To by mohlo teraz pomôcť znížiť počty chorých?

Určite áno. Cieľ by mal byť uzatvoriť krajinu zvonka a po zlepšení ju začať postupne otvárať zvnútra. Keby sme sa boli uzatvorili už od začiatku januára, nemuseli sme sa teraz obávať ešte horších variantov ako britského. Uzatvárať sa zvonka však znamená koordinovať to s inými krajinami a atmosféra na začiatku januára ešte nebola taká zlá. Vedelo sa o britskom variante, nevedeli sme však, aký vysoký podiel ho tu máme – že sme ním úplne zamorení. Vtedy sa predpokladalo, že s počtom nakazených je to podobné všade a nemá zmysel zatvárať hranice. Teraz už vieme, že ohniská juhoafrického variantu sú blízko, jedno je na severe Talianska a druhé dokonca na juhu Rakúska. Krajiny s veľkými letiskami, ako je Nemecko a Spojené kráľovstvo, sa už uzatvorili. Právom sa obávame príchodu ďalších mutácií. 

Epidémia britského variantu bude klesať, ide o to, aby nám do toho poklesu nevstúpil iný variant, ktorý by opäť znamenal novú epidémiu.
V. Krčméry

Mohla by byť pre Európu nebezpečná aj nová epidémia eboly v africkej Guinei?

Mohla by byť. Našťastie sa zdá, že práve tým, že sa výrazne obmedzí letecká doprava, by sa nemala preniesť do Európy. Koronavírus prišiel letecky z Číny. Z Wu-chanu aj po uzavretí mesta ešte odletelo asi pätnásť lietadiel plných infikovaných do Európy aj do Ameriky. Po vypuknutí epidémie sa lietalo ešte mesiac a, bohužiaľ, práve letecká doprava nám sem priniesla túto strašnú epidémiu. Mali by sme sa poučiť a urobiť možno to isté, čo Izrael, ktorý zaviedol syndróm prázdneho neba. To by však malo platiť pre celú Európu. Na Slovensko sa lieta málo, ale veľa sa lieta do Viedne, do Budapešti, do Krakova a do Prahy. Tieto štyri letiská však my, žiaľ, nedokážeme ovplyvniť.

U nás sa o zavedení povinnej štátnej karantény neuvažuje?

Zatiaľ máme len povinnú karanténu. Spojené kráľovstvo však zaviedlo štátnu karanténu pre všetkých prichádzajúcich do krajiny a Nemecko pre iných než svojich občanov. Neviem, ktorá forma je lepšia. Pre ľudí je štátna karanténa dosť nepohodlná. Dali by sa však využiť hotely a penzióny, ktoré sú teraz prázdne, s tým, že by polovicu pobytu hradil štát a polovicu občan. Vhodná by bola aj e-karanténa. Poviem to takto: ideálne by teraz bolo vôbec nikam necestovať, ak to nie je nevyhnutné. Na prelome decembra a januára bolo v Afrike asi 1 500 slovenských občanov.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia