Charizmatický umelec Marek Vašut (60) sa predstaví v dlhoočakávanom seriáli Slovania, a to v slovenskom jazyku bez toho, aby bol predabovaný. Priznal nám, že slovenčinu ho v mladosti naučili tunajšie úžasné dievčatá.

Okrem našej reči plynule ovláda aj niekoľko ďalších jazykov, nehovoriac o vynikajúcej angličtine, ktorá mu otvorila dvere do svetového filmového priemyslu a dala možnosť pracovať po boku takého herca, akým je napríklad legendárny Anthony Hopkins (83). Na našich televíznych obrazovkách sa Marek dlhší čas neobjavoval, o to viac jeho fanúšikov poteší rola starešinu Slavomíra hradiska Furnau v jojkárskom seriáli Slovania, kde si zahral spolu so Zuzanou Fialovou (46), Tomášom Maštalírom (43), Jurajom Lojom (37) či nebohým Andym Hrycom (†71). S posledným menovaným pred viac ako desiatimi rokmi dokonca dral tanečné topánky na parkete súťažno-tanečnej šou.

Ako si spomínate na Andyho?

Boli sme kamaráti ešte od čias filmu Kamarád do deště II – Příběh z Brooklynu a od polovice 90. rokov sme sa náhodne stretávali v Bratislave. A je pravda, že pred viac ako desiatimi rokmi sme sa stretli v Let’s Dance, kde ma, hoci bol starší, suverénne „pretancoval“. Vypadol som totiž už v prvom kole... (Smiech.)

Seriál Slovania produkovala Andyho dcéra Wanda Adamík Hrycová (43). Réžiu mal v rukách úspešný Peter Bebjak (50). Aká sa vám spolupracovalo?

Mám veľmi rád históriu, takže veľmi fajn. Naviac som si tam ako zapálený jazdec zajazdil na úžasných kozáckych koňoch. To sa človeku len tak nepodarí!

Nakrúcalo sa na Ukrajine. Išlo o vašu prvú filmovaciu skúsenosť v tejto krajine alebo nie?

Áno, ale inak to nebola moja prvá skúsenosť s touto krajinou. Môj prastrýko bol za čias prvej republiky žandárom v Mukačeve a ja som na cestách po jeho stopách spoznal, myslím, že celkom dobre, Podkarpatskú Rus, dnes Zakarpatskú oblasť. Ale bol som aj v Kyjeve, Ľvove alebo tiež v Odese, čo je krásne a veľmi kultúrne mesto.

Zahráte si starešinu Slavomíra hradiska Furnau. Čo môžete o svojej postave prezradiť?

Nič, nechajte sa prekvapiť, ale posielam vám aspoň svoj seriálový fotoautoportrét. Ten napovie...

Zdroj: Archív M. V.

Slováci istotne veľmi ocenia, že vaša postava nebola v seriáli predabovaná a že ste hovorili v slovenčine. Tú máte naozaj veľmi dobrú, čo je výnimočné. Kde ste sa naučili tak dobre po slovensky?

Najskôr nevdojak z televízie a rádia, nezabudnite, že za čias Československa bolo všetko dvojjazyčne. V našej rodine sme sa radi dívali na vynikajúce televízne inscenácie z Bratislavy. No a v neposlednom rade som mal vo svojich mladších rokoch šťastie na úžasné slovenské dievčatá. Slovenčina je ľubozvučný jazyk a ja ju mám naozaj rád.

Koľko jazykov ovládate?

Rodný, hovorím po slovensky, rusky, francúzsky, anglicky a základnú konverzáciu zvládnem aj v taliančine, španielčine, nemčine a poľštine.

Pokračovania na ďalšej strane...

Diskusia