„To, čo moja mama celý život nemala, mala som ja. Na nič v živote sa teda nemôžem sťažovať, lebo som mala šťastie,“ priznala nám legendárna herečka Ida Rapaičová (77).

Jedno obdobie ste pôsobili v parlamente. V rozhovoroch ste však viackrát priznali, že na politiku nemáte povahu.

Nebola to celkom moja parketa, ale bola to pre mňa dobrá skúsenosť. Minimálne v tom, že som sa presvedčila, že demokracia a pluralita sú pre mnohých asi neznáme pojmy. Niektorí moji kolegovia mali iný názor ako ja a podľa toho sa aj správali. Dokonca ma prestali zdraviť. Rešpektujem, ak má niekto iný názor, ale dôležité veci sa neriešia na ulici. Nie som revolučný, ale evolučný typ. Som za prirodzený vývoj vecí. Čas väčšinou všetko vyrieši. Ale rožkom ma dnes už nikto neopije. (Smiech.)

Mnohé herečky v zrelom veku sa sťažujú, že nemajú veľa hereckých príležitostí.

Nemyslím si, že príležitostí je málo. Skôr je málo inscenátorov, ktorých tento vek zaujíma. Je to škoda, lebo by bolo o čom hrať. Stačí sa len obzrieť do minulosti. Naša história je plná dramatických osudov. V mladosti som hrala v televíznej inscenácii o Terézii Vansovej. Tá mala skutočne dramatický život. Škoda, že u nás sa nerozvíjal napríklad seriál Ordinácia v ružovej záhrade tak ako v Česku. Nie je len o lekárskej profesii, ale najmä o ľudských osudoch postáv. Veď stačí sa obzrieť okolo seba, každá rodina v sebe skrýva nejakú drámu. Napríklad v mojej rodine každá generácia prežila tragédiu. Nechýbala tragická smrť, samovražda, vysťahovalectvo. Moja mama ako šesťročná stratila v jeden deň oboch rodičov, zostalo po nich päť sirôt. A takýchto príbehov je veľa.

Rapaičová nešetrila kritikou. Čo si myslí o úrovni dnešného herectva? Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka ŽIVOT (v predaji od utorka 5. januára 2020).

Ilustračná snímka

Je ZUZANA ČAPUTOVÁ módna ikona? Desať naj outfitov našej prezidentky v roku 2020

Populárne články
Janko sa stal principálom v divadle. Podnikanie mu, žiaľ, nevyšlo podľa predstáv, preto toto divadlo po 9 mesiacoch opustil.

Čo sa stalo? Kroner pôsobil ako rodený zabávač, v skutočnosti pred verejnosťou skrýval smútok

Legendárny český režisér zomrel 9. januára.

FRANTIŠEK FILIP (†90) podľahol koronavírusu. Zdrvený syn priznáva... Nakazil som ho ja!

Legenda českého filmu začínala ako baletka a choreografka. K vysnívanému herectvu sa dostala, hoci prijímacie skúšky na štúdium nespravila.

Od nečakaného odchodu legendy ubehlo už 17 rokov: Čo sa stalo so závetom Heleny Růžičkovej?

FRIEDENSREICH HUNDERTWASSER sa okrem maľovania venoval aj architektúre a je tvorcom originálnych budov.

Najkontroverznejší umelec Rakúska: Hundertwasser svoje názory verejnosti rád predstavoval nahý

V seriáli Oteckovia stvárňuje tínedžera Lukyho.

Mladá hviezda zo seriálu OTECKOVIA bojuje s ťažkou diagnózou

STANLEY MATTHEWS sa ako rytier správal na ihrisku i v živote.

Stanley Matthews bol prvý futbalista, ktorý sa mohol pýšiť titulom sir. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia