Ktorá hračka utkvela vám?

V 70. rokoch nám známy z USA doniesol figúrky Supermana, Mickey Mausa a jeho partičku. No a tieto hračky boli dlho moji favoriti. Mám veľa svojich starých hračiek a s mnohými sa hrávali aj moje deti.

Spomeniete si na svoju nedosiahnuteľnú hračku?

Ako deti sme dostávali hračky výlučne na Vianoce, prípadne na narodeniny. Mohla som si vybrať buď jednu drahú vec, alebo viacej menších. V hračkárstve som videla lietadlo – dvojplošník, ktorý sa dal zavesiť v izbe. Ten mi mama nekúpila. Za to teraz mám dve lietadlá zavesené v izbe. Musím sa priznať, že občas si idem kúpiť hračku pre seba. A moja mama má rada bábiky, takže tie kupujem pre ňu. Esteticky ma však fascinujú drevené hračky, ktoré mám ako okrasu. Drevo je večné, v hračkách nikdy neomrzí.

Stavebnicové kocky podobné legu, ale aj bábika Barbie mali predchodcov. Ako si vysvetľujete ich veľký úspech až po tom, ako ich začali vyrábať svetoznáme firmy?

Reklama a marketing už v danom období zohrávali nezanedbateľnú rolu. Barbie bola úplne iná ako predchádzajúce generácie bábik. Stelesňovala americký ideál ženy svojimi proporciami a účesom, šatami sa hodila skôr do Hollywoodu ako do detskej izby. Myslím si, že veľa dievčat chcelo vyzerať ako Barbie. Niektoré z toho vyrástli, ale mnohé mali problémy zdravotného charakteru, keď chceli mať proporcie ako Barbie.

V minulosti sa dievčatá hrali prevažne s bábikami a chlapci s autíčkami. Spája ich v tejto dobe viac spoločných hračiek ako predtým?

Koncom 19. storočia sa vyrábali malé kuchynky so sporákmi, do ktorých sa mohol dať liehový horák a deti mohli variť. Taniere a šálky sa vyrábali z porcelánu, hrnce z plechu a príbor z antikora. Boli to zmenšeniny sveta dospelých, často presné a funkčné. V minulosti boli rodové roly jasne vyčlenené aj prostredníctvom hračiek. Dievčatám boli určené bábiky, kočíky, malé domácnosti a ručné práce, chlapcom stavebnice, zbrane, dopravné prostriedky, pracovné stroje či vojaci. V súčasnosti to už celkom neplatí, ba dokonca je dobré, keď si dievča vyskúša hru s autom a chlapec s bábikou, ak o takú hračku prejavia záujem, nie je dobré ich presviedčať, že bábika je dievčenská hračka a chlapec sa s ňou nemôže hrať. Hranie s hračkami určenými pre opačné pohlavie môže u dieťaťa vypestovať záujem a lepšie vcítenie do roly toho druhého aj v budúcnosti. Svet hračiek je síce stále rozdelený na dievčenské a chlapčenské, ale dnes sa už rodičia nebránia tomu, aby deťom kúpili aj hračku, ktorá nie je prioritne určená pre ich pohlavie.

Čo ovplyvňuje výrobcov hračiek teraz? Sú to najmä hollywoodske filmové trháky?

Svet filmu, filmových hrdinov a postavy z týchto filmov sú zaujímavé len pre určitú vekovú kategóriu detí. Stále sú v kurze plyšové hračky, bábiky, piráti, autíčka. Ťažšie sa zháňajú napríklad klasické plechové hračky na kľúčik. Rovnako svoje miesto majú stále drevené hračky, hračky rozvíjajúce kreativitu dieťaťa. Dnešní výrobcovia ponúkajú pestrú škálu hračiek, stačí si len vybrať, pri niektorých typoch a druhoch hračiek však treba mať zdravý rozum.

FOTOGALÉRIA: NAHLIADNETE DO MÚZEA HRAČIEK
Diskusia