Prečo v dnešnej medicínsky vyspelej dobe, keď si poradíme s toľkými problémami, neexistuje účinný liek, ktorý by vyriešil obezitu?

Pretože obezita je úplne nelogická choroba. Žiadny voľne žijúci živočích nie je obézny. Ani naši prapredkovia živiaci sa lovom obezitu nepoznali. Ešte pred päťdesiatimi rokmi bola obezita výnimočná. Obéznych ľudí chodilo po svete naozaj pomenej. Naše telo sa však snaží ukladať energiu, aby sme neumreli od hladu. To bola základná potreba celého nášho vývoja. A zrazu tu máme chorobu, ktorá sa obrátila proti všetkým našim ochranným mechanizmom. Evolúcia nepočítala s tým, že niekedy budeme mať taký problém s prejedaním a nedostatkom fyzickej aktivity. Preto nie sme na obezitu pripravení. Preto nemáme systém, ktorý by reguloval naše prejedanie. Bojovať s vlastnými ochrannými prvkami je veľmi ťažké aj pre vyspelú medicínu. Keď zablokujete jednu cestu ovplyvňujúcu príjem potravy, okamžite naskočí množstvo ďalších mechanizmov, ktoré tú prekážku dokážu obísť.

Aké sú dnes vlastne metódy liečby obezity?

Pokiaľ má pacient ťažkú ​​obezitu, musíme zvážiť, či je vôbec schopný vyvíjať nejakú pohybovú aktivitu a zredukovať jedlo. Stáva sa, že obézni ľudia už neschudnú ani úpravou jedálnička a rozumným stravovaním. K dispozícii máme dva až tri lieky. Veľmi účinný je pritom predovšetkým injekčne podávaný liek napodobňujúci účinky jedného z hormónov produkovaných v tenkom čreve. Lieky sú však, bohužiaľ, dosť drahé.Pacient teda väčšinou povie, že na ne nemá. Veľmi často zostáva jedinou možnosťou práve bariatrická operácia, ktorú poisťovňa prepláca, zároveň ide o jedinú možnosť, keď človek môže schudnúť desiatky kilogramov. Reálny odhad je až 30 kíl, čo lieky nedokážu. Ak trpí cukrovkou, existuje výrazná šanca, že choroba sa po operácii výrazne zmierni alebo dokonca zmizne.

Posielate pacientov na operáciu často?

Vzhľadom na to, že svoju prácu robím dlho, dokážem odhadnúť prognózu. A je mi jasné, že človek s vysokou nadváhou sa jej len tak nezbaví. Kilá pôjdu stále hore, pridružia sa rôzne komplikácie a ja sa tomu ako lekár budem môcť len prizerať, pretože nebudem vedieť účinne pomôcť. Ako som v množstve vecí konzervatívnejší než zamlada, v tomto prípade bývam trochu radikálnejší.

Ako sa človek dopracuje k ťažkej obezite? Čítajte na ďalšej strane...

Diskusia