Andrea Pálffy Belányiová (46) oslavuje narodeniny v rovnaký deň ako jej domovská televízia. So smiechom hovorí: „Takto vyzerá lojálny zamestnanec – oslavuje spolu s firmou.“ Je však pravda, že pred rokmi ponuku na prácu moderátorky spravodajstva najskôr odmietla. Čo ju napokon presvedčilo?

Už je to jedenásť rokov, čo ste nastúpili do televízie Joj. Keď prišla táto ponuka, čo napokon rozhodlo, že ste ju prijali?

Mám túto prácu rada, robím ju v podstate od čias vysokej školy a navyše v Jojke boli a stále sú ľudia, s ktorými som začínala v košickej TV Naša.

Keď ste kývli na spoluprácu, boli ste na rodičovskej dovolenke s dcérkou Saskiou (15). Bola to dilema?

Najprv som túto ponuku odmietla, pretože som si nevedela predstaviť, ako by som to mohla skĺbiť so starostlivosťou o dcéru, ktorá mala v tom čase síce takmer štyri roky, ale vyžadovala si od narodenia špeciálnu starostlivosť, a preto aj to moje materstvo bolo na míle vzdialené od toho, ako to majú ostatné mamy. Ale po týždni som si povedala, že veď vyskúšam a uvidím, či to bude realizovateľné.

FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Mnohé mamičky sa pred nástupom do práce pri malom dieťatku obávajú, že ho tým ukrátia o spoločný čas. Iné ženy sa zas boja, že im ujde rozbehnutý pracovný vlak. Ako ste už povedali, vy ste to mali iné.

Áno, presne tak, u mňa to bolo iné. Saskia sa narodila s mnohými zdravotnými komplikáciami, tak­že počas prvých rokov jej života som sa zmierila s tým, že nebude vôbec možné od nej niekedy odísť. To však asi pochopia len rodičia postihnutých detí, ako veľmi sa príchodom takého dieťatka zmení všetko, a hlavne neviete, čo sa kedy ešte môže skomplikovať. Ste vo večnom kolotoči starostlivosti, rehabilitácií, návštev lekárov a občas aj zlých správ.

Bolo náročné skĺbiť na samotnom začiatku starostlivosť o dcéru s pracovnými povinnosťami? Ako sa vám podarilo nastaviť fungujúci režim?

Nápomocné bolo, že Saskiu zobrali do škôlky. Prvé roky som vysielala len Noviny o 12.00, aj to len jedenásť dní v mesiaci. Boli vtedy krátke, končili sa dvadsať minút po dvanástej, takže na deviatu som dcérku odniesla do škôlky, išla som do televízie a o pol jednej som ju už vyzdvihla.

Jej moderátorským kolegom je ĽUBOŠ SARNOVSKÝ.
Zdroj: TV JOJ

Vždy ste boli najmä tvárou spravodajstva. Vyhovuje vám toto seriózne zaškatuľkovanie? Nikdy ste netúžili robiť v televízii aj niečo iné? Mať možno vlastnú reláciu?

To spravodajstvo je mi najprirodzenejšie, navyše správy v Jojke hlásime v relatívne uvoľnenejšom duchu, takže je tam veľa priestoru na improvizáciu. Viem si predstaviť aj iné formáty, ale vždy musím pozerať na to, že nie som pánom svojho času a musím zohľadňovať Saskiine potreby a limity. Ale také to iné moderovanie si užijem na rôznych spoločenských akciách, konferenciách… Stále verím, že v budúcnosti ešte príde chvíľa, keď budem môcť robiť rozhovory so zaujímavými ľuďmi o zaujímavých témach. Je o mne známe, že sa rada rozprávam a veľa sa pýtam.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia