Takmer každý človek sa počas života stretne s nespavosťou. Podľa psychiatra a somnológa MUDr. BRANISLAVA MOŤOVSKÉHO, PhD., väčšinu z nich zvládnu všeobecní lekári, psychiatri a neurológovia. Kedy však človek potrebuje odborníka – somnológa?

Aké sú najčastejšie problémy, s ktorými ľudia prichádzajú k somnológovi?

Spánok je zvláštny fenomén, človek počas neho nevie, čo sa s ním deje. Ak vás bolí na hrudníku, poviete to lekárovi a on už zistí, či je to infarkt, neuróza alebo máte problémy s chrbticou. Poruchy zdravia viazané na spánok však pacienti opísať nemôžu. Obvykle povedia: nemôžem spať alebo naopak, spím príliš dlho, prípadne spím cez deň. Niektorí síce pre-spia celé noci, ale sú unavení aj cez deň, niektorí dokonca zaspávajú počas dňa. Človek väčšinou netuší ani to, prečo sa v noci budí. Môže to byť spontánne zobudenie, nespavosť pri depresii a môže to byť aj spánkové apnoe, keď človek v spánku prestáva dýchať. Keď začne klesať koncentrácia kyslíku v krvi, vyšle to varovný signál do mozgu – pozor, zobuď sa, lebo sa zadusíš.

Človek však vie lekárovi povedať len to, že sa opakovane budí. Príčinou môže byť aj neurologická diagnóza – periodické pohyby končatín v spánku. A liečba pri týchto troch diagnózach je úplne odlišná. Krátkodobá nespavosť v trvaní niekoľkých dní až mesiacov nepotrebuje vyšetrenie somnológom. Pri dlhodobej nespavosti, ktorá trvá roky, si psychiater vo väčšine prípadov diagnosticky aj liečebne dokáže poradiť. U časti pacientov s chronickou nespavosťou je však potrebné vyšetrenie v spánkovom laboratóriu. Niektorých ľudí celé roky liečia obvodní lekári, neurológovia či psychiatri na „nespavosť“. Pritom pri spánkovom apnoe, ktoré môže byť jej príčinou, niektoré typy liekov na nespavosť stav ešte zhoršujú.

Kedy by teda mal človek ísť k somnológovi?

Poruchy spánku sú multidisciplinárne. Nedá sa povedať, že nespavosť patrí len do rúk psychiatra a chrápanie len do rúk krčného lekára. Za nespavosťou môžu byť rôzne príčiny. Nespavosť môže byť spôsobená stresom, duševným vyčerpaním, úzkosťou, depresiou – vtedy je to problém v kompetencii psychiatra. Môže mať však tiež úplne iné príčiny. Prvotné rozdelenie by mal zvládnuť aj praktický lekár. Psychiater, neurológ a pľúcny lekár sú tí, ktorí by na základe vyšetrení mali dať odporučenie na spánkové laboratórium. Väčšina „nespavcov“ nepotrebuje vyšetrenie v spánkovom laboratóriu. Zvládne to ich praktický lekár alebo psychiater. Malá časť pacientov však trpí nespavosťou veľmi dlho – rok až niekoľko rokov. Ak dotyčný pacient vyskúšal psychoterapiu a rôzne druhy liekov na spánok a problém napriek tomu trvá, je to dôvod na vyšetrenie v spánkovom laboratóriu.

Kto je MUDr.Branislav Moťovský?

MUDr. Branislav Moťovský, PhD., z FN v Trenčíne je psychiater – somnológ. Zaoberá sa spánkom a jeho poruchami. Somnológia je nadstavbový odbor viacerých lekárskych odborov: psychiatrie, neurológie, krčného lekárstva, pľúcneho lekárstva a pediatrie. MUDr. Moťovský chce v Trenčíne vybudovať spánkové pracovisko, kde by navzájom spolupracovali aspoň traja lekári somnológovia z odborov psychiatrie, neurológie a pľúcneho lekárstva. Až do tohto roku sa na Slovensku nedala získať certifikácia zo somnológie. V súčasnosti u nás funguje 13 akreditovaných spánkových laboratórií, malo by ich však byť niekoľko desiatok – čakacie lehoty na nočné polysomnografické vyšetrenie sú dlhé.

Rozlišuje sa pri nespavosti to, že človek nemôže zaspať a že sa, naopak, príliš skoro budí?

Áno, pre psychiatra je to veľmi podstatný rozdiel. Ak sa v živote človeka deje niečo nepriaznivé, ak prežíva stres či náročné obdobie a reaguje poruchou spánku, väčšinou nemôže zaspať. Ide si ľahnúť a nezaspí hodinu, dve alebo aj tri. Potom sú ľudia, ktorí večer bez problémov zaspia, budia sa však okolo druhej-tretej ráno a už nezaspia. To je veľmi časté u pacientov s depresívnou poruchou, najmä s melancholickou depresiou, ktorá by rozhodne mala byť riešená psychiatrom a nasadením antidepresív, nielen liekom na spánok alebo psychoterapiou zameranou na nespavosť.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Diskusia