Očná lekárka MUDr. Adriana Smorádková sa vo svojej ambulancii stretáva s deťmi, ktoré bolieva hlava, žmúria či zle čítajú. Príčinou často býva práve porucha zraku.

MUDr. Adriana Smorádková z očnej kliniky NeoVízia je uznávaná špecialistka na keratokonus – degeneratívne ochorenie rohovky, nielen na Slovensku, ale aj vo svete. Patrí medzi približne 80 lekárov vo svete, ktorí toto ochorenie operujú. O liečbe keratokonu prednáša doma, ale aj v zahraničí. Na Slovensku bola prvou odborníčkou, ktorá implantovala prstence do rohovky a patrí medzi lekárov, ktorí vykonali najviac týchto implantácii vo svete. Dnes má na svojom konte viac ako 400 operačných zákrokov keratokonu. Venuje sa aj diagnostike a liečbe očných ochorení a refrakčnej chirurgii.

Koľko detí na Slovensku trpí poruchami zraku?

Neexistujú na to presné štatistiky. Nevieme, ktoré pracovisko vyšetrí koľko detí, ani kedy. Existujú len štatistiky operácií sivého zákalu, keratokonu či laserových operácií. Ale počty sú porovnateľné s európskou populáciou.

Kedy by deti mali ísť prvýkrát na vyšetrenie očí?

Ak rodičia dieťaťa majú dioptrickú chybu, ak majú vyššie plusové či mínusové dioptrie, mali by si všímať zrak svojich detí už odmalička, dokonca už aj u bábätka. Najlepší čas na pozorovanie novorodenca je kŕmenie. Vtedy sú s drobčekom v najbližšom kontakte, už novorodenec sa snaží rodičov kontaktovať v rámci svojich možností aj zrakom. Môžu si všímať, či je všetko v poriadku.

Mali by pozorovať, či dieťa neškúli, či sú obe očká rovnako veľké. Všímať si treba aj farbu zreničky, ktorá by u novorodenca mala byť uhlíkovočierna. Dôležitý je i jej správny tvar, nemá byť príliš široká ani prekrývať dúhovku. Čím rýchlejšie sa prípadná chyba odhalí, tým lepšia je prognóza.

Čo si majú rodičia všímať?

Dôležité je napríklad to, či dieťaťu oko nezabieha. Ak zabieha, je to pravdepodobne prejav dioptrickej chyby, ktorá býva plusová. Vtedy mozog dá povel, aby dieťa používalo zdravé oko a to chybné začne zabiehať.

Ak bábätko škúli do 6 mesiacov veku, môže sa to zmeniť, pretože sa ešte spevnia svaly, ktoré hýbu okom. Ak aj v 6 mesiacoch veku oko ďalej zabieha, treba už zvážiť vyšetrenie. Zrakové funkcie sa u dieťaťa vyvíjajú do siedmich až ôsmich rokov. Čím staršie je, tým ťažšie bude možné prípadnú chybu zlepšiť alebo úplne napraviť.

Aké iné prejavy ešte môžu signalizovať problém so zrakom?

Napríklad to, že dieťa si sadá blízko k televízoru, keď sa hrá, dáva si hračky blízko k očiam, približuje si knižku k tvári, aby videlo obrázky. Pri pozorovaní nakláňa hlavu, pri podaní predmetu môže siahať mimo do priestoru. Vtedy netreba s vyšetrením váhať, rodičia by mali vyhľadať detského očného lekára.

Ak sa zrak dieťaťa zdá byť v poriadku, prvá prevencia by sa mala urobiť pri nástupe do školy. Niekedy si však už učiteľky v škôlke všimnú, že dieťa má problém s videním.

Ako sa vyšetruje zrak u malých detí, ktoré ešte nevedia čítať písmená alebo pomenovať obrázky?

Malé deti sa vyšetrujú úplne iným spôsobom ako dospelí, robí sa to pomocou skiaskopických líšt. Je to špeciálny systém líšt so sklíčkami, v ktorých sa nachádzajú jednotlivé dioptrie. Existujú plusové, mínusové aj cylindrické lišty.

Vyšetruje sa v tmavej miestnosti, dieťa sedí rodičovi na kolenách oproti lekárovi, ktorý má špeciálnu lampu. Lekár predkladá lišty dieťaťu pred oko a sleduje lúč lampy. Ten mení svoju polohu a podľa toho sa určuje dioptria. Je to náročné vyšetrenie, no lekár je edukovaný a dieťa vyšetrenie berie ako hru.

Rozkvapkávajú sa pred vyšetrením oči aj deťom?

Samozrejme, vyšetreniu predchádza dôkladné rozkvapkanie. Dieťa má teda širokú zreničku. Na vyšetrenie ho pripravujeme pomocou kvapiek, u nás na pracovisku máme k dispozícii vďaka výnimke ministerstva zdravotníctva kvapky, ktoré dokážu znehybniť zaostrovacie svaly oka dieťaťa počas 45 minút. Až potom sa oči dajú vyšetriť. Oči malých detí sa pozerajú aj pod mikroskopom, od troch rokov veku sa dajú dioptrie zmerať pomocou prístrojov.

S akými najčastejšími očnými chybami u detí sa stretávate?

Sú to tie isté chyby ako u dospelých, poruchy zraku začínajú už v ranom veku. Ďalekozrakosť – plusová chyba, krátkozrakosť – mínusová chyba a astigmatizmus – nesprávne zakrivenie rohovky. Krátkozrakosť a ďalekozrakosť sa s astigmatizmom kombinujú.

Čo je ďalekozrakosť?

Táto porucha zraku má už v názve, že dieťa dobre vidí do diaľky, no zle nablízko. Oko sa vyvinie kratšie, než by malo a svetelné lúče dopadajú za sietnicu, my teda musíme vykorigovať dioptrickým sklom oko tak, aby sa lúče presunuli na sietnicu. Pri narodení sú prakticky všetky oči ďalekozraké, +2 až +3 dioptrie. Postupne dochádza k nárastu predozadnej dĺžky oka a ďalekozrakosť klesá.

Ešte v piatich rokoch je takmer 90 percent detských očí ďalekozrakých. Postupne, ako dieťa s plusovou chybou rastie, rastie samozrejme aj jeho oko. Takéto dieťa musí byť vyšetrované každého pol roka, pretože chyba sa rastom oka postupne zmenšuje, dokonca sa môže úplne znížiť. U väčšiny detí však zostáva plusová dioptria, hoci nízka.

Ak takéto dieťa nie je vyšetrené, v druhom-treťom ročníku začne mať ťažkosti. Sťažuje sa na bolesti hlavy, často je unavené, nedokáže úplne zaostriť pri čítaní textu, čiže číta zle. Rodič môže mať teda podozrenie, že má dyslexiu. Pri vyšetrení, ktoré som spomínala, však odhalíme malú plusovú chybu. Takémuto dieťaťu predpíšeme okuliare a stav i výkon v škole sa výrazne zlepší.

A krátkozrakosť?

Myopia alebo krátkozrakosť znamená, že dieťa vidí dobre do blízka, ale zle do diaľky. To si rodič všimne najskôr, prižmuruje totiž oči, keď pozerá na televízor či do diaľky. Takéto dieťa sa narodilo s väčšou predozadnou dĺžkou oka, a tá sa už nikdy neskráti. Naopak „dlhé“ oko u dieťaťa stále rastie a chyba sa teda zhoršuje. Len 1 milimeter predĺženia tejto osi predstavuje až 3 dioptrie.

Ak otec či mama majú mínus päť či šesť dioptrií, vieme, že takú hodnotu bude mať v dospelosti zrejme aj dieťa. Niektorí rodičia sa domnievajú, že pri zhoršovaní krátkozrakosti u dieťaťa sú príčinou práve okuliare. Majú pocit, že ich nosením oko lenivie a pribúdajú dioptrie.

Je to mýtus?

Rozhodne, snažíme sa ho vyvrátiť. Krátkozrakosť je geneticky daná chyba a ak sa nekoriguje okuliarmi, dieťa je nervózne, podráždené, nedokáže sa sústrediť. Takéto deti nevidia dobre na tabuľu, darmo ich posadíte do prvého radu. Tie s mínus 3 dioptriami nevidia ostro už od metra vzdialenosti!

Dieťa s mínus dvojkou dioptriou vidí ostro len do dvoch-troch metrov. Aj u týchto detí sa do 18. roku života odporúča kontrola každého pol až trištvrte roka, aby sa dioptrie pridávali podľa potreby.

Väčšina chýb zraku sa dá odhaliť už v detstve.
Väčšina chýb zraku sa dá odhaliť už v detstve.
Zdroj: Shutterstock
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Polákovci síce ako manželia prežili spolu iba rok, no ľúbili sa a schádzali dlhých 35 rokov.

Vdova po Karolovi Polákovi: Na sklonku života oľutoval, že ma neposlúchol

Samovyšetrenie prsníkov si pravidelne robí len desať percent žien.

Prípadov rakoviny prsníka stále rastie: 300 žien zomiera zbytočne

Natalie Portman

Natalie Portman v odvážnom outfite: Aj pred štyridsiatkou má stále čo ukázať!

Aj zemiakové brigády patrili k socializmu.

Život za socializmu: Spomínate si ešte na rady na banány a toaletný papier?

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac