Česká spisovateľka, scenáristka, publicistka Halina Pawlowská (64) osamelosťou rozhodne netrpí. O svoj domov sa delí s blízkymi, pre ktorých každý deň varí. A rada.

Halina Pawlowská (21. 3. 1955)
Je najznámejšia a najčítanejšia súčasná česká spisovateľka. Napísala takmer tridsať kníh, ktoré boli preložené do šiestich jazykov, získala množstvo cien, založila a viedla niekoľko časopisov. Je autorkou asi štyridsiatich televíznych komédií, troch seriálov a štyroch celovečerných filmov. Za scenár k filmu Díky za každé nové ráno získala Českého leva. Halina Pawlowská je aj autorka cestopisu Zanzibar a tolkšou Banánové rybičky.

Máte štvorposchodový dom. Kto všetko s vami býva?

Svokra, priateľ, dcéra, zať, osemročný vnuk Hugo a päť minút od nášho domu býva môj syn.

Viete si doma pri takejto „premávke“ nájsť miesto aj sama pre seba? Nelezie vám to občas na nervy?

Nie. Mám ich rada. Hoci niekedy mi, samozrejme, idú na nervy. Všetci a strašne. Najmä keď som v kúpeľni. Všetci tam práve vtedy prídu a číhajú pred kúpeľňou, kedy vyjdem. Keďže tam nemám šaty, je to potom náročné. Keď sa konečne v izbe prezliekam, zase sú tam zrazu všetci. No v noci, keď píšem, som sama. Vtedy si samotu užijem. Ale som rada, že sú so mnou.

Máte rada plný dom?

Áno, mám rada ruch v dome. A, pravdupovediac, som šťastná, že tam so mnou niekto je. To robí z domu domov. Ja som vždy žila s rodičmi a nikdy som sa od nich neodsťahovala. Takže moje súčasné spolužitie s ostatnými členmi rodiny na to len nadväzuje. Pravdupovediac, mám hrôzu z toho, že by sa odsťahovali. Neviem si ani predstaviť, že by tam nebývali.

Máte teda dobrý vzťah aj so svokrou?

Určite mi aj ona niekedy lezie na nervy. Ale som rada, že tam je. A vôbec, všetci mi lezú na nervy, keď sa tak nad tým zamyslím!

˃˃˃ Fotografie k rozhovoru nájdete v galérii. ˂˂˂

Rada robíte domáce práce? Taká veľká rodina vyžaduje asi dosť náročný servis.

Nie, vôbec ma to nebaví. Ale celkom ma baví variť.

A varíte im?

Samozrejme, je to tvorivá činnosť, a keď sa mi varenie darí, uspokojuje ma to. Potom by však bolo ideálne, keby niekto za mňa umyl riad. Napríklad môj priateľ. Lenže ten neurobí doma nič a riad už vôbec neumýva, pretože je strašne lenivý. Všetko po sebe umývam sama. Máme síce umývačku, ktorú sa dokonca naučila používať už aj svokra, ale ja to počas varenia robím ručne.

Prečo?

Umývam riad, hneď ako niečo použijem. Aby to pri tom varení okolo mňa nevyzeralo hrozne. Mám rada, keď s varením skončím a všetko je čisté. Jedlo servírujem na krásnom, upratanom stole. Ale zďaleka nedosahujem pri umývaní riadu dôslednosť svojho tatka.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia