Prešiel niekoľkými konfliktmi sveta a cez Ameriku sa vrátil domov. Martin Rajec odišiel slobodný a bezdetný. Vrátil sa s manželkou a dvoma dcérami.

Rodák z Nitry je vyštudovaný učiteľ, ktorému sa ušla nevšedná kombinácia telesnej výchovy s históriou. Žartom hovorí, že boli posledným ročníkom. Vraj presvedčili vedenie filozofickej fakulty, že to nie je najvhodnejšia zmes. História ho bavila viac. Keď doštudoval, nedal sa na pedagogickú dráhu, lebo z platu, ktorý mu ponúkli, by nedokázal vyžiť. Jeho profesijná cesta sa začala predajom vysávačov. Neskôr sa stal novinárom. V posledných rokoch bolo jeho hlas počuť v spravodajských a publicistických reláciách Slovenského rozhlasu.

Na začiatku tvojich žurnalistických pokusov som ti takmer zničil kariéru, keď som vtedajšiemu šéfredaktorovi Života povedal, že tvoj článok o vodných záchranároch je hrozný a nepoužiteľný. Môj verdikt znel, že by to mal autor zahodiť aj s rukami...

Ty si sa dokonca predtým s nami vodnými záchranármi stretol a sám si povedal, aby sme si to napísali sami, že ty z toho nedokážeš nič urobiť. Tak som to napísal.

Začína ma mrzieť, že si pre mňa musel predávať vysávače.

Pracoval som pre známu švajčiarsku firmu s priemyselnými vysávačmi. Bola to práca, ktorú som celkom určite nechcel robiť. V tom čase bol konkurz do televízie TA3. Hľadali zahraničných redaktorov. Ako študent som pol roka žil v Anglicku a pol roka v Izraeli. Vedel som jazyky. Urobili zo mňa experta na Izrael. Tak sa začala moja novinárska kariéra.

Do života ti zasiahli udalosti 11. septembra a pád dvojičiek.

Vtedy som sa po prvý raz dostal do štúdia. Redakcia chcela niekoho vyslať do Afganistanu. Keď už ani vrátnik v budove nechcel ísť, našli si ochotného nováčika, ktorý kameru ešte nikdy v živote poriadne v rukách nedržal. Ku kamere som dostal letenky a už som tam bol. Zaúradovala náhoda. Skúseným reportérom takýto výlet zatrhli mamy alebo manželky. Mne sa pozdávalo, že si pocestujem a ešte mi za to zaplatia.

V Afganistane si bol zopár týždňov a zopárkrát...

Myslím, že to bolo až päťkrát. Prvé cesty boli absolútne surreálne. To som ešte nevedel vôbec nič. Pri nasledujúcich cestách som už vedel, kam prídem, kde pristanem, koho si najmem... Severná aliancia počas mojej prvej cesty ovládala iba hory v absolútnej divočine. Bol som rád, že mi funguje satelitný telefón. Musel som si niesť pitnú vodu a tabletky na úpravu vody. Vody som vláčil najviac, k tomu techniku a pár svojich vecí. Mal som na sebe približne 50 kilogramov záťaže, aby som vôbec prežil.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Kdesi pri hraničnej rieke si raz prerušil živý telefonát do vysielania len preto, aby si sa pokúsil vytiahnuť topiaceho sa vojačika.

Snažil som sa ho zachrániť. Šéfredaktor mi za to vynadal, že hrdinov sú plné cintoríny. Žiaľ, toho chlapca som nezachránil. Rieka bola prudká a viditeľnosť pod vodou nulová. Spočiatku ho držal kamarát, ale vyšmykol sa mu. Stačila chvíľa a isto by som ho bol vytiahol.

Vieš, kto to bol?

Miestny Afganec, ktorý tam s ostatnými bojovníkmi prechádzal výcvikom, kým ich poslali na frontovú líniu. Boli to čistí zelenáči.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Ilustračná snímka

PROMINENTI V RAJKE: Maďarská obec zlákala Žideka i Gregorovú

Populárne články
Turbulentné obdobie prekonali. Vzťah herečky Hany Gregorovej a jej partnera funguje.

Útek z Prahy aj s milencom: Gregorová predáva luxusnú vilu po Brzobohatom. Kde našla útočisko?

Alexander Daško s husľami, ktoré mu otvorili cestu do veľkého sveta.

Ohnivé husle: Z rómskej osady to Alexander Daško dotiahol až medzi umelecké celebrity

Ilustračná snímka

Nebudeš šťastná! Kamarátkina babka ma varovala, no ja som ju vysmiala. Teraz plačem

Camilla, vojvodkyňa z Cornwallu

VOJVODKYNI CAMILLE sa na sociálnej sieti ušli urážky: Čo jej ľudia nevedia odpustiť?

Agáta Prachařová a Jakub Prachař

HANYCHOVÁ A PRACHAŘ sú oficiálne rozvedení: Reakcia Agáty hovorí za všetko

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

James Watt vynašiel parný stroj. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia