Slovenskí slneční vedci skúmajú aj javy, pri ktorých nedokážu odhadnúť, načo nám raz budú. Po nich však prídu ďalší, ktorí ich využitie nájdu.

Peter Gömöry

Riaditeľ Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Starej Lesnej Peter Gömöry (40) sa dostal k astronómii doma v Poprade. Otec mal o nej kopu kníh. Jedna bola od Jiřího Grigara – Okná vesmíru dokorán. Kniha budúceho šéfa astronómov zaujala. Najprv študoval obrázky a texty pod nimi, neskôr text. Ak niečomu nerozumel, spýtal sa otca. Amatérska záľuba bola na svete.

 

Keď neskôr zvažoval, čomu by sa chcel profesionálne venovať po skončení gymnázia, rozhodol sa pre štúdium astronómie na matematicko-fyzikálnej fakulte v Bratislave. V tom čase to bolo jediné miesto na Slovensku, kde sa mohol zoznámiť s astrofyzikou. Astronomický ústav SAV má tri oddelenia.

 

Prvé sa zameriava na pozorovanie a výskum malých telies v blízkosti Zeme, ktoré nám môžu povedať veľa o formovaní slnečnej sústavy. Ďalšie oddelenie je stelárne. Zaoberá sa výskumom hviezd. Slovenskí astronómovia sa špecializujú na premenné hviezdy, ktoré z rôznych dôvodov menia niektoré svoje charakteristiky. Riaditeľ P. Gömöry vedie aj oddelenie fyziky Slnka, ktoré študuje záhady našej najbližšej hviezdy.

Ak porovnáte astronómiu z čias, keď ste sa s ňou zoznamovali prostredníctvom knihy Jiřího Grigara, a jej súčasnú podobu, je v nej posun?

Samozrejme. Poznanie napreduje. Napriek tomu si myslím, že staršie knihy majú stále veľký význam. Časť znalostí z nich veľmi dobre potvrdila neskoršie znalosti a experimenty. Dá sa na nich stavať aj dnes. Tie, ktoré boli v tom čase na hrane a boli maximom našich znalostí, sa následným výskumom mohli vybrať iným smerom, ale to nijako neznižuje kvalitu týchto kníh. Posun poznania nastal vo všetkých oblastiach astrofyziky od kozmológie cez extragalaktické objekty až po to, čomu sa venujeme na Slovensku – hviezdnu astronómiu, slnečnú fyziku a medziplanetárnu hmotu.

Študujete slnečnú korónu. S koronavírusom asi nemá veľa spoločného...

Len nedávno som našiel jeden článok, ktorý opisuje, že koronavírus má na povrchu štruktúru pripomínajúcu slnečnú korónu. Bol som prekvapený, že ho mohli pomenovať práve po slnečnej koróne. Žiaľ, vírus som nikdy nevidel. Túto informáciu som našiel iba v jednom článku, ťažko môžem posúdiť, čo je na tom pravdy.

Asi vás to neteší?

Bol by som rád, keby sa Slnko a procesy na ňom spájali skôr s pozitívnymi vecami. Nemusí to byť práve nejaký vírus.
Peter Gömöry

Veď dianie na Slnku nie je iba pozitívne. Má na nás aj negatívny vplyv.

To je téma na dlhé rozprávanie. Slnko je pre nás veľmi dobrá a kamarátska hviezda. Ak aj existujú nejaké jeho negatívne vplyvy, pôsobia na nás prevažne nepriamo. Našťastie ľudia sa s nimi dokážu vyrovnať. So Slnkom žijú, odkedy sú tu. Tá naša hviezda je pre nás veľmi dobrý partner. Problém nám robí skôr to, že civilizácia sa posunula, najmä v technológiách. Mnohé zariadenia sú citlivé na niektoré javy na Slnku. Keď na ňom prebehne väčšia erupcia, môže to mať negatívny vplyv napríklad na satelitné zariadenia alebo na vysokonapäťové rozvody a prenosové sústavy.

V podstate jav ako slnečná erupcia môže mať vplyv na všetko, čo má veľké rozmery a je vodivé. Na takýchto zariadeniach sa v niektorých prípadoch môže naakumulovať dosť veľký náboj z toho, čo sa k nám zo Slnka dostane. To môže zničiť prístroje, ale na človeka to nemá priamy vplyv. Je však stále otvorená diskusia, či by Slnko mohlo priamo ovplyvňovať ľudí napríklad so srdcovo-cievnymi ochoreniami. Výskum v tejto oblasti stále prebieha.

Bez Slnka v tej podobe, ako nám svieti na oblohe, by život na Zemi pravdepodobne nebol.

Slnko je pre nás kľúčová hviezda, ktorá garantuje veľmi dlhú a stabilnú dobu s konštantnými podmienkami. Vďaka Slnku dostal život šancu rozvinúť sa. Keby to bola ťažšia, horúcejšia hviezda, prebiehali by na nej energeticky výdatnejšie javy a to by mohlo spôsobiť, že by sa podmienky na Zemi menili v pomerne krátkych časových úsekoch, čo nie je dobré pre život.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

Netradičné bývanie či nová dominanta New Yorku... Tucet bizarností, ktoré musíte vidieť!

Populárne články
Ilustračná snímka

Spievankovo zabáva a vzdeláva deti už 18 rokov: V čom tromfli aj Karla Gotta?

Kralevich zverejnila zábery z Vysokých Tatier.

Daniela Kralevich prelomila mlčanie: Prvé slová o nehode, pri ktorej zomrela mladá študentka

Rozprávková krajina objektívom nášho reportéra.

VIDEO: Aspoň na chvíľu ako v rozprávke. Fascinujúci pohľad na zasneženú krajinu

Ilustračné foto.Sponzorované

Rok 2021 bez depky a zlej nálady

Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 15. do 21. januára?

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia