Akreditačné komisie celé roky apelovali na politikov v súvislosti s kvalitou vzdelávania na vysokých školách. Márne. Predseda tej prvej MIROSLAV URBAN (78) opäť píše ministrovi školstva.

Jeho meno je vo svete známe, je špičkový odborník v teoretickej a počítačovej chémii. Miroslav Urban pôsobí ako profesor na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. V minulosti pracoval na Slovenskej technickej univerzite aj v zahraničí. Pôsobil v troch Akreditačných komisiách na Slovensku, ktoré boli poradným orgánom vlády. Pri rozhovore prekvapil tým, že nás poprosil, aby sme neuvádzali jeho akademické tituly.

Je zaujímavé, že nebazírujete na svojich tituloch. A pritom niektorí naši politici konali nekorektne, len aby akademický titul mali.

Boli časy, keď politici bežne nemali vysokoškolské vzdelanie. Dnes je to takmer štandard, hoci často na úkor kvality. Nečudujme sa, že politici nechcú byť v tomto smere horší.

Nie je to aj tým, že naša spoločnosť je trochu snobská? Akoby sme chceli oslňovať titulmi. Aké skúsenosti máte vy, človek s niekoľkými titulmi? Ako sa k vám správa okolie?

Nejde len o snobstvo. Podľa verejnej mienky vysokoškolské vzdelanie dáva šancu na dobré uplatnenie. To je pravda, ale iba ak je podložené vedomosťami a schopnosťou tvorivo pracovať. Ale ani zručný remeselník sa nestratí. Neviem dať uspokojivú odpoveď na to, ako reaguje okolie. Ak nemusím, tituly nespomínam, používam ich iba v oficiálnych dokumentoch. Pripúšťam, v niektorých situáciách budí pohľad na môj občiansky preukaz rešpekt. Tituly sú predpokladom pre prácu profesora na univerzite a v tomto zmysle sa mi s nimi žije celkom dobre –nehovorím o horibilnom plate. Učiť mladých ľudí, mať kontakt so svetom, slobodne bádať ma totiž veľmi baví.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Ako volič od politika vysokoškolské vzdelanie očakávate?

Riadiť štát či obec je náročná misia. V praxi je možno užitočná kombinácia praktikov a – nazvime ich – vizionárov. Ako volič by som privítal, keby politici vedeli získať, zhromaždiť, analyzovať, zovšeobecňovať fakty aj ich súvislosti a predvídať. Politik nutne nemusí mať tituly, ale mal by vedieť čerpať z poznania, ktoré prinášajú humanitné vedy aj trendy v technike a prírodných vedách. A očakával by som, že bude kultúrny vo všeobecnom zmysle slova. Zdá sa, že bez vzdelania to nepôjde.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia