Moderátor, podnikateľ a fitnestréner Martin Šmahel (36) sa nedávno stal druhý raz otcom. Malá Emka sa narodila koncom júna, tri mesiace pred termínom, a lekári jej veľké šance nedávali.

Emka však zvládla pôrod, haváriu aj operáciu. Možno aj preto, že jej rodičia vždy verili a tvrdia, že je veľká bojovníčka. Aké pokroky už urobila?

Sú to skoro dva mesiace, čo sa vám predčasne narodila dcéra Emka, ktorú máte s partnerkou Beátou (35). Ako sa malej darí?

Emka je zatiaľ v nemocnici v inkubátore a keďže je v intenzívnej starostlivosti skvelých lekárov a sestričiek, pomaličky napreduje. Začala priberať, toleruje mamino mliečko. Musím povedať, že Beátka je skvelá mama. Osem ráz za deň si odsáva mlieko a vďaka tomu sme sa stali aj darcami materského mlieka. Dva razy denne ho nosíme Emke a raz do mliečnej banky.

Po mesiaci a pol začala Emka dokonca už aj sama dýchať. Odpojili ju od tracheálnej intubácie, čo znamená, že už nemá hadičku v pľúcach, ale má len podporné dokysličovanie, čo je fantastické, keďže prognózy lekárov neboli pozitívne.

Hovorili, že jej pľúca nie sú natoľko vyvinuté, aby dýchanie zvládla sama, navyše v brušku nemala plodovú vodu. Malá je však veľká bojovníčka. Napriek komplikáciám to zvláda fantasticky a my sa už nevieme dočkať, kedy ju budeme konečne držať v náručí.

Dočítala som sa, že sa narodila v noci. Boli ste pri pôrode?

Samozrejme. Beátka ležala v nemocnici, keďže mala rizikové tehotenstvo už od štvrtého mesiaca. Prešli sme si všetky bratislavské nemocnice. Dva aj pol mesiaca mala veľmi striktne obmedzený režim, dvakrát musela byť hospitalizovaná na dlhší čas.

V ten deň, keď sa malá narodila, som bol za ňou na návšteve. Už vtedy mala príznaky, ktoré nasvedčovali, že by sa mohlo schyľovať k pôrodu. Ale kto by to predpokladal v šiestom mesiaci, keď sa mala Emka narodiť až začiatkom októbra?

Chcel som pri Beátke zostať, ale lekári ma poslali preč, keďže ju čakali vyšetrenia. Len čo som došiel domov, už mi volala, že bude rodiť. Šiel som späť a v priebehu dvoch hodín sa malá narodila. Bolo to asi okolo deviatej večer. Do pol jednej v noci sme čakali na výsledky. Tam som sa stretol s tým, že dieťatko je malinké a nemusí do rána prežiť.

S počudovaním som počúval, ako môže niekto niečo také povedať, aj keď chápem, že lekári nechcú dávať ľuďom falošnú nádej. Ale vždy je lepšia nejaká nádej, ako niekoho vopred odpísať. Osobne tomu nerozumiem. V podstate sa nepotvrdilo nič z toho, čo nám povedali, až na problém s trávením. Všetci dobre vieme, že pozitívny prístup prináša lepšie výsledky ako pesimizmus.

MArtin so svojou priateľkou Beátou.
MArtin so svojou priateľkou Beátou.
Zdroj: Archív NMH

Pri narodení sa podľa médií nadýchla a plakala, bolo to tak?

Áno, povedali nám to sestričky. Neboli si isté, či bude dýchať, plakala, aj keď to bolo len vidieť, nie počuť, pretože hlasivky vyvinuté ešte nemá.

Mala vaša partnerka možnosť privinúť si ju?

Nie, v sekunde, ako sa malá narodila, ju zobrali preč. Musela ísť okamžite na prístroje, aby jej mohli pri dýchaní pomôcť. Videl som ju až v inkubátore.

Pri narodení mala Emka hmotnosť 833 g. Koľko merala?

Pôrodná hmotnosť bola taká, ale potom schudla na 750 g. A mala tak do tridsať centimetrov. Také malé bábätko som videl prvý raz. Štatistiky však ukazujú, že každé deviate dieťa sa narodí predčasne.

Aj ľudia, ktorí mi píšu a posielajú fotky svojich predčasne narodených detí, aké sú zdravé, šikovné, chodia do školy, ma veľmi povzbudzujú. Vidím, že lekári dokážu takéto deti vypiplať, a verím, že aj v našom prípade to bude tak.

Spomínate si na prvé pocity napriek tomu, že ste už boli pri pôrode svojej prvej dcérky Mie, ktorú máte s exmanželkou Miriam Kalisovou?

Bol to odlišný pôrod, aj keď bol tiež spontánny. Nevedeli sme však, čo sa s malou deje, nikto nám nič nepovedal, čo chápem, pretože v tom čase lekári a sestričky zabezpečovali Emkine vitálne funkcie v inkubátore. Ale boli to dosť ťažké a dlhé hodiny.

Aj keď mi napadali myšlienky, že by nemuselo byť všetko v poriadku, rýchlo som ich zavrhol. Verím totiž, že aj negatívna myšlienka môže niečo ovplyvniť, a nechcel som jej v prvých sekundách života dávať do vienka obavy a strach. Práve naopak. Tešili sme sa na ňu a verili sme, že nám prídu povedať, že žije a že to zvládne.

Poslať emailom
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Populárne články
Volocopter by mohol slúžiť ako taxík budúcnosti.

V Singapure predstavili taxík budúcnosti: Poradí si so vzdialenosťou aj zápchami

Polákovci síce ako manželia prežili spolu iba rok, no ľúbili sa a schádzali dlhých 35 rokov.

Vdova po Karolovi Polákovi: Na sklonku života oľutoval, že ma neposlúchol

Samovyšetrenie prsníkov si pravidelne robí len desať percent žien.

Prípadov rakoviny prsníka stále rastie: 300 žien zomiera zbytočne

Natalie Portman

Natalie Portman v odvážnom outfite: Aj pred štyridsiatkou má stále čo ukázať!

Aj zemiakové brigády patrili k socializmu.

Život za socializmu: Spomínate si ešte na rady na banány a toaletný papier?

Vedeli ste

Vedia aj slony skákať?

Zobraziť viac