Od roku 1999 ste súčasťou markizáckeho Telerána. Čo vás na tejto práci baví? Je to kontakt s divákmi, ktorí vám volávali a pýtali sa na počasie vo svete, keď mali ísť na dovolenku?

Baví ma, že to diváci sledujú, že potrebujú vedieť, aké bude počasie, a využijú to. Síce teraz počas pandémie kontakt s divákmi nemám, pretože sa menej cestuje, takže bolo menej otázok a dohodli sme sa, že sa to počas pandémie nebude robiť. Kým však neboli obmedzenia na cestovanie, skutočne ma bavilo, že som mal kontakt s divákmi. Vedel som, že to, čo robím, má zmysel. Veľmi ma tešilo, keď mi diváci z jednotlivých destinácií, kam vycestovali a odkiaľ sa pýtali na počasie, posielali pohľadnice. Mám ich naozaj veľa.

Jozef Iľko v Teleráne
Zdroj: tv markíza

Koľko ich teda je a z ktorých krajín sú pre vás najcennejšie?

Mám to pekne uložené v albumoch. Rozdelil som to tak, že som osobitne uložil pohľadnice, ktoré sú mimoeurópske, pretože si myslím, že sú vzácnejšie, atraktívnejšie a sú zo všetkých končín sveta. Od Tahiti až po Japonsko, z takých atraktívnych oblastí, ako sú ostrovy Maldivy, Madagaskar. Mimoeurópskych pohľadníc mám asi 150 a spolu s európskymi dokopy vyše 400. Vždy mi napíšu na tej pohľadnici, či tá predpoveď počasia vyšla alebo nevyšla. Väčšinou boli naši turisti spokojní s informáciou, ktorú odo mňa vo veci počasia dostali. (Úsmev.)

Je jednoduché urobiť predpoveď na takom Madagaskare či Maldivách?

Musel som si ďalšie veci doštudovať. Musel som tie lokality poznať nielen z geografického hľadiska, aby som vedel, kde sa dané miesto nachádza, ale potreboval som sa oboznámiť s tým, ako sa v tej oblasti počasie správa, čo všetko sa dá čakať. Dôležité je to, že som mal a mám k dispozícii podklady, aby som mohol takúto predpoveď urobiť. To je zásluha internetu.

Prekvapili vás diváci nejakou otázkou?

Prekvapujú ma otázky, na ktoré neviem odpovedať. Napríklad keď išla nejaká pani do Turecka a pýtala sa, či tam nebude zemetrasenie. Ďalšia diváčka išla do Talianska na ostrov Elba a tú zaujímalo, či pri pobreží nebudú chobotnice. Alebo keď diváci cestovali na Sicíliu, boli zvedaví, či tam nebude erupcia Etny, lebo by to chceli vidieť. Potom mi odtiaľ poslali pohľadnicu a napísali mi, že cesta sa vydarila a Etna len fajčila. (Smiech.) Asi len dym vychádzal z tej sopky. Jeden divák sa pýtal, aká je hustota vody v Mŕtvom mori v Izraeli a napísal mi: Som totiž dosť ťažký, chcem vedieť, či ma tá voda udrží. (Smiech.) Zhodou okolností som túto informáciu mal, pretože som sa dočítal, že voda obsahuje 28 percent soli. To určitým spôsobom tú hustotu vyjadruje. Jedna diváčka bola na Cypre. Bola tam akurát búrka a volala do štúdia s otázkou, či nepríde tornádo, lebo chcela ísť na pláž. Diváci telefonovali aj z Českej republiky, zo Spojeného kráľovstva, aj z Ameriky.

Iní ľudia vo vašom veku si užívajú dôchodok, vy ste však mimoriadne aktívny.

Mám takú povahu, že potrebujem stále niečo robiť. Každému hovorím, že ak nemám čo robiť, som trochu nervózny. Nerád odpočívam alebo leňoším, či inak márnim čas, potrebujem stále nejakú činnosť. Fyzickú alebo duševnú. V mojom veku je nevyhnutná – nazval som to komplexná bioúdržba. Musím zaťažovať aj svaly, aj sivú mozgovú kôru, teda pamäť. A svoju prácu považujem za koníček.

POKRAČOVANIE NA ĎALŠEJ STRANE...

Diskusia