Je najpopulárnejším koaličným politikom. Pri očkovacej stratégii ho však politickí partneri nechávali samého. S ministrom zdravotníctva VLADIMÍROM LENGVARSKÝM (51) sa rozprávame aj o tom, do akej miery bude jeseň kovidová.

Slovensko je v poslednej päťke v rámci Európskej únie v zaočkovanosti proti kovidu. Ako to vnímate?

Podľa grafov sú rozdiely medzi krajinami minimálne. V očkovaní vedie Spojené kráľovstvo, potom je to Izrael, nejde však o členskú krajinu Európskej únie. Úspech dosiahli aj v Maďarsku i vďaka tomu, že očkovali čínskou vakcínou. Potom nasledujú ostatné krajiny, medzi nimi aj Slovensko, medzi ktorými sú len päťpercentné rozdiely. V našej spoločnosti vládnu silné antivaxerské nálady, preto sa tomu výsledku ani nedivím. Za rezort ministerstva môžem povedať, že robíme opatrenia, aby sme situáciu zlepšili. Začíname s očkovaním detí a konečne aj v ambulanciách lekárov. Spustili sme činnosť mobilných očkovacích jednotiek, hlavne v regiónoch, kde je nízka zaočkovanosť, aby ľudia nemuseli cestovať. Náš rezort bol vyhodnotený ako najlepší v boji proti rôznym hoaxom na sociálnej sieti.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Práve úspešný Izrael stavil na vakcináciu ľudí v mieste bydliska. Kde ešte vidíte chyby v celom procese očkovania?

Všeobecní lekári mali ľudí očkovať od začiatku, myslím si, že to mali dostať ako úlohu. Pacienti im dôverujú. Okrem toho na začiatku mali ľudia vážne a oprávnené obavy z kovidu, určite by sa preto dali očkovať. Dnes sú už mnohí ovplyvnení hoaxmi. Pomohlo by aj takzvané očkovanie ľudí z ulice. Na dostupných miestach mali byť zriadené stany s očkovacími jednotkami pre záujemcov, ktorí idú okolo. Bolo dôležité zabezpečiť, aby vakcíny boli čo najbližšie k ľuďom. Veď si zoberte taký slovenský vidiek. Ľudia v sobotu pracujú na svojich hospodárstvach, v nedeľu idú do kostola. Veľkokapacitné očkovacie centrá, do ktorých bolo nutné cestovať, fungovali iba cez víkend. Keď spomínate Izrael, aj my sme mali do očkovania zapojiť zdravotné poisťovne ako v tejto krajine. Tento návrh tu bol ešte koncom minulého roka, nebol však prijatý. Bohužiaľ, naše nemocnice museli zvládať testovanie, hospitalizáciu chorých na kovid aj očkovanie. A potom 1. marca k nám priviezli Sputnik. Odvtedy sa už diskusia o očkovaní zvrhla len na to, či Sputnik áno alebo nie.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane

Diskusia