Helena Tomková sa po rokoch vrátila na televíznu obrazovku s reláciou, ktorú si v podstate vyžiadala korona. Aj ju ako podnikateľku a matku poriadne preskúšala. „Hrdinom celej koronovej situácie je pre mňa môj syn,“ priznala nám. 

Vo viacerých článkoch sa objavila informácia, že ste boli mimo obrazu sedemnásť rokov, čo mi pripadá veľa. Je to skutočný údaj?

(Smiech.) Nie, nie je. Vzdelávacie relácie na Markíze, ktoré som moderovala, bežali štyri roky a skončila som tam pred sedemnástimi rokmi. Obnovená forma ekonomickej relácie s názvom Peniaze sa v roku 2008 objavila na obrazovkách RTVS a skončila v roku 2010, čiže mimo obrazu som bola jedenásť rokov.

S akým pocitom ste sa na televízne obrazovky vracali?

Zrazu pribudlo veľa nových povinností týkajúcich sa najmä prezentácie relácie. Pred pár rokmi neboli rozbehnuté sociálne siete a webové stránky… Teraz som sa nesústreďovala na seba a na moderátorský výkon, ale na všetky možné kanály. Asi preto na mňa ani nestihol prísť nejaký stres. Zároveň si myslím, že keď je človek rokmi vo svojom vnútri pokojnejší, cítiť to. Príprave na moderovanie som totiž v mladšom veku potrebovala venovať oveľa viac času, ale teraz napriek tomu, že som to roky nerobila, mám v sebe akýsi vnútorný pokoj a išlo to samo. Možno je to preto, že sa už neberiem tak vážne. (Smiech.)

Vážne v akom zmysle?

Viete, keď má človek rodinu, deti, prežije rôzne životné situácie, potom sa už prestane brať vážne a zaoberať sa malichernosťami. Takúto prácu potom berie s oveľa väčšou ľahkosťou a cíti sa v nej komfortne.

Vyštudovali ste zahraničný obchod, máte teda ekonomické vzdelanie. Ale ako ste sa dostali k moderovaniu?

Moja práca v televízii Markíza sa začala úplnou náhodou. Stretla som sa náhodne so šéfredaktorom spravodajstva v roku 1998, markizáci boli vtedy po voľbách. Slovo dalo slovo, a hoci som v tom čase robila „vytúženú robotu“ u jedného nemenovaného mobilného operátora, skúsila som novú príležitosť. Televízia potrebovala ekonomickú redaktorku, lebo veľká časť redakcie odišla na hovorcovské pozície v rámci rôznych rezortov. Dá sa povedať, že za mojou prácou je viac-menej náhoda. Ale som toho názoru, že celý náš život je poskladaný zo šťastných a z menej šťastných náhod.

Potrebujete vo finančných otázkach vyhľadať pomoc alebo sa spoliehate sama na seba?

Téma financií ma stále baví a starostlivo ju sledujem. Poznám sa aj s odbornou obcou, takže ak treba, viem presne, na koho sa obrátiť.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia