Magda Vášáryová po nečakanej smrti Milana Lasicu (†81) zatiaľ nenašla silu na verejné vyjadrenia. Týždenníku Život poskytla rozhovor naposledy v apríli 2020. Počas prvej vlny pandémie trávila so svojím manželom, viac času než obvykle. V archívnom rozhovore prehovorila o radostiach i starostiach počas lockdownu.

Ako túto krízu vnímate z osobného hľadiska?

Chcela by som, aby to prežil Milan Lasica, môj manžel, lebo patrí medzi najohrozenejších. A preto musím prežiť aj ja. Tak jednoducho premýšľam.

Skrížil vám koronavírus konkrétne plány alebo ciele, ktoré ste si na tento rok nastavili?

Určite, ako každej a každému z nás. Ako predsedníčka Živeny, spolku slovenských žien, som odvolala pripravovanú programovú konferenciu, ktorá sa mala konať začiatkom mája, a musela som určiť naše priority na nasledujúce štyri roky. V Inštitúte pre kultúrnu politiku som spolupracovala na návrhu opatrení pre ministerstvo kultúry, ale zdá sa, že zbytočne, a zmenili sme aj témy jednotlivých čísel nášho štvrťročníka Kultúrny kyslík, ktorý sa venuje kultúrnej politike, aby sme sa prispôsobili situácii.

Svojich študentov z CEVRO v Prahe stretávam len na online stretnutiach každý týždeň a bezprostredný kontakt chýba mne aj im. Zrušené sú niektoré moje prednášky, napríklad na olomouckej univerzite, a veľmi som sa tešila na stretnutie s pánom profesorom Jařabom. Aj moje konzultácie so školiteľom môjho doktorátu na Karlovej univerzite v Prahe, pánom profesorom Milošom Havelkom, prebiehajú len cez internet. Pracovné cesty do zahraničia ani nespomínam.

˃˃˃ FOTOGRAFIE Z POSLEDNÉHO VYSTÚPENIA MILANA LASICU NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂

Aké opatrenia proti tejto nákaze ste doma zaviedli a ako sa snažíte chrániť?

Sedíme doma, na prechádzky chodíme len my dvaja s manželom, nakupujem len občas a len to najnevyhnutnejšie, nemáme návštevy, na ktoré sme sa tešili, nehráme golf, ale zase veľa čítame. Prišlo i na tie nahrubšie knihy na nočných stolíkoch, ktoré zapadali prachom.

Ako vám karanténne opatrenia zmenili bežný život? Niekde som sa dočítala, že teraz s manželom trávite podstatne viac času než inokedy.

Áno, sme nebývalo veľa spolu, ale keďže máme každý svoju pracovňu, dá sa to zniesť. Aj teraz ja píšem u seba a môj muž u seba. Nespolupracujeme v tomto zmysle.

Ste veľmi praktická a sebestačná žena a v tomto smere je váš manžel presný opak. V takých prípadoch často vzniká živná pôda pre hádku. Ako to je vo vašom manželstve?

S Lasicom sa nenahádate, pri prvom náznaku odchádza a potom veľmi dlho mlčí. Je to človek štepený proti hádke. U nás je „talianska domácnosť“ nepredstaviteľná.
M. Vášáryová

Obmedzili ste aj styk s blízkymi, s dcérami, vnúčatami alebo sa stretávate aspoň občas na povolený „dištanc“ s rúškami a rukavicami?

Vnúčatá boli od zavedenia karantény až doteraz s nami na Záhorí. Bolo pre ne lepšie môcť sa hrať na slniečku vo veľkej záhrade, než sedieť doma v mestskom prostredí. Ale teraz už museli odísť, a tak ich asi dlhšie nebudeme vídať, ale zase ony už s nami skajpujú alebo žartujú s Milanom cez WhatsApp. Sú to moderné deti.

˃˃˃ FOTOGRAFIE Z POSLEDNÉHO VYSTÚPENIA MILANA LASICU NÁJDETE V GALÉRII ˂˂˂
Diskusia