Vyjadrili ste sa, že na opätovnú spoluprácu by ste chceli osloviť novinárov, ktorí zo spravodajstva RTVS odišli práve pre Vahrama Chuguryana. Divácky najznámejšie mená sú asi Oľga Baková, Gabriela Kajtárová, Braňo Dobšinský, Jaroslav Barborák, Zuzana Kovačič Hanzelová… Stane sa niekto z nich súčasťou RTVS?
Mojím záujmom je hovoriť so všetkými. Či urobím jedno spoločné stretnutie alebo či to budeme riešiť individuálne, to ešte neviem. Tieto prvé týždne boli pre mňa dosť hektické, ale toto je určite môj záväzok. Cítim, že som ho úplne nesplnil, no reálne sa to nedalo zvládnuť. Určite sa chystám s nimi diskutovať. Považujem to za určitú spätnú morálnu záležitosť voči nim aj voči všetkým, ktorí museli v predchádzajúcom období odísť z ideologických dôvodov. V priebehu septembra takéto stretnutie určite pripravím.
FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...Sú nejakí, s ktorými ste už komunikovali?
Predbežne som sa rozprával s pani Zuzanou Kovačič Hanzelovou, keď so mnou robila rozhovor, ale nechcel by som oddeľovať, s kým som hovoril a s kým nie, pretože so všetkými budem ešte určite komunikovať.
V Správach RTVS sa len nedávno po šiestich rokoch opäť zaviedli moderátorské dvojice. Ako sa vám táto zmena pozdáva?
Diskutujeme aj o tom. Nie som typ človeka, ktorý by chcel o týchto veciach rozhodovať sám. Ale za seba môžem povedať, že tento koncept je pre mňa statický a bolo by dobré vyriešiť ho inak. Chcel by som, aby bol moderátor väčším hýbateľom priestoru, aby sa do priebehu vysielania viac zapojil. Či to je však možné v týchto štúdiových podmienkach, je otázne. Sedel som aj s vedúcimi techniky a hovorili sme o tom, čo sú naše priority z hľadiska technického rozvoja. V tomto smere je nové, moderné spravodajské štúdio určite jednou z najdôležitejších. Ešte nie je jasné, či budeme zavádzať zásadné zmeny ešte pred jeho zmodernizovaním alebo budeme čakať niekoľko mesiacov. Všetko je vo vývoji. Určite by som chcel, aby bolo spravodajstvo dynamickejšie, aby zostava spravodajstva bola inak riešená… Teraz som pozeral výsledky sledovanosti a je fajn – aj keď to súvisí asi aj s aktuálnou situáciou –, že sme sa dostali nad hranicu 250-tisíc divákov. Dávno sme také dobré výsledky nemali. Vidieť, že ľudia sa k našim správam vracajú, a bol by som rád, keby sme dobehli Jojku a Markízu. Napríklad Česká televízia je v rámci hlavného spravodajstva vyrovnaným partnerom Primy a Novy. Ale žiada si to čas.
Dlhodobejšie RTVS chýba výraznejší moderátor politických diskusií…
S týždenným predstihom sme odštartovali O 5 minút 12. V súvislosti s obomi politickými reláciami, teda aj so Sobotnými dialógmi, zatiaľ nechceme moderátorov meniť. Marekovi Makarovi sme povedali, že pre RTVS je cenným a skúseným moderátorom, ktorému treba poskytnúť väčšiu oporu. Neriadim sa len číslami, ale keď sme si spätne pozerali prehľad sledovanosti, relácia O 5 minút 12 mala posledné dva-tri mesiace vyššie čísla než markizácke Na telo. Aj preto budeme pokračovať s tými ľuďmi, ktorí sú tam. Nechcem robiť zmeny len pre zmeny.
V rozhovoroch často ako príklad verejnoprávneho média uvádzate spomínanú Českú televíziu (ČT). Ktoré oblasti by ste chceli možno podľa jej vzoru v RTVS vylepšovať?
Nechcem to stále zvaľovať na peniaze, lebo už mi niekto povedal, že stále hovorím o peniazoch, ale tak to jednoducho je. Česká televízia má oproti nám viac ako trojnásobný rozpočet. Kanál ČT24 je podľa mňa programovou službou európskej kvality a my sa momentálne pohybujeme v slovenskej kvalite. Preto si myslím, že práve kanál :24 by mal byť jednou z programových opôr verejnoprávnosti. Záleží mi na tom, aby to tak bolo. A páči sa mi aj to, že vstupujú do mnohých koprodukcií. Vyrábajú vlastné seriály, ale ak sledujete mediálny trh, viete, že aj ČT má problémy s financiami. Čoskoro sa tam chystám za pánom Dvořákom (Petr Dvořák, generálny riaditeľ ČT, pozn. red.). Budeme o tom diskutovať a som veľmi zvedavý na celé pozadie toho, ako to tam funguje. Bude to určite inšpiratívne.
Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...