostredkovateľom. Treba zvážiť celkovú finančnú situáciu domácnosti a možno len inak nastaviť sporenie či životné poistenie, ktoré máme. Aj úvery možno pospájať, prípadne predĺžiť splatnosť existujúcich úverov a znížiť tým mesačnú splátku. Treba hľadať možnosti, ako si nastaviť financie aj do budúcnosti, hoci napríklad už vieme, že prídeme o prácu alebo že sa nám zníži príjem.

Komplexné posúdenie a nastavenie financií je to najdôležitejšie. Aj preto v mnohých krajinách ľudia vyhľadajú finančného poradcu hneď po skončení školy pri nástupe do zamestnania. U nás však nie je zvykom sporiť. A ak si aj niečo odložíme, po čase to minieme, lebo si chceme niečo dopriať. Keď sa naučíme hneď od začiatku, ešte v mladom veku rozložiť výplatu, máme šancu nasporiť si aj zdroje, ktoré budeme potrebovať, aby sme si mohli napríklad dofinancovať hypotéku. Preklenovací úver treba dobre zvážiť.

Hlavne treba správne vyhodnotiť dôvod, prečo ho potrebujeme, a tiež to, či ho budeme schopní splácať. Vziať si nový úver, nebodaj s navýšením na vyplatenie starého, ktorý už nedokážeme splácať, nie je dobrý nápad. Môže sa stať, že splátku v budúcnosti už platiť nezvládneme a budeme mať záznam v úverovom registri alebo nám bude hroziť exekúcia. Keď sa však už pre úver rozhodneme, treba poznať všetky svoje možnosti, nie vojsť do prvej banky. Tie sú však teraz veľmi opatrné, a ak napríklad vyhodnotia, že sektor, v ktorom pracujete, je rizikový, úver vám vôbec nemusia dať.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia