V pondelok 18. mája uplynie 100 rokov od narodenia Karola Wojtylu, ktorý sa do dejín nezmazateľne zapísal ako pápež Ján Pavol II. Ako v rozhovore pre TASR dodal historik Patrik Dubovský z Ústavu pamäti národa, mnohí ľudia mu hovorili jednoducho "náš pápež".

Benedikt XVI. vyzdvihol Jána Pavla II. ako záchrancu cirkvi

Zosnulý pápež Ján Pavol II. bol pápežom, ktorý zachránil katolícku cirkev pred krízou spôsobenou jej reformami zo 60. rokov, uviedol v liste emeritný pápež Benedikt XVI. List, ktorý v piatok zverejnila poľská konferencia biskupov, bol rozoslaný pred oslavami 100. výročia narodenia Jána Pavla II., ktoré pripadne na 18. mája, informovala tlačová agentúra DPA.

 

Keď sa v roku 1978 stal Poliak Karol Wojtyla pápežom, "cirkev sa nachádzala v dramatickej situácii" v dôsledku Druhého vatikánskeho koncilu, uviedol Benedikt XVI. Tento koncil, ktorý sa konal v rokoch 1962 - 1965, priniesol výrazné reformy vrátane zrušenia omše v latinčine, ale zároveň viedol ľudí k spochybňovaniu všetkého, čo sa týka cirkvi, a to ohrozilo jej budúcnosť, napísal v liste emeritný pápež.

 

"V tom čase sociológovia prirovnávali postavenie cirkvi k situácii Sovietskeho zväzu za vlády Gorbačova, počas ktorej sa mocenská štruktúra štátu zrútila pod ťarchou reformného procesu," uvádza Benedikt XVI. "Nového pápeža čakala takmer nemožná úloha," ale Ján Pavol II. "vzbudil nové nadšenie pre Krista a jeho cirkev". Stal sa z neho nakoniec "oslobodzujúci obnovovateľ cirkvi", dodal Benedikt XVI.

 

Ján Pavol II. bol charizmatickým lídrom, ktorý prispel k pádu komunizmu, ale aj tvrdým konzervatívcom, ktorého odkaz je negatívne poznačený neschopnosťou riešiť prípady sexuálnych škandálov v katolíckej cirkvi, píše DPA. V roku 2014 ho vyhlásili za svätého. Benedikt XVI., ešte ako nemecký kardinál Joseph Ratzinger, bol počas pontifikátu Jána Pavla II. kľúčovou postavou a viedol vatikánsky doktrinálny dozorný orgán - Kongregáciu pre náuku viery.

Aké okolnosti spôsobili, že po tradícii, keď sa pápežmi stávali výlučne Taliani, bol zvolený pápež z Poľska?

Pred Jánom Pavlom II., teda pred rokom 1978, boli za pápeža volení kardináli z veľkých talianskych diecéz. Pôvodne mala táto séria pokračovať aj v osobe kardinála Albina Lucianiho, teda pápeža Jána Pavla I., ktorý však svoj post zastával len 33 dní. Po jeho náhlej smrti začali niektorí rozmýšľať, či je dobré udržiavať túto tradíciu. Vo Vatikáne boli rovnocenné tábory priaznivcov dvoch arcibiskupov a hrozilo, že nikoho nezvolia. V tejto situácii viedenský kardinál a voliteľ Franz König navrhol Poliaka Karola Wojtylu.

Prečo práve jeho?

Wojtyla bol veľmi mladý, mal 58 rokov, teda bol jedným z najmladších pápežov a existovala túžba katolícku cirkev omladiť. Ako krakovský arcibiskup sa zúčastnil v roku 1965 na Druhom vatikánskom koncile, mal vtedy len 45 rokov. Dodal veľmi kvalitne napísané podklady, ktoré sa dostali aj do záverečných dokumentov, a tak sa dostal do povedomia ako moderný, ale vo svojom presvedčení konzervatívny duchovný.

Postupne sa darilo napĺňať závery Druhého vatikánskeho koncilu, ktorý bol veľkou historickou udalosťou v modernizácii cirkvi, ale predsa len to išlo trochu pomaly. Ján Pavol II. bol veľmi vhodný, aby výsledky tohto koncilu uvádzal do praxe. Inak v roku 1948 tiež Wojtyla navštívil známeho stigmatizovaného rehoľníka a vizionára pátra Pia a ten mu vraj predpovedal, že bude zvolený za pápeža.

˃˃˃ FOTOGRAFIE PÁPEŽA A JEHO RODNÉHO MESTA NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

Hrala v zvolení Karola Wojtylu úlohu aj politika, teda napätie príznačné pre obdobie studenej vojny?

Po Helsinskej konferencii v roku 1975 vatikánski stratégovia - konkrétne Štátny sekretariát - začali uvažovať, že by sa s touto otázkou malo niečo robiť. Komunistické krajiny vrátane Československa podpísali Záverečný akt Helsinskej konferencie, kde sa zaviazali dodržiavať ľudské práva, no nič sa nezmenilo. Napokon aj vznik Charty 77 bol reakciou na to, že naša krajina nedodržiavala záväzky, ktoré podpísala. Existovala teda potreba dať komunistickým štátom impulz, aby sa začali správať demokratickejšie a humánnejšie k svojim občanom a menovite k veriacim.

Ján Pavol II. počas druhej svetovej vojny spolupracoval s organizáciou Únia, ktorá pomáhala prenasledovaným Židom. Ako krakovský arcibiskup preukázal odvahu, keď od roku 1959 slúžil polnočné omše v Nowej Hute - v tomto novovybudovanom meste komunisti naschvál nepostavili kostol a Wojtyla otvorene žiadal pred veriacimi, aby bol postavený, čo sa v roku 1977 stalo. Často ho pozývali na stretnutia komunistickí lídri, ale aj tajná služba "Bezpieka" a on na ne otvorene chodil, nebál sa komunikovať. Bol teda vnímaný ako odvážny biskup z komunistickej krajiny. Takéto uvažovanie mohlo zohrať rolu pri voľbe pápeža z východnej Európy.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Populárne články
Najštýlovejšie policajné auto

Najštýlovejšie policajné auto či najzložitejšie puzzle na svete... To musíte vidieť!

Markizáčka Danica Nejedlá s manželom Alexandrom.

Danica Nejedlá bude mať manžela opäť doma: Na lukratívnom mieste sa dlho neohrial

K2, druhá najvyššia hora sveta

Majestátna K2 je jedinou z osemtisícoviek, na ktorú nikto nikdy nevyliezol počas zimnej sezóny

Historická súprava začala tohtoročnú sezónu 8. mája

Chcel zachraňovať hrady, namiesto toho deťom zachránil historickú úzkokoľajku

Dominika Gottová

Dominika Gottová prezradila rodinné tajomstvo: Mama ju v detstve odložila na viac ako rok!

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Aj peňaženka spôsobuje ischias. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia