„Vydýchol som si, ale konečne chcem za tým všetkým, čo sa stalo, urobiť hrubú čiaru a začať nanovo,“ priznáva v poslednom rozhovore o živote s otcom tyranom David Bako (20).

Pôvodne si mal David Bako z Galanty odpykať dvojročné väzenie za to, že v septembri 2017 zabil vlastného otca. Spolu s matkou Frederikou bol dlhodobo vystavovaný extrémnemu stresu a hrubému domácemu násiliu z jeho strany. Nedokázal sa viac prizerať, ako mama trpí.Jeho príbeh je ukážkovým príkladom zlyhania kompetentných orgánov a zúfalej snahy týranej obete vyriešiť problém „na vlastnú päsť“.

 

Slovenská verejnosť však v ostro sledovanom prípade vyjadrila chlapcovi podporu a do prezidentskej kancelárie posielala žiadosti o jeho omilostenie. Pri ich posudzovaní Zuzana Čaputová zohľadnila okrem právnych aspektov aj mimoriadne okolnosti prípadu a dňa 9. apríla 2020 udelila Davidovi podmienečnú milosť.

Dennodenne ste s mamou Frederikou zažívali fyzické a psychické týranie, ktoré sa skončilo v roku 2017. Ako sa vám za toto obdobie zmenil život?

Zmenil sa mi zásadne. Prišiel som o veľké množstvo ľudí. Od mnohých som to napríklad vôbec nečakal, a ak, tak som si myslel, že ma opustia hneď na začiatku, nie v priebehu súdneho procesu. Samozrejme, z ich správania som bol smutný, sklamaný, ale s odstupom času to vnímam tak, že ľudia, ktorí mali odísť z môjho života, odišli.

Na druhej strane mi pribudli noví ľudia. Stretnutia s nimi boli rôzne, pozitívne aj negatívne. Našťastie prevládali skôr pozitívne. Mnohí sa povzniesli nad odsudzovanie. To, čo sa stalo, a okolnosti s tým spojené vnímali ako celok. Nebrali to ako informáciu vytrhnutú z kontextu. Neviem, možno som mal šťastie. Napriek tomu verím, že dobrých ľudí je na Slovensku stále veľa.

˃˃˃ Fotografie Davida Baka nájdete v galérii. ˂˂˂

Viete prečo sa vám blízki v priebehu súdneho procesu rozhodli otočiť chrbtom?

Na toto odpoveď nemám. Ak mám byť úprimný, ani po tom nepátram. Asi to tak chceli. Nie som ochotný robiť vo vzťahu k nim krok vpred. Pokiaľ neberiem do úvahy čin, ktorý som spravil, nikdy predtým ani potom som nikomu z nich nijako neublížil. Ľudí, o ktorých som prišiel, som si zaradil do dvoch kategórií. Prvá ma opustila preto, čo sa stalo, a druhá možno ani sama nevie, prečo sa tak rozhodla.

Prvú kategóriu plne rešpektujem, druhú, ktorá ma opustila takmer na konci celého procesu, celkom dobre nechápem. Veľmi ma to trápilo, ale aj mama mi povedala, aby som to hodil za hlavu. Je ľahké odsúdiť človeka, ťažké je však pozrieť sa na seba a svoje chyby. Napríklad jedna vetva rodiny ma úplne odvrhla, paradoxne, práve tá má veľký podiel viny na tom, čo sa u nás doma dialo... Nechcem to však zbytočne negativizovať ani bližšie špecifikovať. Opakujem: rešpektujem ich rozhodnutie.

Okrem mamy ste mali oporu v priateľke, ktorá pri vás doteraz pevne stojí.

Pre mňa je tento vzťah veľmi vzácny. Vďaka nemu som napríklad naplno pochopil podstatu slov „v dobrom aj v zlom“. Neviem si predstaviť, čo horšie sa ešte môže vo vzťahu stať. Myslím, že keď sme prekonali toto, prekonáme čokoľvek. Veľmi si ju vážim, pretože veľa dievčat by na jej mieste zobralo nohy na plecia a utekalo kade-ľahšie. Ona však pri mne stála a stále stojí. Spolu s mojou mamou mi dodávali silu a energiu v najťažších chvíľach života.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia