Postpandemické časy, inflácia, ale hlavne vojna na Ukrajine spôsobili, že ľudia majú obavy, či bude v obchodoch dostatok potravín. V tomto období sme preto svedkami panických nákupov. Na túto tému sa rozprávame s podpredsedom Slovenskej poľnohospodárskej a potravinárskej komory MARIÁNOM ŠOLTYM (69).

Kvôli rozhovoru sa stretávame pred Veľkou nocou. V tomto období chýbala v obchodných reťazcoch hlavne polohrubá múka a olej.

Takéto situácie som zažil pred dvadsiatimi, tridsiatimi aj päťdesiatimi rokmi. Pamätám si, že keď som bol dieťa, obchody boli prázdne, pretože naozaj ničoho nebolo. Dnes je, naopak, prebytok potravín, napriek tomu hlavne mne vekovo podobní ľudia kupujú 50 kíl múky, dvadsať kíl ryže, tridsať kíl mäsa v rámci jedného nákupu. Áno, stretávame sa pred Veľkou nocou, ľudia by sa mali na tieto významné kresťanské sviatky pripravovať pôstom. Len dva dni po vzkriesení si máme dopriať viac jedla. Priemerná slovenská rodina však nakúpi potravín ako na celý mesiac. Dnes sa hovoria legendy o tom, aké sú potraviny drahé. Ľudia však s nimi hazardujú, sme svedkami obrovského plytvania. Mňa osobne udivuje, že dnes je nutné realizovať zber biologického odpadu. Kedysi nebolo možné, aby v domácnosti vznikol odpad tohto druhu. Bežná rodina nevyhadzovala žiadne potravinové prebytky, všetko sa skonzumovalo. Možno to bolo aj tým, že za socializmu sa až 50 percent z príjmu minulo práve na potraviny.

FOTOGRAFIE K ROZHOVORU NÁJDETE V GALÉRII

Ľudia však majú vážne obavy, že nám hrozí hlad. Rusko napadlo Ukrajinu, obidva štáty sú významné svetové obilnice.

Hovoriť o hlade v európskom priestore je niečo absurdné. Európa má obrovský potenciál produkcie. Máme dostatok cukru, hoci cukrovary nie sú v slovenských rukách. A sú krajiny, ktoré nemajú žiadny cukrovar, napriek tomu si sladia kávu a čaj. Máme dostatok mlieka. Veľká časť mliečnych výrobkov sa dováža z iných členských krajín Európskej únie, aby sme mali pestrejší trh, okrem toho je to pre nás výhodné z cenového hľadiska. Na druhej strane, naša krajina je tretím najväčším dovozcom syrov do Českej republiky. Sme súčasťou Európskej únie, preto sa nemusíme obávať nedostatku potravín. Na ilustráciu, keď svet bojoval s kovidom a bola obmedzená mobilita, aj vtedy sa vytvárali zelené koridory na prevoz potravín. Alebo: Ukrajina nie je členom Európskej únie, napriek tomu jej svet, hlavne Európa, pomáha, ako sa dá. Vlády jednotlivých krajín sa práve z krízových situácií poučili.

Rozhovor pokračuje na následujúcej strane...

Diskusia