Na koronavírusovú pandémiu bola moderátorka Kveta Horváthová (43) pripravená skôr, než u nás prepukla.

Slovensko sa po dvoch mesiacoch boja s pandémiou začína vracať do normálneho života. Ako ste obdobie koronavírusu prežívali?

Koronavírusu, teda ochoreniu Covid-19 sme sa venovali v Teleráne už v čase, keď to začal byť problém v Číne. Vtedy sa v Európe ešte ani nechyrovalo o tom, že niečo podobné bude strašiť celý svet. Bolo to vnímané ako problém Číny. Ako hosťa sme si zavolali pani doktorku Betákovú, virologičku zo Slovenskej akadémie vied. Ona vyslovila vetu, na ktorú nikdy nezabudnem.

Otázka nie je, či tento nový typ koronavírusu príde do Európy, a teda aj k nám, ale kedy.
Z. Betáková

Táto veta mi ostala v hlave. Práve preto som sa pomaly začala pripravovať. Keďže sa cestuje po celom svete, bolo mi jasné, že je otázkou času, kedy to budeme mať aj na Slovensku. Na internete som si pozerala rôzne masky, rúška na tvár, čítala o tom, ako sa dá chrániť proti vírusom. Slová pani doktorky sa napokon potvrdili a problém sa prejavil najskôr v Taliansku. Aj vtedy ešte mnohí tvrdili, že k nám sa to nedostane, no ja som už začala uvažovať nad zrušením letnej dovolenky pri mori...

Čo sa týka celého tohto obdobia, musím povedať, že som naň bola psychicky pripravená, lebo som vedela, že jednoducho príde. Tým, že som naďalej chodila a stále chodím do práce, v tomto smere nenastala výraznejšia zmena. Zmena však prišla v tom, že mi doma ostalo dieťa a bolo sa potrebné venovať kuchyni na dennej báze. V období pred koronakrízou sa Paulínka stravovala v školskej jedálni, môj muž sa tiež stravoval v rámci práce.

U nás doma sa, samozrejme, varilo, ale najmä cez víkend, teraz je to každý deň. Dcéra prechádzala na online vyučovanie, čo bolo zo začiatku také všelijaké. Hľadali sa učitelia z našej školy, hľadali sme sa aj my rodičia v tom, ako celú situáciu uchopiť. Za dva mesiace, hovorím sama za seba, nechcem hovoriť za všetkých rodičov zo školy, ktorú navštevuje moje dieťa, mám však pocit, že sa to utriaslo. Systém si našla aj Pauli, aj pedagógovia a teraz to prebieha v omnoho väčšej pohode ako na začiatku.

Ako sa na vašu opatrnosť pred vypuknutím koronavírusu pozeralo okolie?

Nebola som prehnane opatrná v tom zmysle, že by som sa napríklad vopred zásobovala a chodila domov s plnými taškami múky, ryže a ďalších trvanlivých potravín. Skôr som sa zameriavala na hľadanie rúšok a zaujímala sa viac o ochranu pred vírusmi. Študovala som si, ako sa taký vírus šíri a prenáša na človeka. Samozrejme, mnohí ľudia sa mi smiali a hovorili mi, aby som sa prebrala, pretože nejaký vírus z Číny sa k nám určite nedostane.

Osobne som si podobné komentáre nikdy nepripúšťala ani nepripúšťam. Robila som to podľa seba, hľadala som riešenia ochrany svojej rodiny. Zároveň teraz už doma nakupujeme racionálnejšie, teda raz za dva týždne. Ak dôjde čerstvé ovocie a zelenina, odskočím si do maličkých potravín, ktoré máme blízko. Majú tam bio ovocie. Naozaj také, kde v jablku nájdete červíka. Samozrejme, vizuálne nie je najkrajšie, ale je mi jasné, že určite nebolo nijakým spôsobom upravované.

FOTOGRAFIE OBĽÚBENEJ MODERÁTORKY NÁJDETE V GALÉRII

Ako ste riešili kontakt so svojimi rodičmi, ktorí patria do rizikovej skupiny? Pomáhate im s nákupmi, aby sa nevystavovali ohrozeniu?

Naši rodičia žijú neďaleko Bratislavy, v Tomášove. Keďže sestra býva v tejto lokalite, nákupy im robí ona. Otec je po sedemdesiatke, mama má šesťdesiatštyri rokov, takže z času na čas zájde do obchodu tiež. Sme v každodennom telefonickom kontakte. Vonku je aktuálne krajšie počasie, preto sa priznám, že sme boli už niekoľkokrát spolu na prechádzke v lese a cez víkend sme sa zastavili u našich na obed a kávičku. Keďže majú rodinný dom so záhradkou, celý čas sme boli len vonku a, samozrejme, sme mali rúška a dodržali sme bezpečnú vzdialenosť. Je to síce také zvláštne bez objatí a bozkov, ale som vďačná za to, že sme sa už vôbec stretli.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane.

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Populárne články
Veronika Remišová: Ministerka pre investície a rozvoj

Veronike Remišovej hekli počítač aj telefón: Na záškodnícke akcie je vraj zvyknutá

Život dobrodružného námorníka na pustom ostrove bol prvé mesiace ťažký.

Skutočný Robinson: Vyriekol želanie, ktoré sa mu splnilo, a strávil štyri roky osamote

Paris Hilton

Veľký trapas PARIS HILTON: Čím si rozhnevala priateľov?

Ilustračná snímka

Tak na toto nie sme zvyknutí: Prezidentka prekvapila nezvyčajným outfitom

Megaluxusná loď vyráža dych.

Nehorázny luxus a kopa iných bizarností. Fúúú... Tak TOTO ste ešte nevideli

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zápalkové hlavičky obsahujú fosfor. Je to pravda?

Zobraziť viac
Diskusia