Známa historička a etnologička Katarína Nádaská v rozhovore priblížila vznik hračiek a ich vývoj, ktorý ovplyvnila aj priemyselná revolúcia. Prezradila, že napriek rôznym moderným hračkám je drevo večné a nikdy v hračkách neomrzí.
Kedy vznikli prvé hračky?
Môžeme ich datovať do neolitu. Išlo o hračky vyrezávané z kostí zvierat, neskôr z dreva, koží... Odzrkadľovali život, ktorý deti videli okolo seba, išlo o figúrky zvierat, ktoré sa lovili, neskôr to boli jednoduché bábiky z koží a kostí.
Vo veľkom sa začali hračky vyrábať v 18. storočí. Manu-faktúry produkovali len jednoduché bábiky alebo už aj spoločenské hry a stavebnice?
Hračky v minulosti vždy odrážali reálny život, boli zmenšeninou toho, čím boli deti obklopené. Prostredníctvom nich sa odmalička učili žiť život svojich rodičov. Dievčatám boli určené bábiky, kočíky, malé domácnosti a ručné práce, chlapcom stavebnice, zbrane, dopravné prostriedky, pracovné stroje, vojaci. Chlapci mali radi modely železníc a neskôr aj autíčok. Len čo automobilka vytvorila nový model, okamžite sa preniesol do sveta hračiek. Takže na hračkách môžeme vidieť aj to, ako sa vyvíjala technika. A, samozrejme, chlapci sa vždy radi hrali na vojakov. Cínových vojačikov začali vyrábať v 18. storočí v Nemecku a vyrábajú sa dodnes. V 17. storočí sa ako luxusná hračka objavil hojdací koník, ktorý bol určený do lepšie situovaných rodín. V 18. storočí sa vyrábali kuchynky s kompletným zariadením aj bábiky z porcelánu. Koncom 18. storočia a v 19. storočí už technika prenikla aj do výroby hračiek. Začali sa vyrábať aj stavebnice s technickým riešením. Už v stredoveku však jestvovali rôzne druhy spoločenských stolových hier.
Kým vo Francúzsku už vyrábali porcelánové bábiky, v Česku vyrezávali hračky z dreva. Aká bola situácia na chudobnom Slovensku?
Známi výrobcovia hračiek a hračkárstva boli svetom najmä pre šľachtické a meštianske deti. V 19. storočí už existovali zásielkové katalógy, kde sa dalo vybrať z tisícov hračiek a tie doručili až do domu. Na vidieku, kde bola situácia diametrálne odlišná, sa až do začiatku 20. storočia deti hrali s hračkami, ktoré im vyrobili rodičia. Nedá sa však povedať, že by ich radosť bola menšia. Šikovné mamy ušili zo zvyškov látky a vlny krásne bábiky, otcovia zmajstrovali malý kočiarik či urobili kuchynku. Chlapci mali svoje koníky z dreva.
FOTOGALÉRIA: NAHLIADNETE DO MÚZEA HRAČIEKVeľkej obľube sa tešili mechanické vláčiky. Ovplyvnila výrazne hračky priemyselná revolúcia v 19. storočí?
Určite. Vláčik nadväzoval na reálne storočie pary a vláčiky, mechanické a neskôr elektrické, chytili za srdce nielen malých, ale aj veľkých. V mnohých rodinách sa nachádzali rozložené niekoľko metrov dlhé železnice s kompletnými súpravami vláčikov.
Aké boli najväčšie hračkové hity v 20. storočí?
Najobľúbenejšou hračkou všetkých čias je určite plyšový medvedík. Vznikol začiatkom 20. storočia. O to, kto ho vytvoril, sa sporia Nemci a Američania. Isté však je, že si okamžite získal srdcia detí. Aj predtým sa šili hračky z textilu. No plyš, napodobňujúci srsť zvieratka, si deti veľmi obľúbili. Medvedík znamenal základ aj pre ďalšie zvieratká z plyšu. Medvedíkom v popularite šliape na päty lego. Stavebnice existujú už dlho. V roku 1956 dánska firma Lego, ktorá predtým vyrábala drevené stavebnice, prevzala patent anglickej firmy a predstavila skladačku z malých dielikov, ktoré sa dali jednoducho spájať. Neskôr NDR mala Formosystém, ZSSR Fanclastic, Československo Vegu a, samozrejme, už od medzivojnového obdobia sme tu mali stavebnicu Merkur rozvíjajúcu technické zručnosti detí. Bábiky z 19. storočia nemali v sebe sexepíl, aký prišiel s bábikami Barbie. Barbie prvýkrát uviedli na Americkom medzinárodnom veľtrhu hračiek v roku 1959. Vytvorila ju Ruth Handlerová, ktorá sa inšpirovala na dovolenke v Nemecku. Vychádzal tam vtedy komiks o slečne Lili. Mala blond vlasy a krivky, ako sa patrí. Bol to komiks pre pánov. Podľa Lili vyrábali vtedy bábiky ako suveníry pre pánov. Ruth sa to zapáčilo a výsledkom bola Barbie. Pomenovala ju po svojej dcére Barbare. Pre chlapcov žijúcich v druhej polovici 20. storočia bolo snom mať čo najväčšiu zbierku angličákov, ktoré boli kópiami závodných áut. Rubikova kocka prišla do Československa ako veľký hit v 80. rokoch 20. storočia.
Pokračovanie na ďalšej strane...