HELENA KRAJČIOVÁ (44) je herečka, speváčka, vášnivá športovkyňa a momentálne už niekoľko rokov mama takmer na plný úväzok. Občas si z domu odskočí oddýchnuť do zaujímavého projektu.

V novom seriáli sa ako futbalistka pokúša o nový začiatok. Ak si má vybrať, hrá komediálne postavy, cíti sa v nich slobodná. Deň začína cvičením, šport patrí medzi jej vášne. Rovnako ako sladkosti a dobré jedlo. Keby však mohla, mala by osobného kuchára. Varenie je pre ňu strata času. Ten radšej venuje deťom, kvetom a tvorbe pekných vecí.

Dávno som vás nevidela spievať.

Áno, odkedy sa narodil Kryštof, spievala som iba na niekoľkých spoločenských akciách alebo som nahrávala v štúdiu.

Nechýbajú vám koncerty?

Chýbajú mi ľudia. Pretože sú to kamaráti. Nechýba mi byť často po večeroch preč a stále na cestách. Ráno potom byť totálne unavená. Veľmi si užívam, že deti každý večer uspávam. Verím, že aj vďaka tomu sú také v pohode – zdravé, spokojné. Čas tak rýchlo beží, chcem si to užiť naplno. Dlhé roky – mám pocit, že celý život – som nebývala večer doma, mala som predstavenia, koncerty.

Zažívam to prvý raz a viem to oceniť. Takže teraz si spievam doma, Anika to má rada a myslím si, že jej to aj celkom ide. My sme ako deti spievali veľa, na dlhších cestách stále, nemali sme v aute rádio. Rodičia nás učili ľudovky. Hneď som išla druhý hlas, tak prirodzene som vedela, kedy a čo zaspievať. Uvidím, keď deti podrastú, možno sa k tomu vrátim.

Aktuálne účinkujete v novom seriáli Nový život. Zažili ste aj vy nové začiatky?

Veľakrát. Bolo a je veľa nových začiatkov, ktoré trvali, trvajú iba tri dni. Ale aj veľa zlomových. Narodenie detí Aniky a Kryštofa. O tom však ani netreba hovoriť, to je samozrejmé. Pamätám si na ten moment obrovskej zmeny, keď som skončila vysokú školu. Napriek tomu, že som školu mala naozaj veľmi rada, akoby zo mňa niečo opadlo, doslova balvan, a bol to pocit, že už nemusím. Zrazu som mohla robiť, čo naozaj chcem.

Alebo keď som prvý raz išla zo Senice do Bratislavy prvým vlastným autom. Pamätám si ten pocit, vôňu v aute. Potom jednotlivé projekty. Vždy ma bavili nové začiatky. Nová práca, nové bývanie, na to sa vždy teším. Mám rada zmeny, nové veci, vzrušujúci pocit nového začiatku. Nábytok však nepresúvam, môj muž to strašne nemá rád. (Smiech.) Ale rada si občas preložím veci v byte, úplné maličkosti, iba tak vizuálne, pre seba.

Akú najväčšiu výzvu ste zdolali v poslednom období, dajme tomu za ostatných päť rokov?

Dojčenie detí bola výzva. Ťažká cesta. Povedala som si, že to zvládnem, aj keby neviem čo! Zvládla som. Vďaka podpore doma a hlavne vďaka laktačnej poradkyni. Pri Kryštofovi som si ju zavolala už priamo do pôrodnice. Je a navždy to pre mňa aj bude pocit hrdosti, spokojnosti.

˃˃˃ Fotografie obľúbenej herečky nájdete v galérii. ˂˂˂

Máte predstavu, ako by prebiehal nový začiatok, keby ste sa museli vzdať herectva?

Hudba? Bavila by ma práca s kvetmi, vyrábať pekné veci, opravovať staré a dávať im druhú šancu. Rada napríklad opravujem hračky alebo „redukujem“ kytice. Keď pomaly odkvitajú, rozoberám ich a prearanžovávam na iné. Možno by som vytvorila priestor, kde by si ľudia chodili tvoriť, učiť sa vyrábať pekné veci, sami aj s deťmi, zároveň si čítať...

V seriáli hráte bývalú aktívnu športovkyňu. Sadla vám postava, ako sa hovorí, na telo alebo je šport pre vás veľká neznáma?

Každý deň začínam pohybom. Je to až nevyhnutné, cítim sa neporovnateľne lepšie po cvičení než pred ním. Endorfíny, adrenalín, robí mi to veľmi dobre. Má to, prirodzene, aj dlhodobý efekt. A je to aj zábava. Ako dieťa som milovala vybíjanú, dodnes si pamätám pocity, keď sme sa rozdivočili, rozhorúčili. Rodičia nás učili plávať, lyžovať. Dali nás na tenis. Všetko z toho robím doteraz a budem robiť naďalej. S mužom sme veľa hrávali tenis, teraz, kým sú deti malé, je toho času menej, v podstate sa všetko točí okolo nich. V zime hrávame menej alebo vôbec. Verím, že sa k tomu opäť vrátime. Chýba mi to. Zatiaľ som pasívny fanúšik.

Baví vás prekonávať osobné hranice?

Ako dieťa som chodila dole kopcom „šusom“. Nebojím sa rýchlosti. (Smiech.) Mám napríklad rada studenú sprchu. Teraz na dovolenke boli pri saune kade s ľadovou vodou. Moja sestra stála vedľa, ja som do nej aj vliezla. Bolo to, že uff! Ale robí mi to dobre. Pocit prekonania samej seba. Nepríjemné pocity premením na príjemné, akoby som ich položila vedľa seba. Nerobia mi problém ani vytrvalostné aktivity.

Hovorí sa, že komediálni herci sú často v súkromí smutnejší ľudia.

Nemyslím si to, podľa mňa je to povera. Poznám veľa veselých komediálnych hercov. A smutných dramatických.

Vás často obsadzujú práve do komediálnych úloh. Sú vám bližšie? Hrajú sa vám ľahšie?

Nemyslím si, že zahrať jedno je ťažšie než zahrať druhé. Ako poznám dobrých hercov, zahrajú obe polohy. Osobne sú mi bližšie komediálne úlohy, asi sa radšej zabávam, než som smutná. (Smiech.) Viem sa pri nich lepšie uvoľniť, mám pocit, že sa môžem viac vyblázniť, spája sa mi to s niečím hravým, detským. Môžem pri nich viac vymýšľať, pri komédii je oveľa väčší priestor na improvizáciu, fantáziu. Kým je to vtipné, režisér vám necháva voľnú ruku. V komediálnej úlohe sa cítim maximálne slobodne.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Život sa s ňou nemaznal, nakoniec sa však na ňu usmialo šťastie v podobe milujúcej majiteľky.

Zázraky sa dejú: Fenka s amputovaným ňufáčikom si prešla peklom, teraz našla láskyplný domov

Populárne články
Elisabetta Canalis

Modelka to priznala narovinu: Čo stálo za rozpadom jej vzťahu s Georgeom Clooneym?

Ilustračná snímka

Kráľovské rúško v podaní slovenskej návrhárky: Jana Pištejová opäť ohúrila

Erika žiari spokojnosťou. Jej outfity sú konzervatívnejšie, no pôsobí šťastne a prirodzene.

Už kúpila kočík: Erika Judínyová (49) žiari šťastím, zháňa výbavičku pre bábätko

Ilustaračná snímka

Dvanásť horoskopov pre všetky znamenia. Čo vás čaká a neminie od 3. do 9. apríla?

Kráľovský pár sa utiahol počas pandémie do svojho sídla vo Windsore.

Monarchia v karanténe: Kde sa schováva kráľovná Alžbeta II. pred vírusom?

Tekuté mydlo je hygienickejšie. Je to pravda?

Je tekuté mydlo hygienickejšie?

Zobraziť viac
Diskusia