Hovorí o prvých týždňoch v kresle generálneho riaditeľa RTVS Ľuboš Machaj (68). V rozhovore priznal, že v televízii nechce robiť zmeny len pre zmeny.

Súčasťou rozhlasu aj televízie ste dlhé roky. Z kolegov a priateľov sa stali podriadení. Zmenil sa ich prístup k vám?

Zopár z nich mi už aj povedalo, že majú akúsi obavu v súvislosti so svojím ďalším pôsobením, ale ja dúfam, že nijakú obavu nevyvolávam. (Smiech.) A určitú zmenu pociťujem. V minulosti som bol v pozícii riaditeľa programu Slovenského rozhlasu a môj telefón bol vtedy vo výraznejšej permanencii než v čase, keď som ním nebol. Teraz sa situácia ­opakuje.

Takže niekto, kto sa vám už niekoľko rokov neozval, zrazu ­zavolal?

Áno, veď to poznáte – taký štandardný telefonát, ktorý sa začína otázkou: Ako sa máš? Ale je to prirodzené, ľudské a ja s tým nemám problém. (Úsmev.)

Vzhľadom na to, že vaše pôsobenie v RTVS je späté najmä s rozhlasom, pred nástupom do funkcie generálneho riaditeľa ste sa vyjadrili, že z budovy rozhlasu sa nechcete úplne presťahovať do Mlynskej doliny. Máte už premyslené, ako to bude fungovať?

V Mlynskej doline sú všetky administratívne zložky, ako je ekonomické, právne oddelenie, teda musím byť viac prítomný tam. Ale ako „rozhlasák“ by som chcel byť minimálne raz v týždni v rozhlase. Chcem ho navštevovať aj preto, aby ľudia, ktorí tam pôsobia, nemali pocit akejsi izolácie. Chcem s nimi byť čo najviac.

FOTKY K ČLÁNKU NÁJDETE V GALÉRII...

Ako je to s vašimi rozhlasovými reláciami Bola raz jedna povesť a Čo sa stalo s Robom Rothom, ktoré ste pripravovali?

Zákonná povinnosť je usporiadať si do 30 dní od zvolenia všetky veci, ktoré by mohli byť možným konfliktom záujmov. Relácie som si pripravil a vyrobil tak, aby leto bolo zabezpečené. Teraz koncom augusta to už po mne preberajú kolegovia a Robo si reláciu bude pripravovať sám. 

V rozhlase a televízii sa LUBOŠ MACHAJ pohybuje roky. Pracoval ako dramaturg, režisér aj ako šéf rozhlasu.
Zdroj: RTVS

Čiže relácie ostávajú, nerušia sa?

Zatiaľ zostávajú, a čo bude ďalej, je na dramaturgii a ľuďoch, ktorí na tom budú robiť. Osobne si myslím, že koncept oboch relácií je dobrý. Spomínané Čo sa stalo s Robom Rothom má za sebou už viac ako 400 častí a povesti budú mať za sebou takmer 350 častí. Na obe relácie som pyšný, lebo majú dobrú spätnú väzbu.

A čo sa týka nového manažmentu, ten už má finálnu podobu?

Ešte nie, stále sa to vyvíja. Diskusie pokračujú, ale základ, teda noví programoví riaditelia televízie a rozhlasu, šéfovia ekonomiky, marketingu, predaja reklamného času a spravodajstva, sú už vymenovaní. Bude sa ešte meniť organizačná štruktúra a po jej schválení sa chystajú ďalšie zmeny. Nechcem však pôsobiť ako strašiak. Už sa ma ľudia pýtali, či sa chystá hromadné prepúšťanie, ale nič také nehrozí.  Ak aj zmeny nastanú, všetko sa vždy snažím odkomunikovať tak, aby to bolo logické. Riešim to s konkrétnym človekom, ktorého sa zmeny týkajú. Tí, s ktorými som doteraz hovoril, to pochopili. Nevznikol žiadny personálny, ľudský alebo iný problém…

Keď sme sa už dotkli spravodajstva, tam sa po kontroverznom Vahramovi Chuguryanovi (následne Attilovi Lovászovi) stala novou šéfkou spravodajstva Mária Hlucháňová. Aké ďalšie zmeny chystáte?

Uplynulý týždeň prišla na miesto pána Petra Nittnausa, ktorý bol vedúcim odboru televízneho spravodajstva a aktuálnej publicistiky, pani Andrea Fajnorová, ktorá pracovala v televízii ako šéfdramaturgička relácie Reportéri. Kedysi bola aj v TV Markíza, kde pripravovala spravodajstvo a publicistiku. Má za sebou riadiace skúsenosti, tak­že si myslím, že pôjde o kvalitnú posilu celého tímu.

Rozhovor pokračuje na ďalšej strane...

Diskusia