Je známy pohotovosťou, mimoriadnymi športovými informáciami a obrovským zápalom pre svoju prácu. V súkromí je však Marcel Merčiak (45) najmä milujúci otec a manžel, ktorý túži iba po tom, aby sa život konečne vrátil do normálu. 

Syn Damián (11) je piatak, dcéra Mia (7) prváčka. Ako zvládali, respektíve syn ešte zvláda, online vyučovanie? Keď bolo treba, aj ste doučovali?

Otvorene priznávam, že manželka trávi s deťmi násobne viac času. Mirka je vyštudovaná pedagogička pre prvý stupeň základných škôl, aj keď okrem študentských rokov neučila, ale deťom sa venuje naplno. Za posledný rok, odkedy sa začala korona, bol syn v škole dohromady asi dva mesiace a vidno nielen na ňom, ale všeobecne na deťoch, že stratili kontakt so školským prostredím. Zmizol pevný režim, ktorý v škole vládne. Vytratila sa súťaživosť, možno ctižiadostivosť presadiť sa medzi deťmi, niečo ukázať. Skrátka deťom chýba normálny žiacky a detský život. Sú o to obraté a nehovorím, že sa s tým nemôžem zmieriť, každý to nejako prekonáme, ale aké dôsledky to na deti bude mať, to si netrúfam predpovedať. Prišli o možnosť stretávať sa s kamarátmi, tráviť čas vonku. Je to obrovská strata v ich sociálnom vývoji, v ktorom mali urobiť ďalší krok a stratili rok. Pre syna je to jedenástina jeho života. Tú strávil zatvorený doma. Pre nás dospelých to nie je až také významné, ale deti čas vnímajú inak.

Ako to zvládala dcéra?

Je v prvom ročníku a pred veľkonočnými sviatkami opäť nastúpila do školy. Začiatky boli skvelé, išla do školy nadšená, nemali sme s ňou najmenší problém. Všetko fungovalo až do takej miery, že sme ju nemuseli vážnejšie kontrolovať. Keď však ostala doma a začal stúpať počet týždňov, keď bola zatvorená medzi štyrmi stenami, prejavilo sa to na zníženej sústredenosti, menšej aktivite, väčšej ľahostajnosti. Úlohy už nerobila tak rýchlo, niečo si zľahčila… Bola to skúška pre nás všetkých. Preto chcem len jedno – aby sme žili normálne, tak ako predtým. Nič iné nechcem, len aby deti mohli chodiť do školy, aby vyrastali v takom prostredí ako doteraz, aby sme my dospelí mohli pracovať a opäť sa stretávať.

Marcel Merčiak odomkol 13. komnatu. Odhalil starosti a radosti v rodine aj zákulisie náročnej práce. Celý rozhovor nájdete v najnovšom vydaní týždenníka Život (v predaji od štvrtka 29. apríla).

Diskusia