Zuzana Bobová (42), manželka nebohého producenta Pavla Boba (†52), po jeho náhlej smrti prešla obrovským trápením. Potreby každodenného života sa zrazu stali výzvami, pre svoje deti však musela ísť ďalej.

Priznávam, pred rozhovorom som meno Pavel Bob vnímala len v súvislosti so seriálom Panelák. Pri slovách jeho manželky som si však aj s odstupom dvoch rokov od jeho smrti musela poplakať spolu s ňou. Zuzanu neopustil len manžel, ale aj najlepší priateľ, dôverník, na ktorého nedala dopustiť celá umelecká obec.

Ako producent spolupracoval na formátoch Pošta pre teba, S.O.S., Zlatý dážď, Inkognito, na seriáli Medzi nami, reláciách Hodina pravdy či Milionár. Neskôr s režisérom Tomášom Jančom a scenáristom Andym Krausom vdýchol život dennému seriálu Panelák. Široká verejnosť ho pritom vôbec nepoznala. On o slávu nestál.

„Nemusel kričať, aby ho ľudia počuli, zviditeľňovať sa, aby ho bolo vidno. Nepotrpel si na nepodstatné doplnky, nepodliehal módnym trendom. Vedel si užívať jednoduché veci,“ spomína Zuzana.

Tá po manželovi prebrala pracovné povinnosti a na obrazovky JOJ-ky aktuálne prináša nový televízny formát.

Ako ste rozbehli spoločné podnikanie s manželom?

Produkčnú spoločnosť zakladali Andy Kraus, Tomáš Jančo a Pali. Rozbiehali ju seriálom Panelák. To bol náš prvý projekt. Ja som od začiatku fungovania firmy inklinovala ku kastingom. Vyberala som hercov a riešila následnú komunikáciu, či neskôr možnosti a podmienky spolupráce. Andy mi posielal charaktery postáv, čítala som scenáre, na základe ktorých som robila akýsi predvýber, kto by sa na konkrétnu rolu najviac hodil.

Boli však aj prípady, keď mi Andy povedal, že píše postavu šitú priamo na konkrétneho herca. Vtedy bolo mojou úlohou získať ho na projekt. Neskôr, v procese výroby seriálu, som mala na starosti koordináciu hercov. Na pláne dennej výroby, ako aj na jeho plnení som robila s ďalšími dvoma kolegyňami. Na našu spoločnú kanceláriu mám veľmi pekné spomienky.

Ak Andy Kraus napísal úlohu pre konkrétneho človeka, stalo sa, že to ten človek odmietol?

Nie, myslím, že nič také sa nestalo, pretože ak si niečím, čo bolo v scenári, nebol daný herec istý, vždy tam bol priestor na úpravy. Boli to však výnimočné situácie, väčšinou sa hercom takáto rola páčila. Keď Andy hercov časom spoznal, písal im scenáre priamo na telo a oni sa s tým okamžite stotožnili.

Prečo firmu váš manžel a jeho priatelia nazvali Továreň 5/7/11/? Tie čísla sú nejakým konkrétnym dátumom?

Nie, to boli mesiace narodenia majiteľov firmy. Pali bol májový, Andy júlový a Tomáš novembrový, takže preto čísla 5, 7, 11.

Čo okrem výberu hercov zahŕňala vaša práca?

Keď už k nám herec nastúpil, mala som ho takpovediac na starosti. Doriešiť potrebné zmluvy a dohodovať termíny nakrúcania. Čiže koordinácia hercov v procese výroby.

Známy producent rozbehol podnikanie s Andym Krausom a Tomášom Jančom. Dnes má firmu na starosti Zuzana.
Známy producent rozbehol podnikanie s Andym Krausom a Tomášom Jančom. Dnes má firmu na starosti Zuzana.
Zdroj: TV JOJ

Aké to bolo na samom začiatku? Hľadať a oslovovať ľudí do projektu, ktorý bol ešte úplne nový a neznámy, asi nebolo jednoduché.

Keď sme začínali, išlo o prvý denný seriál, tak to bolo ťažšie, pretože herci nevedeli, do čoho idú. Potom sa to rozbehlo a po dvoch rokoch, keď sme oslovovali ďalších a ďalších hercov, boli veľmi radi. Takže to bolo pre mňa omnoho jednoduchšie. Bežali sme 8 rokov. Ak započítam aj prípravu, tak 9.

V tomto projekte si zahralo veľké množstvo hercov. Pre mňa bol Panelák a tiež seriál Keby bolo keby srdcovou záležitosťou. Vysielali sa v podstate paralelne. Boli to naše prvé projekty, ale napríklad Keby bolo keby bol seriál, ktorý bol na tú dobu iný, nadčasový, dynamický.

Bola to uzavretá séria s desiatimi časťami. Robili sme ho filmovou technológiou, bolo menej obrazov, viac času. Neskôr sme mali aj ďalšie seriály Pod povrchom, Kutyil s. r. o., Dvojičky. Ich výroba bola príjemná, no prvé dva boli pre mňa jedinečné.

Ako sa vám spolupracovalo s manželom? Sú páry, ktoré tvrdia, že nie je dobré nosiť si prácu domov, ale ak robíte na veľkom spoločnom projekte, asi sa tomu nedá celkom vyhnúť.

Nám to išlo akosi prirodzene. Oddeľovali sme prácu od súkromia. Málokto napríklad vedel, že môj manžel bol doma naozaj ,urozprávaný‘ (smiech). Pracovné záležitosti sme však vynechávali. Keď bolo niečo potrebné vyriešiť, tak sme to urobili, ale o práci sme sa naozaj veľmi nebavili.

Pri výrobe, v samotnom štúdiu, sme sa prakticky nestretávali. On na pľaci netrávil veľa času. Jeho úloha spočívala najmä v zabezpečovaní financií na chod spoločnosti a v príprave nových projektov. Pri práci sme sa stretávali iba občas.

Ako sa dala skĺbiť práca na dennom seriáli a ďalších projektoch so starostlivosťou o rodinu?

Našťastie, veľa mojej práce nebolo nutné robiť z kancelárie. Mohla som pracovať aj z domu či využiť čas medzi detskými povinnosťami a krúžkami. Veľmi mi pomohlo aj to, že sme si prácu dokázali prerozdeliť s kolegyňami a upraviť si tak harmonogram podľa toho, ktorej to kedy vyhovovalo.

Paľko (16) bol už v tom čase v škole a Zuzka (12) začala chodiť do škôlky. Mohla som pracovať počas dňa, ale často som robila aj po večeroch. Našla som si systém, ktorý fungoval.

A fungovalo to dobre niekoľko rokov, až kým vás nepostihla tragická udalosť, ktorá zasiahla mnohých ľudí.

To, čo sa stalo, sme vôbec nečakali, žiadne zdravotné problémy, žiadne indície. Veľakrát som si spätne rekapitulovala posledné dni a najmä ten posledný, no nič nenaznačovalo tomu, že sa niečo blíži.

Táto tragédia nás zastihla hlboko a celkom nepripravených, no nielen najbližšiu rodinu, ale široký okruh priateľov. Pali bol známy tým, že vždy venoval pozornosť každému, kto sa dostal do jeho blízkosti, vždy rád pomohol, na každého si našiel čas a zrazu, zo dňa na deň odišiel.

V najhorších chvíľach jej pomohla rodina a kamarátky. Veľmi dobré vzťahy má s Dianou Mórovou a Zuzanou Mauréry.
V najhorších chvíľach jej pomohla rodina a kamarátky. Veľmi dobré vzťahy má s Dianou Mórovou a Zuzanou Mauréry.
Zdroj: TV JOJ

Hovoríte, že manžel nemal pred smrťou žiadne zdravotné problémy, a predsa...

Nemal žiadne zdravotné problémy. Veľa večerov som strávila úvahami, či sa dalo niečo urobiť inak. Analyzovala som, či som mohla zbadať nejaké príznaky. Mal vyoperovaný žlč­ník, preto si musel dávať pozor na ťažké jedlá, inak bol vo výbornej kondícii.

Ráno v ten deň sme si dali spoločnú kávu a na konci dňa tu jednoducho nebol… Jeho odchod bol veľmi ťažký, nielen pre mňa, ale aj pre deti. Udialo sa to u nás doma, ale o tom nechcem hovoriť. Iba dodám, že naše deti prejavili obrovskú vnútornú silu a veľmi ich obdivujem. Najmä to, ako sa dokázali vyrovnať s touto situáciou a vrátiť sa k životným povinnostiam.

Paľko mal v tom čase necelých 14 rokov a ešte sa aj pripravoval na prijímačky na strednú školu, takže som sa ho snažila aspoň na chvíľu zamestnať krúžkami či inými aktivitami a, samozrejme, učením.

Robila som, čo sa dalo, ale bolo to náročné, keďže sama som bola veľmi otrasená. Všade a stále nám Pali chýba a všetko nám ho pripomína. Niekoľko mesiacov som pred spaním vídala to isté – krik, sanitka a tá posledná správa.

Ešte raz musím povedať, že za to, čím moje deti prešli a ako to zvládli, majú môj veľký obdiv. Paľko prijímačky urobil, ale to, čo sa stalo, bral ako veľkú krivdu. Bol vo veku, keď mal riešiť svoje nové problémy súvisiace s vekom, s novými záujmami, mal spoznávať sám seba, nových ľudí, svet. No zvládol to. Teraz už však má parádnu pu­bertu.

Musím povedať, že tato nám chýba vždy a všade, ale mne chýba aj ako môj najlepší kamarát. Hoci to možno vyznie ako klišé, on bol pre mňa naozaj môj najlepší kamarát a človek, ktorého som si veľmi vážila a obdivovala som ho. Veľmi veľa ma naučil. Boli sme spoločenskí, no dokázali sme sa zabaviť aj v rodinnom kruhu či vychutnávať samotu.

Pali pre mnoho ľudí veľa znamenal. Bol to profesionál, zásadový človek. To však bol len zlomok toho, čo znamenal pre nás. Bol to úžasný tatko, pozorný manžel aj syn a veľmi si vážime to, čo máme – spomienky a odkazy, ktoré nám tu zanechal. Navždy bude súčasťou našich životov. Určite sa snažíme posunúť ďalej, no nie od spomienok, hoci veľmi by sme chceli zabudnúť na ten strašný deň, keď nás opustil.

Kto vám bol po tejto tragickej udalosti najväčšou oporou?

Na samom začiatku to bolo ťažké. Mám veľmi silné rodinné zázemie, rodičov, súrodencov, ktorí boli veľkou oporou, no niekedy som potrebovala byť aj sama. To sa niekedy ťažko vysvetľuje. Vtedy mi pomáhali knižky a pomohli mi aj známi, ktorí mali podobnú skúsenosť.

Pocity sa rýchlo menili, niekedy som chcela byť sama a o chvíľu som už potrebovala byť obklopená blízkymi. Kvôli deťom som sa však nastavila a v nejakej zotrvačnosti som ten prvý rok prežila. Dodnes, ani neviem ako, bolo to, akoby som bola v hustej hmle. Doteraz ma to dobieha.

Prvý polrok som emocionálne len prijímala fakt, že tu môj manžel už nie je. Keď sa vám v živote stane takáto silná udalosť, ktorá vykryštalizuje rôzne nejasnosti a ešte aj od základov zmení život, tak tam určite prebehne aj prirodzená selekcia známych a kamarátov. Mnohí z nich boli oporou, no niektorí zabudli.

Veľmi mi pomohli aj ľudia, od ktorých som to nečakala. Napríklad ľudia z JOJ-ky, s ktorými Pali blízko spolupracoval. To ma naozaj milo prekvapilo, pretože sme mali najmä pracovné vzťahy a ich záujem som vnímala ako úctu k manželovej práci, no aj k jeho osobe. Písali mi napríklad rodičia spolužiakov mojich detí, čo bolo milé, hoci som si to začala uvedomovať až spätne.

Najviac mi však určite pomohli moji rodičia a súrodenci. Táto udalosť nás ešte väčšmi zomkla. Môj tatko sa napríklad snaží tráviť čas s Paľkom a venovať sa mu tak, ako to robil môj manžel, keď išlo o chlapské veci. Ale nie je to každodenný kontakt, ten tam naozaj chýba.

Mám tiež kamarátku z detstva Sašku, ktorej môžem zavolať kedykoľvek, aj v noci, a brata Janka. Musím určite spomenúť aj Paliho deti z prvého manželstva. Jeho syn Miško so mnou robí na projektoch a viem, že aj na neho sa môžem obrátiť. Takže najviac mi určite pomohla rodina.

Nečakaná smrť manžela zasiahla ju aj deti Paľka a Zuzku.
Nečakaná smrť manžela zasiahla ju aj deti Paľka a Zuzku.
Zdroj: Archív Z. B.

Po akom čase ste sa zaradili do pracovného procesu?

Pár dní po pohrebe nám schválili pokračovanie poslednej série Paneláka, takže cez deň som si zamestnávala hlavu robotou, ale večery boli strašné. Ani teraz to nie je ľahké, ale je to ľahšie ako predtým, keď sedíte pri manželovej fotke a nemôžete zaspať.

Kedy nastal moment, keď ste si povedali, že musíte ísť ďalej?

Zastaviť sa nedá. Máme deti, žiť, a teda ísť ďalej sa jednoducho musí. No každý z nás musel svojou bolesťou prejsť a nejako ju spracovať. Paľko musel byť obklopený kamarátmi, dokázal o tom aj diskutovať. Veľmi mu pomohla škola a poskytnutá podpora. Doma sa ujal funkcie rodinného ochrancu, takže musel byť silný nielen pre seba, ale aj pre nás.

Zuzka tým potrebovala prejsť inak. Zamerala sa na šport, je akvabela, ale potrebovala túto situáciu spracovať sama. Prvýkrát začala o Palim otvorene hovoriť v máji po jeho smrti, v deň jeho narodenín. Povedala: Mami, tato ma volal moja princezná… Vtedy som sa v duchu potešila, že nastal moment, keď o ňom začína rozprávať a začínajú prevládať spomienky nad smútkom a prázdnotou.

Mne sa s tým zmierovalo veľmi ťažko. Keď som si uvedomila, že som sama, zaplavil ma pocit neskutočnej bolesti. Ten pocit je tu stále, no postupne vídate tie usmiate spomienky a krásne prežité okamihy a namiesto sĺz vás prekvapí úsmev.

Veľmi nám pomohol i náš nový rodinný prírastok, náš pes Bobo a áno, meno nie je náhodné. Pred pár rokmi by asi málokto veril, že zo mňa bude taký psičkár, no pomáha nám. Je to také malé hlučné klbko radosti.

Čo sa týka práce, prebrala som manželovu funkciu. Takže teraz sa snažím naháňať sponzorov, pripravovať nové projekty. Za tieto dva roky som absolvovala množstvo rôznych stretnutí. Preto verím, že nový projekt Po škole, ktorý prichádza na obrazovky TV JOJ, sa bude ľuďom páčiť a nájde si svoju divácku základňu. Hovorím to však veľmi opatrne, pretože nikdy neviete. Dnešný divák je naozaj nevyspytateľný.

Médiami prebehla informácia, že z firmy odišiel aj Andy Kraus.

Keď sme s Andym dokončili poslednú sériu Paneláka, dohodli sme sa, že pôjdeme každý svojou cestou. On mal pripravenú novú sériu Susedov a ja som pripravovala svoje projekty. Stále spolu vychádzame, ale každý sa venujeme niečomu inému.

Môj brat Janko Chudík a Rolo Kubina sú tvorcami nápadu Po škole. Ja som prispela do projektu prvotným impulzom. Keď som sa s deťmi na druhom stupni učila a robila s nimi domáce úlohy, zistila som, že si toho veľa pamätám, no niektorými vedomosťami som si už nebola celkom istá a musela som na­hliadnuť do kníh (smiech).

O čo v tejto relácii pôjde?

Je to vedomostná súťaž, v ktorej proti sebe stoja dve dvojice. V každej dvojici musí byť žiak 2. stupňa a s ním akýkoľvek rodinný príslušník. Súťažné dvojice si vyberajú otázky z predmetov, ktoré sú na základnej škole na 2. stupni. Zatiaľ z toho mám dobrý pocit, pretože už pri nakrúcaní vládla v štúdiu veľmi dobrá atmosféra.

Som veľmi vďačná za výber celého realizačného tímu, ktorý nám začiatok výrazne uľahčil. To sa týka režiséra Petra Baláža, dramaturga Mareka Lancoša, vedúcej výroby Táne Tokárovéj, Janky Kubalákovej, Pala Trandžíka ktorý mal na starosti digitálne záležitosti, a môjho tatka, ktorý je tiež súčasťou tímu. Ľudia sa pri tom bavili, nálada bola skvelá, takže zafungovala ľudská chémia a po počiatočných ľahkých „haproch“ sme sa zosynchronizovali.

V úlohe moderátora sa predstaví Martin Chynoranský, známy najmä z rádia. Prečo práve on?

Mali sme kasting na moderátora a všetci zúčastnení spĺňali všetky kritériá. Veľkým favoritom bol Ľuboš Sarnovský, ale dostal to práve Martin. Veľmi sa teším, že s novým formátom prinášame na obrazovky aj novú tvár. Martin má navyše neskutočnú iskru v oku a skvelý prístup ku všetkým vekovým kategóriám našich súťažiacich, čo je veľmi veľké plus.

Relácia Po škole má zábavnou formou podnietiť rodičov a ich ratolesti, aby si zopakovali učivo druhého stupňa základných škôl.
Relácia Po škole má zábavnou formou podnietiť rodičov a ich ratolesti, aby si zopakovali učivo druhého stupňa základných škôl.
Zdroj: TV JOJ

Aké sú vedomosti detí 2. stupňa základných škôl?

Už na kastingu som bola prekvapená, ako boli deti pripravené. Videli sme veľa šikovných a múdrych rodinných dvojíc. Pri tomto projekte je tiež skvelé, že sme našli podporu a pochopenie v dvoch oslovených školách, ktoré nám pomáhali pri tvorbe otázok.

Je to Cirkevná základná škola Narnia, na ktorej nám projekt koordinuje pani učiteľka Zuzka Fabrici, a Základná škola Milana Hodžu na čele s riaditeľkou Etelkou Hessovou. Nemôžem vymenovať široký učiteľský tvorivý tím, no dovolím si im aj touto cestou poďakovať.

Bola by som rada, keby som sa týmto projektom konečne odrazila. Posledné dva roky sa mi stále darí len tak podskočiť, ale už by bolo načase odraziť sa a začať žiť. Do vysielania sme išli 4. februára podvečer. Budem rada, ak relácia priláka k obrazovkám tak rodičov, ako aj deti, ktoré si môžu zopakovať učivo.

Chystáte okrem toho aj iné projekty?

Pracujeme na niekoľkých formátoch. Máme pripravený jeden tanečný projekt a desaťdielny seriál, ktorý sme ponúkli prioritne TV JOJ, keďže v nej máme vytvorené dobré zázemie, ale nebránim sa ani spolupráci s inou televíziou. Ja však budem veľmi rada, keď teraz vyjde relácia Po škole a bude sa divákom páčiť.

Poslať emailom
Diskusia ()
V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Populárne články
Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Dosť bolo zahmlievania. Irina Shayk a Bradley Cooper to viac neskryjú

Marek má dve krásne dcéry, ktoré mu robia veľkú radosť. Herectvo ich zatiaľ neláka.

Herec Marek Majeský: Nechcem si cez deti kompenzovať svoje túžby

Aj keď sú tunajší veľkí zamestnávatelia minulosťou, obyvatelia Vrbového to majú blízko za prácou v Piešťanoch, v Jaslovských Bohuniciach či v Trnave.

Slovenské mestečko so svetovou atrakciou: Miestna šikmá veža sa nakláňa takmer o meter!

Lisa Edelstein

Odvážna hviezda zo seriálu Dr. House: Pre zvieratá donaha!

V údajne najvyššej obytnej budove na svete, ktorá vyrástla v New Yorku, stojí najdrahší byt 63 miliónov dolárov.

V New Yorku vyrástla najväčšia obytná budova na svete. To je ale výhľad a luxus!

Vedeli ste

Pytagoras objavil a2 + b2 = c2.

Zobraziť viac
Diskusia