Ceny v mestách, ako je Malaga, sú v porovnaní s niektorými slovenskými mestami oveľa nižšie. Ako si to vysvetľujete?

Za veľmi nízke ceny sa dajú kúpiť nehnuteľnosti v menej obývaných častiach Španielska. Vo vnútrozemí zoženiete hektáre pôdy so starším domom za niekoľko desaťtisíc eur. Nižšie ceny sú aj na pobreží v prípade starších nehnuteľností. Menšie novostavby – apartmány, sa dajú blízko mora kúpiť od 130-tisíc eur. Pobrežie žije z turizmu a je podmienené sezónou. Asi 50 percent populácie žijúcej na pobreží sú cudzinci. Počas korony staršie reality zlacneli približne o päť percent.

O čo je väčší záujem – o apartmány alebo o menšie domy?

Najväčší záujem je o apartmány pri mori. Keď sa ľudia rozhodnú bývať v Španielsku dlhý čas, uprednostnia domy. Náklady spojené s využívaním nehnuteľnosti vyjdú na dvadsať eur mesačne, ak je v okolí bazén, záhrada alebo tenisové kurty, môže to byť sto eur na mesiac. Aj novostavby majú veľmi nízke poplatky.

V tejto modernej budove sú apartmány Valencia.
Zdroj: ARCHÍV E. R. M

Aké nehnuteľnosti sú teraz najčastejšie v hľadáčiku klientov?

Najvyhľadávanejšie sú 3 + 2, teda tri spálne a dve kúpeľne, ale za tie si treba priplatiť. V prvej línii od mora môžu takéto apartmány stáť aj 250-tisíc eur. Ak ide o penthouse, ceny sa šplhajú na 400-tisíc eur a viac. Bežne majú rozlohu okolo sto štvorcových metrov a viac.

Z ktorých krajín je najviac záujemcov?

Veľmi často prichádzajú klienti zo Slovenska, z Česka, ale aj z Anglicka, potom Nemci, z krajín Beneluxu a Španieli. Poslední menovaní sú aj pre svoju priateľskú povahu veľmi nároční klienti. Najlepšie sa mi pracuje so Slovákmi. Pre rodnú reč aj pre podobnú mentalitu zo vzťahov často vzniknú priateľstvá.

Ako prebiehajú obhliadky realít, keďže ľudia v súčasnosti nemôžu cestovať?

Cestuje sa, ale s obmedzeniami, za prísnych hygienických podmienok. Pred časom odišla „slovenská posádka“ autom. Cestovali na jeden ťah cez francúzsku Riviéru, Taliansko a Rakúsko. Pred odchodom mali PCR test. Hranice zvládli bez problémov, ako cieľ cesty uviedli tranzit. Najviac ich kontrolovali na našich hraniciach, museli ísť opäť na test a počkať si na výsledok. Na porovnanie: nás tu ešte nikto netestoval. Predtým prileteli iní klienti z Viedne s prestupom cez Madrid a ďalej pokračovali letecky do Alicante. Samozrejme, odporúča sa mať pozvanie na obhliadku alebo na notársky termín.

Pokračovanie na ďalšej strane...

Diskusia