Hlavne to nepokaziť. Týmto heslom sa na pľaci riadil profesionálny vojak, model a dnes už aj herec Adam Bardy (26) zo seriálu Pán profesor, ktorý v reálnom živote pracuje po boku prezidentky Zuzany Čaputovej.

Sledujte nás aj na INSTAGRAME a nenechajte si ujsť to najzaujímavejšie zo sveta šoubiznisu.

Prečo ste sa rozhodli práve pre túto profesiu?

Študoval som na gymnáziu, a keď som bol v maturitnom ročníku, netušil som, čo chcem študovať ďalej. Venoval som sa viacerým športom a túžil som po tom, aby moje ďalšie štúdium malo niečo spoločné s pohybom. Rozhodne som nechcel po skončení školy ostať sedieť v kancelárii. Práve preto sa zo mňa stal profesionálny vojak. Už odmalička som obdivoval toto povolanie. Keď som sa dozvedel, že je možnosť študovať na Akadémii ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši a po absolvovaní školy dostanem hneď prvú dôstojnícku hodnosť – poručík, zapáčilo sa mi to. Od samého začiatku som sa absolútne stotožňoval s hodnotami ako dochvíľnosť, disciplína, poriadok. To mi naozaj sedelo a zároveň prekážalo, ak tieto hodnoty nemali ľudia v civilnom živote. V modelingu som sa napríklad s nedochvíľnosťou stretol viackrát, čo ma vždy iba uistilo v tom, že som si svoje povolanie vybral dobre. (Smiech.)

Akým spôsobom ste sa dostali do čestnej stráže prezidenta?

Po vyštudovaní akadémie som mohol byť pridelený k akémukoľvek útvaru v rámci Slovenskej republiky. Tri roky som bol na dennom štúdiu v Liptovskom Mikuláši, kam som sa pôvodne tešil, lebo som išiel študovať mimo Bratislavy, mimo domu a celé to pre mňa bolo nové. Po troch rokoch mi začal chýbať domov a zistil som, že je tu možnosť slúžiť na útvare čestnej stráže prezidenta. Túto prácu som považoval za prestíž a páčila sa mi od uniforiem až po jej náplň. Zároveň je to práca s ľuďmi, ktorá je vždy iná, a tiež sa tu dá kariérne rásť, čo ma ženie vpred. Nechcel by som robiť niečo, čo je definitívne, kde by som sa nemal kam posunúť s pocitom, že takto až do dôchodku už bude vyzerať môj život. Takže mojej žiadosti vyhoveli a pracujem tu už piaty rok.

VIAC FOTOGRAFIÍ ADAMA BARDYHO NÁJDETE V GALÉRII

Ako môžete v rámci tejto práce profesionálne rásť?

Môžem rásť hodnostne po odslúžení určitého počtu rokov a tiež po splnení určitých podmienok. No tak ako aj v civilnom sektore, aj tu je veľmi silná konkurencia, preto, aby som mohol ísť dopredu, musím svoju prácu vykonávať na dostatočnej úrovni. Toto je sektor, v ktorom sa dá zlepšovať a pracovať na sebe celý život.

Čo vaša práca zahŕňa?

Po skončení akadémie som získal dôstojnícku hodnosť poručíka a po štyroch rokoch som bol povýšený na nadporučíka. Som veliteľom čaty čestnej stráže. Našou úlohou je organizácia štátnych protokolárnych akcií, ceremónií, ktorých súčasťou je pani prezidentka. V rámci jej pracovného programu vykonávame tiež čestné stráženie, zúčastňujeme sa pri návštevách prezidentov iných krajín a v zahraničí. Aby si však ľudia nemysleli, že robíme len toto, tak zároveň plníme úlohy ako ostatné útvary ozbrojených síl v rámci taktickej prípravy, strelieb a podobne. Robíme všetko, čo je spojené s klasickou vojenčinou, s tým rozdielom, že jednou s našich hlavných úloh je sprevádzanie pani prezidentky a organizovanie štátnych protokolárnych akcií.

V súkromí je súčasťou čestnej stráže prezidenta. Vyštudoval Akadémiu ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.
V súkromí je súčasťou čestnej stráže prezidenta. Vyštudoval Akadémiu ozbrojených síl v Liptovskom Mikuláši.
Zdroj: Archív A.B.

Ako dobre musí čestná stráž prezidenta ovládať protokol?

V rámci magisterského štúdia na Akadémii ozbrojených síl som vyštudoval odbor obrana a bezpečnosť štátu. Je pravda, že štúdium mi dalo veľa, ale po príchode na útvar som sa musel špecifické veci naučiť v rámci odbornej prípravy a výcviku. No tým, že štátne protokolárne akcie pravidelne prebiehajú v Prezidentskom paláci, úzko spolupracujeme s protokolárnym oddelením pani prezidentky. Sú tam členovia protokolu, ktorí majú tieto veci na starosti, ale samozrejme, protokol musíme do určitej miery ovládať aj my.

Ako často ste v kontakte s pani prezidentkou?

V rámci protokolárnych akcií prichádzame do kontaktu aj s pani prezidentkou. Keď sa teda stretneme, naše stretnutie podlieha protokolu, to znamená, že sa s ňou nebavíme o počasí. (Smiech.) Vieme, aká je naša úloha, funkcia a robíme všetko pre to, aby sme reprezentovali čo najlepšie. Čestná stráž prezidenta má takisto historický význam. Jej funkcia je najmä reprezentačná, nie ochranná, ako už v minulosti o mne niektoré médiá napísali, že som členom ochranky pani prezidentky, dokonca bývalý člen ochranky… (Smiech.) Túto funkciu majú na starosti iné zložky, nie my.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Ilustračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 4. do 10. decembra?

Princezná Märtha Louise a Šaman Durek

Nórska princezná našla šťastie po boku šamana: Namiesto svadby tragédia!

Spolu s Ivanom Krajíčkom patril k najúspešnejším televíznym zabávačom.

Oldo Hlaváček bol zabávač telom aj dušou: Čo skrýval pred Krajíčkom?

Ilustračné foto.Sponzorované

Spôsobuje vám výber darčekov dilemu? Máme pre vás tipy pre celú rodinu

Miro Jaroš

Chýba mi pokoj: MIRO JAROŠ predstavil nový hit pre dospelých s textom od Jany Kirchner

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia