Do manželstva si prinášame skúsenosti z našej pôvodnej rodiny. Manželského poradcu Vladimíra Hambáleka (42) sa sme pýtali, ako v ňom žiť tak, aby sme boli spolu šťastní.

Mgr. Vladimír Hambálek
je pôvodným povolaním sociálny pracovník, pracoval s psychiatrickými pacientmi, s deťmi s problémami v správaní a ich rodičmi. Bol metodikom a supervízorom pre oblasť manželského a rodinného poradenstva na Slovensku. Dnes sa venuje najmä párovej psychoterapii, rodinnej mediácii a rozvoju odborníkov v pomáhajúcich profesiách.

Rozvodovosť na Slovensku stále rastie. Čím to je? Prečo sa manželstvá častejšie rozpadajú?

Ako manželský terapeut sa často nestretávam so vzťahmi, ktoré sú bezproblémové. Ľudia za mnou zvyčajne prichádzajú, keď je v ich vzťahu kríza. Buď zostávajú spolu a krízu zvládnu, alebo sa rozchádzajú či rozvádzajú. Je totiž veľa párov, ktoré nie sú zosobášené, nehovoríme teda len o rozvodovosti, ale napríklad aj o pároch, ktoré nie sú zosobášené, majú deti a rozchádzajú sa.

Dá sa ich situácia porovnať s manželstvom pred rozvodom?

Dá. Ak majú deti, dosah rozchodu rodičov na dieťa je veľmi podobný, a ak žili v dlhoročnom vzťahu, ich zväzok, hoci nie je inštitucionalizovaný manželstvom, na psychologickej úrovni vytvára tie isté vzorce a rituály spolužitia. Partneri sú si blízki nielen fyzicky, ale i mentálne a ich rozchod je rozvodu veľmi podobný. To, čo sa počas rokov zmenilo, je previazanosť manželského zväzku s ekonomickým statusom. Ekonomická závislosť manželov už nie je taká veľká.

Môžu si teda ekonomicky dovoliť sa rozísť?

Áno, kedysi si ľudia nemohli dovoliť vystúpiť z manželstva, lebo bolo pre nich ťažšie prežiť v samostatných domácnostiach. Ďalším faktorom je meniaca sa spoločenská klíma. Rozvod sa stáva pre mnohých ľudí skôr prestupnou životnou situáciou než stigmou, ako to bolo kedysi. Vtedy sa na dieťa z rozvedenej rodiny ukazovalo prstom, rovnako ako na ženu, ktorá napríklad mala mimomanželský pomer.

Najmä na vidieku ju vylučovali z komunity, mala to ťažšie než vydaté ženy. Aj preto ľudia často zostávali v nefunkčných vzťahoch. Dôležité boli aj náboženské dôvody a tie platia aj dnes, hoci sa už tiež liberalizujú. Je to jeden z dôvodov, prečo ľudia zostávajú v nefunkčnom vzťahu – ako veriaci majú s rozvodom morálny problém, pretože manželstvo považujú za záväzok na celý život a posvätnú inštitúciu.

Tretina detí sa dnes rodí mimo manželstva. Majú teda ľudia menšiu motiváciu sa brať?

Mení sa význam toho, prečo sú dvaja ľudia spolu. Dnes je to preto, že sa majú radi, záleží im na sebe, chcú spolu žiť. Spoločnosť nás ani morálnymi, ani ekonomickými tlakmi nenúti, aby sme žili v manželstve. Ale stáva sa, že sa ľudia sobášia, až keď spolu niekoľko rokov žijú a majú deti.

Mení sa teda vôbec niečo vstupom do manželstva? Je to iná úroveň vzťahu?

Závisí od toho, aký význam symbolu manželstva prikladáme. Nemení sa len právna situácia, ale aj spirituálny rozmer vzťahu. Mnohí ľudia to vidia ako významný aspekt – že si povedali vzájomné áno pred Bohom. Ale aj u neveriacich ľudí záväzok manželstva môže ovplyvniť ich prežívanie. Ich puto sa tým môže prehĺbiť a posilniť. Manželstvom preberáme záväzok za určitú úroveň intimity a výlučnosti. Ak berieme do úvahy teóriu, že láska pozostáva z intimity a vernosti a tiež z vášne a sexuality, tretím pilierom je záväzok. A ten je vyjadrený inštitúciou manželstva. Čiže áno, vzťah sa vstupom do manželstva mení.

Čo sú najčastejšie dôvody krízy v manželstve?

Kedysi to bol často alkoholizmus. Večným dôvodom zostáva mimomanželský vzťah. Ten je však zvyčajne vyústením nefunkčného vzťahu. Ďalšími typmi kríz sú tie, ktoré vyplývajú z fáz manželstva. Život prináša rôzne výzvy, prvou z nich je už začiatok spolužitia. Ďalšou krízou je narodenie dieťaťa.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Ilustračná snímka

Gröhling nemal na tlačovke rúško. Matovič sa s ním nebabral: Žiada najvyššiu pokutu!

Jonáš nakrútil video o priebehu choroby, aby ľuďom vysvetlil, čo sa s ním počas nej deje.

Útoky počas karantény: Nakazený Jonáš opísal desivé správanie agresívnych ľudí

Lídri hnutí a strán sa dohodli na zložení vlády. Čakajú ich ťažké časy. Je však dôležité, aby dokázali vládnuť celé funkčné obdobie a splniť svoje sľuby.

Aké šance má vláda? Politológovia opísali plusy a mínusy nových ministrov

ZIKA ASCHER nad návrhmi látok v roku 1946.

Tvorili pre Alžbetu II. či princeznú Dianu: Ascherovci do textilného biznisu zlákali aj Picassa

Prechádzka na čerstvom vzduchu robí zázraky.

Prebuďte sa zo zimného spánku: Za Jarnou únavou je nedostatok vitamínov

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia