Po desiatich rokoch skončil vo vysokej politike a rozbehol hneď niekoľko aktivít. „Jednotnou motiváciou, ktorú mám a zároveň robím, je snaha pomôcť ľuďom zvládnuť toto obdobie,“ hovorí bývalý poslanec NR SR Martin Poliačik (40).

Z politického kolotoča ste vypadli dosť nečakane. Ako dlho trvalo prvotné sklamanie?

Volebná noc bola šokovým momentom, pretože aj samotné exit polly dávali koalícii PS-Spolu okolo deväť percent. Až keď začali nabiehať výsledky, videli sme, že ľudia robili rozhodnutia na poslednú chvíľu a my hranicu sedem percent neprelezieme. Pre mňa osobne boli potom zaujímavé prvé tri týždne. Po desiatich rokoch žitia s tým, že som poslanec NR SR, čo je status, ktorý si človek uvedomuje a do istej miery užíva, som sledoval, ako sa z môjho organizmu pomyselne vyplavuje, až je zrazu preč.

Nechceli ste ešte zabojovať?

Mal som také záchvevy, ale následne som si v kombinácii s tým, že prišla korona a všetko sa zabrzdilo, uvedomil, že konečne mám možnosť poobzerať sa po niečom inom. Samozrejme, mrzelo ma, že naša krajina nebude mať takú vládu, akú by mohla mať. Mrzela ma aj obrovská energia vložená do zostavenia fantastickej kandidátky, ktorú PS-Spolu malo a ktorá vyšla v týchto voľbách navnivoč, ale novú situáciu som uchopil ako výzvu. Svet sa na chvíľu zastavil a ja som mal priestor na to, aby som si povedal, čo ďalej so životom.

Prvá vlna uťahovania opaskov pre koronu asi nebola úplne ideálny čas vymyslieť, čomu sa ďalej venovať.

Paradoxne, korona nám pomohla začať nové podnikanie. S manželkou sme už síce mali rozbehnuté firmy, ale tie boli zamerané na poskytovanie služieb, preto od samotného začiatku korony išli okamžite do útlmu. Veľké spoločnosti, s ktorými sme dovtedy spolupracovali, začali okamžite škrtať rozpočty na marketing aj na vzdelávanie, ktoré poskytujeme, preto sme si povedali, že by sme mali začať predávať niečo, čo je hmatateľné, a objavil som záťažové prikrývky, ku ktorým som sa dopátral na základe toho, že mám problémy so spánkom. A nielen ja, minimálne v západnom svete máme epidémiu nespavosti.

Štúdie, ktoré sú k dispozícii, ukazujú, že sa rapídne znížil priemerný čas spánku človeka. Ja navyše zažívam nešťastnú kombináciu, lebo manželka je ranné vtáča a ja som zas nočná sova. Čas strávený pred obrazovkou počítača alebo mobilného telefónu blokuje spustenie melatonínu a nedáva telu signál, že by malo ísť spať, preto som reálne spával asi päť hodín.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Ako vám k lepšiemu spánku mohla pomôcť prikrývka?

Na začiatku sa tieto prikrývky využívali hlavne pri deťoch s autistickým spektrom, lebo ony potrebujú objať, ale zároveň nechcú, aby sa ich niekto dotýkal. Prikrývky sú plnené malými sklenenými guľôčkami a v kombinácii s biobavlnou a umelými vláknami cíti dieťa obopnutie tela ako objatie, ktoré si môže dať zo seba kedykoľvek dole. Keď sa prikrývky osvedčili v tejto oblasti, začali sa používať medzi širokou verejnosťou. Aktuálne spím pod paplónom, ktorý váži osem kilogramov, a je to zaujímavé, lebo ľudia, ktorí majú tendenciu sa v noci prehadzovať, si to pod takou záťažou rozmyslia.

Takýto spánok je navyše hlbší. Nie dlhší, lebo čas spánku sa skrátka pre pracovné povinnosti predĺžiť nedá, ale dá sa zlepšiť jeho kvalita. Ja som tento rok oslávil štyridsiatku, čo vnímam ako zlomový bod. Ak sa už človek v tomto veku nezačne o seba lepšie starať, môže postupne začať chradnúť a tomu by som sa rád vyhol. Prikrývka je nenásilný produkt, nie je to žiaden medikament, lebo neovplyvňuje telo človeka, ale pracuje s jeho prirodzenými reakciami na dotyk. Keď v mojom prípade zafungovala, zistil som, že jej najväčší výrobca má sídlo v Poľsku. Kontaktoval som ho, predstavil možnosť spolupráce a dnes sme v pozícii exkluzívneho predajcu pre slovenský aj český trh.

To znamená, že politike sa už vôbec nevenujete?

Nemôžem sa jej vyhnúť, lebo môj Facebook je politický. Je to dedičstvo mojich posledných desiatich rokov. Nie som však taký, že by som si večer púšťal priame prenosy z parlamentu… Občas vidím veci, ktoré pre mňa boli srdcovou záležitosťou, ako sú majetkové priznania, veci týkajúce sa Rady Európy. Týmto témam som sa venoval, aj si myslím, že som im celkom dobre rozumel. Keď mi občas niečo brnkne do nosa, napíšem k tomu napríklad komentár, ale beriem to tak, že voliči si vybrali. Oni dávajú mandát, a ja som ho skrátka nedostal.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Duch ruže

Najväčší surový ružový diamant čaká na nového majiteľa: Kupec sa poriadne buchne po vačku

Alena Šeredová

Odlúčená od polročnej dcérky! ALENA ŠEREDOVÁ sa nakazila koronavírusom

On je usmievavý extrovert, ona zase mĺkva introvertka. Spája ich nadšenie pre vedu, kolegovia o nich tvrdia, že sú vizionári.

Zbavia nás covidu? Deti tureckých prisťahovalcov pracujú na účinnej vakcíne

Dedinka Olympos a v pozadí rovnomenná hora. Idylická atmosféra pre tých, ktorí sa chcú na chvíľu stratiť v čase.

Umenie bezstarostnosti: Na ostrove Karpathos nájdete dedinku zabudnutú v čase

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Ruská ruleta pochádza z Ruska. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia