Po vojenskej invázii Ruska na Ukrajinu sa mení energetická politika Európskej únie voči tejto krajine. Slovensko je však jedným z najzávislejších štátov, čo sa týka ruskej ropy a plynu. Aj na túto tému sa rozprávame s ministrom hospodárstva RICHARDOM SULÍKOM (54).
Aká je aktuálna situácia na Slovensku, čo sa týka zásobníkov?
Ropa a plyn tečú. Zásoby ropy máme na štyri mesiace, plynu je menej. Skončila sa zimná sezóna, je teda logické, že zásobníky sa vyprázdnili a začínajú sa nanovo plniť. Je to obvyklý proces.
FOTOGRAFIE K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRIIRozprávame sa 16. mája, pár dní pred tým, ako naša krajina splatí ruskému Gazpromu aprílovú faktúru za plyn. Rusko prednedávnom žiadalo od európskych kupcov platbu v rubľoch. My sme za marec ešte platili v eurách.
Za apríl sme platili tak, že bola ovca celá aj vlk sýty. Naša platba prebehla v zmysle platných zmlúv v eurách. V Gazprombank sa peniaze prekonvertovali na ruble.
Vladimir Putin teda dosiahol svoje.
Pre mňa je podstatné, že sme zaplatili v eurách. Ale ak chcel Putin dosiahnuť posilnenie kurzu ruského rubľa, tak sa mu to podarilo.
Môže nastať situácia, že ruský obchodný partner obmedzí či inak skomplikuje dodávku plynu vo vykurovacom období?
Pred zimou budú zásobníky naplnené. Aktuálne ich napĺňame značne vysokou rýchlosťou. V jeden deň sme nedávno do zásobníkov vtlačili až sedemnásť miliónov kubických metrov, čo je viac ako priemerné množstvo. A to napriek tomu, že pre boje v ten deň na Ukrajine odstavili tranzitnú stanicu Sochranovka. Výpadok sme nahradili cez český Lanžhot. Čiže na Slovensku máme zatiaľ toľko plynu, koľko sme si objednali, s množstvom nie je problém. Otázna je však cena. Rok 2023 bude problematický. Cena sa zvýši, v tejto chvíli však nevieme o koľko, budeme to vedieť až na jeseň.
Rozhovor pokračuje na následujúcej strane