Roky je vo výbornej forme. Okrem účinkovania na doskách SND, vo viacerých seriáloch či aktuálne v kinofilme Sviňa je veľmi aktívny aj v súkromí. Športuje, príležitostne sa otužuje, medituje a najnovšie sa chystá absolvovať kapitánsky kurz. Herec Jozef Vajda (64).

Do kín sa čoskoro dostane film Sviňa. O čo pôjde a akú postavu v ňom stvárňujete?

Téma filmu je fikcia podľa knižného bestselleru Arpáda Soltésza, ale samotný autor povedal jednu úžasnú vetu: „Keď sa niekto v tomto filme spozná, nech si okamžite vezme občiansky preukaz a ide sa prihlásiť na policajnú stanicu.“ (Úsmev.) Na základe toho si asi viete predstaviť, o čo vo filme pôjde. Moja postava stelesňuje akýsi konglomerát všetkých hajzlov, ktorí tu od deväťdesiatych rokov až po súčasnosť bačovali, boli nepostihnuteľní, nesúdení, stále sa im darilo.

Po revolúcii boli označovaní za mafiánov, no po roku 2000 už išlo o sofistikovaných podnikateľov v bielych golieroch. Nechcem prstom ukazovať iba na Slovensko, pretože takáto mafia pôsobí všade vo svete. Týka sa to okolitých štátov, ale aj hospodársky silných krajín ako Amerika, Nemecko, Francúzsko, Taliansko. Týmto filmom aj predlohou chceme ľuďom ukázať, ako to asi funguje. Ako je štát prepojený s podnikateľskou sférou. Zmyslom je snaha o to, aby sme sa v budúcnosti takýchto praktík v spoločnosti vyvarovali.

Takže ide o fikciu, ktorá vychádza z reálnych udalostí.

U nás to vychádza jednoznačne z reality, ktorú dnes žijeme, čomu zodpovedá aj moja postava, ktorá je výsostne záporná. Uvidíme, ako ľudia film prijmú. Je dobré hrať všetko možné, diapazón herca by mal byť široký, napriek tomu dúfam, že ma diváci nebudú s touto postavou stotožňovať. (Smiech.)

Veľa hercov hovorí, že negatívne postavy sa hrajú dobre.

Keď som bol ešte mladý začínajúci herec, tvrdil som to isté. Záporná postava sa môže viac prejaviť, ukázať väčšiu farebnosť, ale vo všeobecnosti je podľa mňa ťažké dobre zahrať aj toho dobráčika. V každom z nás sa totiž ukrýva aj niečo dobré, aj niečo zlé. Nemôžeme to brať čierno-bielo, lebo čisté zlo neexistuje. To už je hádam len sám diabol, ale aj ten sa často hrá na dobrého. (Smiech.)

V každom človeku je niečo, čo v ľuďoch vzbudí súcit alebo akúkoľvek inú pozitívnu emóciu. Hoci to v scenári nebolo, snažil som sa dať do svojej postavy aspoň niečo pozitívne, kúsok humoru, lebo ten oslobodzuje. Pamätám si, keď Milan Lasica povedal okrídlenú vetu, že aj v tej najväčšej tragédii musí byť štipka humoru, a to je podľa mňa úplná pravda. Presne to som sa do svojej postavy snažil dať. Aj keď ide o temného hrdinu, divák sa možno miestami pri sledovaní filmu usmeje. Síce cez slzy, ale usmeje.

Film vznikol podľa rovnomennej knižnej predlohy. Napriek tomu – nie je názov filmu Sviňa prisilný?

Na začiatku sme dokonca premýšľali, či by sa film nevolal Svine, pretože tých je vo filme veľa. (Smiech.) Je to, samozrejme, drsný názov, ale dnes si už neviem predstaviť lepší. Myslím si, že je to veľmi výstižné a zároveň je to aj dobrý ťahák pre diváka. Neberiem to však len z komerčného hľadiska. Práca na tomto filme ma utvrdila v tom, že je to veľmi výstižný názov, keďže okrem dvoch-troch ľudí tam žiadne kladné postavy nie sú.

Film je kontroverzný aj témou prepojenia štátu s podnikateľskou mafiou. Prečo ste sa rozhodli túto ponuku prijať?

Zobral som to okamžite, s veľkou radosťou a chuťou, pretože som potreboval a zároveň cítil nutnosť urobiť takúto výpoveď. Pomenovať to, čo sa deje v spoločnosti, lebo to je úlohou nás umelcov – nastavovať zrkadlo a pomenúvať dobré aj zlé veci v spoločnosti. V tomto prípade je to aj úplne namieste. Teraz nastáva čas uvedomiť si, čo sa okolo nás deje, a vyvarovať sa toho v budúcnosti.

Stále totiž vnímam, že ľudia sú nenapraviteľní. Vidia, že zlo v spoločnosti funguje, že je prepojené s najvyššími sférami, ale aj naďalej chcú týchto ľudí voliť... Za verejnosť však rozhodovať nemôžete. Nemôžete ju ani k ničomu donútiť. Je to na každom jednom z nás. V tom je demokracia. Budeme mať len takú vládu a v nej len takých ľudí, akých si zvolíme. Úlohou umelcov je iba tieto veci pomenúvať, určite nechceme nikomu nič vnucovať. Ak si z toho ľudia niečo zoberú, bude to len v prospech spoločnosti.

Článok pokračuje na ďalšej strane.

Ilustračná snímka

U nás šok, v zahraničí trend. Tieto známe tváre otehotneli vo vyššom veku

Populárne články
Deti z domu smrti

Bábätká z paneláka smrti: Ako sa darí deťom, ktoré prežili výbuch v prešovskej bytovke?

Pán hlas: Emanuel Romančík

Osud bol k nemu krutý: Romančíkove herecké úspechy vyvažovali tragédie v rodine

Tesne pred päťdesiatkou sa stane mamou vytúženého dieťatka.

Moderátorka sa v 49 rokoch prvýkrát stane mamou. Čo si o jej tehotenstve myslí odborník?

Skladba k výročiu smrti Jána a Martiny.

Si tu s nami, Ján: Umelci si uctili pamiatku zavraždeného novinára krásnym gestom

Alessandra Ambrosio

Tvár Victoria‘s Secret sa športoviskám oblúkom vyhýbala. Čo zmenilo jej názor?

TV

Škodí televízia pamäti?

Zobraziť viac
Diskusia