Prvá dáma slovenskej populárnej hudby, lekárka, astrologička, spisovateľka Marcela Laiferová (75) na svojej kariére nikdy nelipla, mala totiž aj zadné dvierka a množstvo vecí, ktoré ju zaujímali. Zrejme to je tajomstvo jej úspechu.

Stretli sme sa v speváčkinom krásnom byte v pokojnej štvrti s výhľadom na Bratislavu. Umelkyňa už mala za sebou niekoľko osláv svojich nedávnych 75. narodenín a ďalšia významná ju ešte len čakala. Vzácnych hostí si, ako vychýrená kuchárka, plánovala uctiť plnenou paprikou na vyžiadanie. „Steakmi a exotickou kuchyňou sú už všetci presýtení, tak ma moji hostia poprosili, aby som im pripravila typické domácke jedlo, ktoré už roky nejedli,“ priznala nám so smiechom. Naše stretnutie sa nieslo v duchu spomienok nielen na jej stále úspešnú kariéru, ale najmä na ľudí, ktorí ju počas desiatok rokov na tejto ceste sprevádzali.

V októbri sa zúčastníte na spomienkovom koncerte na Karola Duchoňa, ktorý by tento rok oslávil 70. narodeniny. Aký bol z vášho pohľadu?

Je pravda, že Karol mal, rovnako ako ja, rád ľudí. To sme mali spoločné, ale on nevedel byť sám. Mal množstvo kamarátov a stále niekomu s niečím pomáhal. V tomto smere by sa bol rozdal. Musím zdôrazniť, že to bol náš rodinný priateľ, pretože sa kamarátil jednak s mojimi bratmi, ale aj s mojím nebohým manželom Ladislavom Zacharidesom. V začiatkoch jeho kariéry som mu v rámci mojich vystúpení ponúkla pravidelný, asi hodinový priestor, kde sa mal možnosť odprezentovať. To si veľmi vážil.

V druhej polovici 70. rokov sme spolu nahrávali s Vladom Valovičom, ktorý pre Karola veľa znamenal, lebo mu vyberal repertoár. Karol bol úžasný kamarát, no na druhej strane bol trošku rozmaznaný v tom zmysle, že chcel stále niečo viac. Pamätám si, ako mi raz povedal: „Ty si taká šťastná, lebo máš rodinu, bratov a ja nemám nikoho, ani brata, ani sestru.“

Zdalo sa mi, že sa zaoberá malichernosťami. Neskôr mi zas povedal: „Vieš, najhoršie je, že ja nemôžem žiť tu, ale inde žiť neviem.“ Chcel totiž emigrovať, ale napokon sa z emigrácie vrátil. Bol také Božie dieťa s vlastnými hodinkami a tie niekedy šli proti predpisom, dokonca proti spoločnosti ľudí, ktorí ho obkolesovali. No ináč žiť nedokázal. Čo sa týka jeho umeleckej stránky, bol to výnimočný spevák a pieseň Mám ľudí rád ho absolútne vystihuje.

FOTOGRAFIE LEGENDÁRNEJ SPEVÁČKY NÁJDETE V GALÉRII

V tom čase sa hovorilo, že Karel Gott mal pred ním rešpekt, že sa ho dokonca bál. Je to pravda?

Ľudia porozprávajú všeličo. Obaja boli vynikajúci speváci a takých nemožno porovnávať. Karel Gott mu dokonca raz priamo predo mnou povedal: „Ty si sa narodil v zlej zemi...“ Karči mal možnosť vycestovať do Nemecka, urobiť veľkú platňu, ale chyba bola v produkcii, ktorá mu neumožnila prezentovať sa. V jeho prípade to chcelo ísť viac na západ, do Anglicka. Doba mu jednoducho nepriala. Keď sa však znovu narodí, v inej dobe, tak istotne dosiahne väčšiu slávu.

Spolupracovali ste s mnohými dodnes s veľmi známymi muzikantmi, ako sú Meky Žbirka, Laco Lučenič či Ján Baláž, ale niekde som čítala, že ste pomohli kariéru rozbehnúť aj Oľge Záblackej, Bercovi Baloghovi, Ottovi Weiterovi...

A nielen im. Do Bratislavy som priniesla Petra Nagya. Mala som vtedy koncert v Prešove. Po ňom prišli za mnou ľudia a doniesli mi Petrov plagát. Povedala som si, že to je originálna hlavička. (Smiech.) Pozvala som ho na Slovkoncert, aby sa tam ukázal pred dramaturgmi. Zaspieval a chytil sa. On mi aj napísal pesničku vďaky Keď ti skončí ďalšia láska spolu s Julom Kinčekom. Okrem toho som dokonca založila štúdium populárnych piesní pre spevákov. Celé som to zorganizovala, dala dohromady pedagogický zbor a umelci tam tri roky študovali. Toto štúdium navštevoval napríklad aj Paľo Habera. Vtedy som mala len 32 rokov. Druhá speváčka by si možno povedala, že iným pomáhať nebude...

Presne to mi napadlo. Vy ste s tým nemali problém?

Vôbec nie, bola som najpopulárnejšia a verím v to, že keď človek robí dobro, dobro sa mu vracia. Ja mám napríklad stále vypredané koncertné sály a takých umelcov je nás veľmi málo. Dnes si k sebe musíte pribrať ešte dvoch, troch spevákov, aby ste sálu naplnili. Vtedy som bola členkou Zväzu slovenského zábavného žánru a táto aktivita mi napadla práve pri tejto príležitosti. Veď začínajúcich umelcov musíte naučiť chodiť po pódiu, učiť ich gestá, ktoré môžu alebo nesmú použiť. To všetko má veľký význam, lebo ľudia počúvajú hudbu aj očami, tam sme ich to všetko učili. Haberu sme do kolektívu prijali spolu s jeho vtedajšou priateľkou. Chceli sme z nich duo, ako boli napríklad Meky s Marikou. Ona študovala medicínu, a tak spevu dala košom. Paľo, našťastie, zotrval dnes a je z neho vynikajúci spevák.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Len ochutnať!

Nafukovacie nohavice či miniatúry jedla... Spestrite si deň poriadnou dávkou bizarností

Populárne články
Diana Mórová

Herecká diva DIANA MÓROVÁ: Kto boli jej osudoví muži a prečo tak dlho tajila vzťah s Mokrým?

KAROL DUCHOŇ na snímke z roku 1979 so svojou mamou OĽGOU a dcéru DANKOU.

Krivda z detstva: Rodičia KAROLA DUCHOŇA museli atraktívny byt prenechať papalášom

Ilustračná snímka

Veštila som a moje predpovede sa plnili. No stalo sa čosi nevysvetliteľné

Tereza Mašková

Víťazka Superstar si splnila sen: TEREZA MAŠKOVÁ nahrala titulnú pieseň k novej rozprávke

Podnik, kde sa ženil predseda poslaneckého klubu za OĽANO MICHAL ŠIPOŠ, sa na sociálnej sieti pochválil, akí prominentní hostia sa u nich zabávali. Politikom však urobil medvediu službu – bavili sa bez rúšok.

Ruka hore, rúška dole: Poznáme detaily zo svadieb známych politikov

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zatvorené fľaše kradnú priestor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia