V Prahe bol bezpečnostným manažérom, so smiechom hovorí, že veľké zviera. ŠTEFAN FARKAŠ (39) sa vrátil na Slovensko, zamestnal sa ako radový esbéeskár a vymyslel spôsob, ako môžu bežní ľudia nájsť zmiznuté vozidlá.

A keďže činnosť združenia HAKA (hľadá sa kradnuté auto) je ako lavína, pribudlo aj hľadanie stratených ľudí.

Keď zakladal združenie HAKA, predal auto a investoval do projektu, o ktorom vedel, že nikdy nebude ziskový – skôr naopak. Do práce potom cestoval autobusom, a keď mu zavolali, že vďaka jeho mobilnej aplikácii sa našlo kradnuté auto, na miesto sa dopravil taxíkom, aby vyhotovil video, zverejnil ho na sociálnej sieti a poďakoval členom skupiny. V roku 2018 na Slovensku ukradli viac ako 1 300 áut, objasenosť krádeží bola na úrovni viac ako 38 percent.

 

Vlani zlodeji odcudzili 970 vozidiel, pričom sa našlo takmer každé druhé auto. Policajná štatistika sa lepší aj vďaka tisíckam ľudí, ktorí spolupracujú s HAKA. Vďaka mobilnej aplikácii stačí zadať evidenčné alebo VIN číslo, ktoré je umiestnené v novších vozidlách pri ráme čelného skla. Pri HAKA Systém+ stačí iba fotiť. Aplikácia vyšle správu na server Ministerstva vnútra Slovenskej republiky.

 

Týmto spôsobom sa dá aj náhodne zistiť, či auto, napríklad parkujúce pri vašom dome, nie je kradnuté, pričom sa zachová anonymita takzvaného kontrolóra. Aplikácia funguje na Slovensku, v Česku, Maďarsku, Nemecku, Litve, Belgicku, Slovinsku, Holandsku a v Rakúsku.

Vzhľadom na lepšiu policajnú štatistiku je asi zbytočné pýtať sa na vašu spokojnosť.

Tento úspech je aj zásluhou členov našej facebookovej stránky. Spolupracujeme úspešne proti zlodejom – polícia, občania, médiá. Som nadšený z ľudí, ako pomáhajú, hoci sa ich prípad krádeže auta osobne netýka. Vzbudili sme v Slovákoch empatiu, čo je veľký úspech.

Dnes hľadáte aj stratených ľudí.

Naša skupina sa rozrastala a ľudia sa na nás obracali s rôznymi problémami. Napríklad išlo o ukradnuté bicykle – na ich hľadanie sme zaviedli do praxe aplikáciu, podobne ako pri autách. Pribúdali prosby o pomoc pri hľadaní stratených ľudí. V našom združení pôsobia bývalí zamestnanci ministerstva vnútra, niekdajší skúsení policajti, ale neboli medzi nami takzvaní pátrači.

Sú to vlastne profesionáli, ktorí pôsobili v kriminálnej polícii a hľadali stratené osoby. Preto sme váhali, či sa pustiť do tejto novej činnosti. Našli sa však ochotní pátrači, dokonca traja, jeden z nich má za sebou 23-ročnú prax. Išli sme do toho, založili sme webovú stránku aj profil na Facebooku – Cielené pátranie po osobách.

Veľmi úspešne spolupracujeme s ďalším občianskym združením Pohotovostný pátrací tím, ktorý vlani v máji založil Jozef Juhoš. Sú to dobrovoľníci ako my a majú zastúpenie po celom Slovensku.

˃˃˃ Fotografie k rozhovoru nájdete v galérii. ˂˂˂

V čom ste iní alebo lepší než polícia?

Polícia zverejní iba základné informácie a fotografie, ktoré má k dispozícii z občianskeho preukazu či cestovného pasu, neraz sú to už neaktuálne snímky. My pracujeme s čerstvými snímkami. Najlepšie je, keď nás o pomoc poprosí priamo rodina. Keď sa potom s nimi rozprávame, žiadame ich, aby vyplnili špeciálny dotazník, dozvedáme sa z neho konkrétne veci.

Nedovolím si tvrdiť, že sme lepší než polícia, iba využívame modernejšie prostriedky, veď sociálne siete dnes majú obrovskú moc. Polícia má síce na Facebooku vlastný profil, ale je všeobecný. My sa zameriavame v tomto prípade len na stratených ľudí, čiže iba na jeden druh pátrania. Oproti nám má polícia neúmerne viac peňazí, právomocí, môže nahliadnuť do konkrétnej databázy, systémov.

My však máme veľkú motiváciu a chuť a je nás veľa. Pátranie po nezvestných osobách zverejňujeme na svojej facebookovej stránke, ktorá má 26 662 aktívnych členov. Neraz sa stane, že pátranie má až 13-tisíc zdieľaní, ako v prípade nedávno stratenej matky troch detí Zuzany Kosnáčovej.

Práve túto nezvestnú paniu nakoniec našli mŕtvu. Takto smutne sa končí veľa prípadov. Neodrádza vás to?

V žiadnom prípade. Rodina chce poznať pravdu, hoci smutnú, aby mohli svojho blízkeho pochovať a oplakávať. Je to lepšie, než žiť celé roky v neistote. Ako pri autách, tak aj pri hľadaní ľudí Slováci prejavujú empatiu, súcit, pomáhajú dobrovoľní hasiči, poľovníci, ktorí veľmi dobre poznajú terén. Pani Zuzanu hľadalo aj štrnásť dobrovoľníkov z Pohotovostného pátracieho tímu.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Čo vedci skúmajú? Ako bude svet vyzerať o desaťročia či prekvapujúce zistenia o ľudskom tele

Populárne články
Beverly Hills 90210

Ako žijú hviezdy z Beverly Hills 90210? Niektorým osud prial, s inými sa nemaznal

Pes najdúch si veľmi rýchlo zvykol na pestré hudobné žánre. Muziku má dokonca veľmi rád.

Moja láska: Juraj Bača pomáha ľuďom i štvornohým chlpáčom. Jeden mu prirástol k srdcu

Herečka a recitátorka s kamarátkou Jarkou Karasovou, ktorú už po druhý raz objavila v televízii.

Skutočné priateľstvo: Eve Kristínovej (91) sa splnil sen. Našla svoju dávnu kamarátku

Moderné štvrte Caracasu stále „zdobia“ socialistické heslá a symboly.

Chávezov experiment: V zdecimovanej VENEZUELE ako-tak prežívajú len vidiečania a Indiáni

Premiéra slovenského filmu

Známa slovenská herečka oslavuje. Naozaj má Diana Mórová už toľko rokov?

Ľudí na svete stále pribúda. Je to pravda?

Pribúda ľudí na svete?

Zobraziť viac
Diskusia