Aký je váš vzťah k peniazom?

Mám k nim zdravý sedliacky postoj a týmto spôsobom sa s nimi snažím aj nakladať. Ak narazíte na niečo, čo vyzerá, že vám prinesie veľké zhodnotenie, zvyčajne s tým býva spojené aj veľké riziko. Hovorím z vlastnej skúsenosti. Keď som investovala do niečoho, s čím som nebola úplne vnútorne stotožnená, vždy sa mi to vrátilo ako facka. Na túto problematiku zväčša nepotrebujete mať ani vyštudovanú ekonomickú školu, stačí vám vnútorná intuícia a spomínaný zdravý sedliacky rozum. Jednoducho sa treba zmieriť s tým, že zázraky na počkanie sa ani v tejto oblasti nedejú. (Smiech.)

V období korony by sa mnohým ľuďom hodil v rámci finančnej situácie aspoň malý zázrak. Je práve pandémia spúšťačom toho, že sa obnovená relácia Peniaze dostala na obrazovky RTVS?

Pred rokmi som s reláciou skončila, lebo môj partner bol v politike a nechcela som, aby s ním moju prácu nejakým spôsobom spájali. Postupne som si vybudovala vlastnú komunikačnú agentúru, ktorej hlavnou náplňou bolo najmä organizovanie podujatí. Keď sa u nás začala pandémia, zo dňa na deň sme stratili prácu. Vtedy sa ma ľudia začali hromadne pýtať, o akú pomoc majú požiadať, či si majú odkladať splátky, čo im bude hroziť, ak si ich odložia, a podobne. Tieto otázky som riešila ešte v máji minulého roka, čiže už pred rokom sa vo mne naštartovala myšlienka, že je najvyšší čas vrátiť sa. Zaujímavosťou je, že tohto formátu sa za tie roky nikto nechytil. Pritom Česká televízia asi do mesiaca od začiatku pandémie pripravila takýto druh relácie. Situácia napokon vyústila do toho, že som poslala námet do televízie a od začiatku júla minulého roka sme na relácii začali pracovať. Úprimne verím, že jej obsah bude praktický a nájde si pravidelné miesto v štruktúre RTVS. V prvom rade chceme ľuďom pomôcť. Ukázať im, kde všade aj v týchto koronových časoch môžu žiadať o pomoc, chceme ich inšpirovať, ukázať im nové príležitosti, ktoré korona otvorila. Pred letom nás čakajú témy týkajúce sa dovoleniek, prenájmu chalúp, čo je aktuálne horúca téma. Venovať sa budeme aj rodinným úsporám, možnostiam investovania počas korony. Bude to pestré.

V prvej časti relácie bola hostkou herečka Diana Mórová (51). Nemajú známe tváre problém prísť a hovoriť o svojich financiách? Predsa len to je dosť osobná téma.

Aj vďaka sociálnym sieťam sa ľudia neboja otvorenejšie rozprávať o týchto témach. Za uplynulý rok sa mi nepáčilo, že sa na adresu hercov verejnosť vyjadrovala hanlivo a podporovali to politici. Nepáči sa mi, že politici polarizujú spoločnosť.

Verím, že známa tvár bude divákov motivovať. Zatiaľ nemáme skúsenosť, že by niekto mal problém prísť.
H. Tomková

Podľa odborných analýz patríme k veľmi zadlženým národom. Ako z bludného kruhu von?

Masmédiá nás neustále lákajú na rôzne produkty, výhodné splátky, čo sa stalo symbolom dnešnej doby. Obklopuje nás veľa reklamy, množstvo informácií zo sociálnych sietí, z ďalších kanálov a je ťažké odolať. Jasné, že človek podľahne. Napriek tomu si myslím, že my Slováci sa vo všeobecnosti riadime zdravým rozumom a čo sa týka rôznych úverov alebo nákupov na splátky, stále sme na tom lepšie než napríklad ľudia v USA. Žije tam moja sestra, preto sledujem aj ich ekonomickú situáciu. Američania majú schránky doslova obsypané rôznymi kupónmi, dostávajú sa ľahko ku kreditným kartám, čím sa zadlžujú ešte viac. Myslím si, že vždy, keď sa objaví akékoľvek finančné lákadlo, reklama za pár eur mesačne, treba si o tom pozorne prečítať všetky dostupné informácie a jednoducho na to neskočiť. Som presvedčená o tom, že pandémia nás okrem iného mala nasmerovať k tomu, aby sme boli zodpovednejší. Aby sme si uvedomili, čo všetko vlastne nepotrebujeme. Nemusíme, aj smerom k našej planéte, toľko nakupovať, míňať a vytvárať odpad. V prvom rade to však treba začať vnímať. Netreba si požičiavať na veci, na ktoré nemáme, lebo tie sú pre život aj tak zbytočné. Stačí nám jedno tričko, jedny gate a vybehnúť do prírody… Toto obdobie nám má ukázať, aby sme neboli otrokmi peňazí. Aby sme sa stali slobodnejšími, veď toho toľko nepotrebujeme.

V tomto duchu sa budete snažiť divákov edukovať?

Človek venuje osem hodín dňa tomu, aby zarobil peniaze. Tí, ktorí podnikajú, zarábaniu venujú zrejme aj viac času, ale chcem tým povedať, že náš deň vo veľmi veľkej miere vypĺňa naháňanie peňazí. Keď však naše ťažko zarobené peniaze míňame alebo sa o ne máme postarať, na ich zhodnotenie nevynaložíme skoro žiaden čas. Keď sme si už dali toľko námahy, aby sme celý deň venovali zarábaniu peňazí, venujme energiu aj tomu, aby sme sa o ne správne postarali. Majme ich radi, venujme im pozornosť, ktorú si zaslúžia, aby nám následne prinášali radosť a aby sa nám tak rýchlo nerozkotúľali. To, ako sa o ne dobre postarať, má byť aj cieľom a zmyslom našej relácie.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia