Aká je vaša najranejšia spomienka? Že vyšiel prvý Život, si asi nepamätáte...

Keď som si u holiča rozbil hlavu. Tresol som ňou do radiátora. Aj pri tom bola Oľga. Chudera, mala na mňa smolu. Bol som roztopašné dieťa. Oľga sa stala mojou opatrovateľkou preto, lebo obaja moji rodičia boli zaneprázdnení divadlom. Ja som bol akoby bezprizorné dieťa.

Oľga bola na to, aby bol niekto na vine, keby sa vám niečo stalo?

Ja som predsa nemohol byť na vine. Moje prvé spomienky sú mútne vody. Neviem si exaktne vybaviť, čo bolo či nebolo. Keď som mal šesť rokov, zrazilo ma auto. Pri tom už Oľga nebola. Na križovatke som bežal cez priechod a zrazu – bum! Dostal som priamy zásah. Položili ma na trávnik a zakryli plachtou. Mysleli si, že je po mne. Moja tragédia sa dostala aj do novín. Ale ja som nezomrel. Moje šesťročné telíčko bolo mäkké ako plastelína. Prišiel nejaký pán, ktorý hovoril, že je jedno, že som mŕtvy, že ma treba tak či tak odviezť do nemocnice. Tam ma šesť hodín operovali. Nie je ani také podstatné, že som prežil, fór je v tom, že keď som sa na druhý deň po operácii prebral, tak som im prerozprával celý príbeh, všetko, čo sa mi stalo. Pamätal som si, ako ma naložili, aj to, že ma viezli na operačku. Mám zážitok z rozhrania života a smrti.

Videli ste samého seba?

Áno. Môže sa stať, že si človek niečo domýšľa, ale mne to potvrdil strýko, ktorý podplatil vrátnika a dostal sa ku mne na jednotku intenzívnej starostlivosti. Tam počúval, ako mu rozprávam, čo sa mi stalo. Takže to mám verifikované. Nie je to môj výmysel zo začiatkov môjho života.

Jediné, čo mu v tomto veku chýba, je čas.
Jediné, čo mu v tomto veku chýba, je čas.
Zdroj: Vladimír Kampf

Život vám zachránili. Kupovali ste si niekedy Život?

Býval to slávny časopis, ale ja som si ho nekupoval. Rodičia áno. Dokonca komunikovali s časopismi, pretože sa buď písalo o nás, alebo sme niečo písali my. Mne boli bližšie recenzie v Novom slove.

Asi je zbytočné pýtať sa, ako ste sa dostali k tomu, čo všetko ste robili a robíte. Nútil vás do toho niekto?

Nič iné som predsa robiť nemohol. Všetci okolo mňa hrali, spievali, tancovali... Ja som sa naučil hrať na gitare, za čo ma baby obdivovali. To bol ten najvážnejší dôvod, prečo som na nej začal hrávať. Po maturite som chcel ísť na vysokú školu. Môj otec však mal problémy s režimom. Na výšku som sa nedostal. Prijali ma, až keď som napísal do prihlášky, že otec zomrel. Predtým som nemal najmenšiu šancu dokončiť vysokú školu.

Čo ste robili medzitým?

Zbalil som sa a išiel som odtiaľto. Čo by som tu robil? Hral som na Západe. Nebol som emigrant, len som bol z roka 11 mesiacov v zahraničí. Keď som prišiel, urobil som niečo aj na Slovensku. Stále som žil muzikou. Po smrti otca som sa dostal na školu. Chcel som ísť na filmovú scenáristiku. Prihlášku som si podával v roku 1968. Už vtedy som bol literárne činný. Na talentovkách som odovzdal poviedku o tom, ako nás obsadili vojská Varšavskej zmluvy. V roku 1969 na pohovoroch celá komisia vedela, kto je Belák.

Urobili ste sa ľahko zapamätateľným.

Až neskôr som si uvedomil, čo som im tam poslal. Vtedy som to bral ako super aktualitu. Naša generácia sa ničoho nebála. Nechceli sme byť disidenti. Neviem, prečo je kopa ľudí, ktorí od nás očakávajú rozprávanie o tom, aká ťažká bola doba. Bola, ale my sme ju tak neprežívali. Mladosť je nekonečne krásna a dospelosť náročná. Teraz to predsa nie je inak.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

Do úst nevložia ani kúsok mäsa! TIETO HVIEZDY prepadli VEGÁNSTVU

Populárne články
Princezná Diana a jej bývalý komorník.

Dianin bývalý komorník bol obvinený z krádeže jej vecí: Zastala si ho samotná kráľovná

Bonnie Tyler

Nikdy nie je neskoro: Neuveríte, čo sa BONNIE TYLER naučila v 69 rokoch

Viera Szijartová na JIS pľúcneho oddelenia pracuje dvanásť rokov.

Sestrička z kovidovej JIS pracuje v kuse od októbra: Vidím, ako sa dusia moji rovesníci!

Separ a Tina s deťmi.

Opäť spolu? SEPAR vzal TINU aj s deťmi na luxusnú dovolenku do Dubaja

Pavel Trávníček

Pavel Trávniček pochoval svokru: Mala iba 58 rokov

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Kobra tancuje podľa píšťaly. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia