Zanevreli ste na politiku?

To vôbec nie. Stále som radový člen Progresívneho Slovenska. S novým vedením som sa dohodol, že ak budú kedykoľvek niečo potrebovať, som kamarát na telefóne. Mám aj známych na ministerstve zahraničných vecí, s ktorými sme sa rozprávali o mojom možnom uplatnení v diplomacii, ale netlačím na pílu. Aktuálne sa skôr vidím v práci z pozadia, napríklad ako poradca.

Celú svoju kariéru sa venujete kritickému mysleniu, zároveň ste debatným trénerom. Ako ste sa k tomu dostali?

Asi pred štyrmi rokmi sme založili Akadémiu kritického myslenia. Čiastočne preto, lebo kritické myslenie bolo a stále je vnímané ako typ spoločenského luxusu, ktorý nie je pre každého. Tým, že si ešte robím doktorát ku kritickému mysleniu a k argumentácii, snažil som sa dopátrať k tomu, kde tento pojem vznikol. Zistil som, že pojem kritické myslenie prvýkrát použili v roku 1994. To je rok, keď na Slovensku vznikol debatný program pod Nadáciou otvorenej spoločnosti. Ten mal stredoškolákom aj študentom vysokých škôl umožniť lepšie formulovať svoje názory, vyhľadávať informácie, pripravovať sa na výmenu informácií, čo dovtedy v komunistickom školstve neexistovalo.

V roku 1996 som bol v Považskej Bystrici jedným zo zakladajúcich členov debatných klubov, ktoré vtedy u nás vznikli. Debatný klub založil profesor Kajo Rydlo, dnes môj kamarát, ktorý k nám na gymnázium prišiel učiť na jeden rok. V zborovni si vtedy vypýtal menný zoznam najproblémovejších študentov, aby z nich poskladal debatný klub. A takto sme vznikli. Boli sme pre mnohých učiteľov postrachom, lebo tí, ktorí boli papuľnatí aj predtým, zrazu svojim slovám vedeli dať štruktúru a vytvoriť nejaký argument. V mojom prípade to dopadlo tak, že počas jedného polroka som dostal pokarhanie riaditeľa školy za sústavné porušovanie školského poriadku a zároveň som dostal pochvalu riaditeľa školy za vedenie debatného klubu. (Smiech.)

Tvrdí, že odmala má „vyoperovanú“ úctu k autoritám, neraz mu to spôsobilo problémy.
Tvrdí, že odmala má „vyoperovanú“ úctu k autoritám, neraz mu to spôsobilo problémy.
Zdroj: Facebook

Vás vnímali ako problémového žiaka?

Samozrejme, dvakrát som mal zo správania dvojku.

Učiteľov ste sa neustálymi otázkami snažili nabádať na vyššie výkony?

Nebolo to len takéto sofistikované. Naozaj som bol v škole zlé dieťa. Ja mám „vyoperovaný“ rešpekt k akejkoľvek autorite, preto keď sa mi niečo nezdalo alebo som si myslel, že to je inak, nemal som problém ozvať sa. To mám v sebe od útleho detstva. Boli pedagógovia, ktorí to zvládali a viedli so mnou konštruktívny dialóg, a potom boli tí, ktorí si mysleli, že silou ma dokážu zlomiť. S nimi som uhrával, rovnako aj so školským systémom, ktorý tu máme, férovú remízu.

Ako debatér som na strednej škole debatoval iba rok, lebo keď Kajo Rydlo odišiel, ako štvrták som po ňom debatný klub prebral. Stal som sa vedúcim, zároveň som chodil rozhodovať debaty na regionálne kolá po Slovensku a popri vysokej škole som sa stal v roku 2003 výkonným riaditeľom Slovenskej debatnej asociácie. Ako riaditeľa ma pozývali aj na medzinárodné akcie, stal som sa medzinárodným trénerom, trénoval som deti, učiteľov z celého sveta a dostal som sa do kontaktu so špičkovými ľuďmi, ktorí vytvárali metodológiu akademickej debaty pre celý svet.

Určite to bola prínosná skúsenosť, najmä po vstupe do politiky.

Tam som zažil, čo je debatný turnaj v praxi. Bolo to pre mňa známe prostredie, lebo v parlamente musí človek v krátkom čase skoncentrovane povedať, čo chce. Teda zážitky z debatných turnajov som mohol uplatňovať v praktickom živote. Úplne prvá faktická poznámka, ktorú som mal v parlamente, bola kombináciou debaty a vyoperovaného rešpektu k autoritám, lebo som ju dal rovno Ficovi. Nevybral som si tam len tak niekoho, ale išiel som si to rozdať rovno s najsilnejšími formátmi. (Smiech.) V roku 2015 sme si sadli s dvoma mladšími kolegami z debatného prostredia. Jeden z nich je Martin Burgr, ktorý robí poradcu u pani prezidentky, a druhý je Jano Búza, ktorý sa pohybuje v biznisovom prostredí veľa rokov. Uvedomili sme si, že to, čo sme sa naučili ako debatéri, nám reálne pomáha v každodennom živote, preto sme sa to snažili skoncentrovať tak, aby sme to dokázali ponúknuť aj iným.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka: Americký prezident Donald Trump

Väčšiu zvrhlosť ste ešte nevideli: Trump a Miss Amerika v intímnom momente. Toto má byť umenie?

Populárne články
Cukrárenskú výrobu navštívila päťčlenná medvedia rodina.

Je len otázka času, kedy premnožené medvede vo Vysokých Tatrách zaútočia na ľudí

Giuseppe Conte je nielen šarmantný a elegantný, ale i kompetentný.

Profesor a sexsymbol? V Taliansku je možné všetko. Premiér Giuseppe Conte je hviezda

Kate Middleton

Ešte ju takú nevideli! Čo dojalo VOJVODKYŇU CATHERINE?

Rozhovory poskytoval málokedy, ku koncu života sa pred verejnosťou uzavrel.

Karol Machata dožil s bolesťou v srdci: Nedokázal sa zmieriť so smrťou syna ani manželky

BOURVIL – vzdelaný džentlmen, ktorého preslávili najmä postavy jednoduchých, naivných mužov.

Legendou počas života: Bourvil nepochádzal z umeleckej rodiny, spoliehal sa na talent a náhodu

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia